şükela:  tümü | bugün
 • özel sektörün gelişmemesinin, çağdışı bir ekonomik anlayışın benimsenmesinin doğal bir sonucudur.

  kaliteli, işinin hakkını veren ve olması gerektiği ölçülerde olan memura lafımız yok. ancak 1 kişinin çalışacağı yere 5 kişi doldurmak ve liyakata göre değil de torpile ve rüşvete göre memur almak neyin nesidir ?

  bu durum en çok imamlık, polislik falan gibi memurluk türlerinde görülüyor. milyonlarca gereksiz memur yığını besleniyor ülkede.

  eh bunların maaşını ödemek için de fahiş vergiler ve 200 küsür kalem vergi çeşidi ile vatandaş düdükleniyor, enflasyon artıyor, cari açık artıyor.

  devlet birinden alacak ki, diğerine versin. çalışıp üreten kesimi soyup soğana çeviren devlet, kendi sırtından beslenen asalakları bu şekilde doyuruyor.

  bu yüzden memur konusunda gerektiği kadar alım yapılmalı, memur sayısı ciddi şekilde azaltılmalı, teknolojiden faydalanılmalı ve vergi terörüne son verilmelidir.

  -----------------------------------------------

  edit : o istatistik verileri ile çürütemeyeceğiniz gerçektir.

  o oranlar total nüfusa değil ekonomik verilere gsmh, kişi başı düşen milli gelir, gi katsayısı gibi parametrelere göre hesaplanırsa anlam ifade eder.

  yoksa içi boş rakamlardan ibarettir.

  türkiye ile abd bir mi ekonomik açıdan ? türkiye'deki memur ile abd'deki memurun çalışma şekli, verimliliği falan aynı mı ?

  türkiye'nin eti ne butu ne ki, bu kadar memur besliyor ?

  resmen ulufe dağıtılıyor.

  kaynak da çalışan ve üreten vatandaş düdüklenerek yaratılıyor.

  ondan sonra niye ekonomik kriz çıktı diye ağlıyor herkes.
 • şu da şurada dursun.

  --- spoiler ---

  oecd: memur sayısı fazla değil
  abd’de yüzde 14, fransa’da yüzde 24.8 olan kamunun toplam istihdam içindeki oranı türkiye’de yüzde 14.2. memur sayısı türkiye’de 2.2 milyonken, almanya’da 4.4, fransa’da 4.8 milyon. almanya’da her 19 kişiden, türkiye’de ise her 30 kişiden biri memur.

  http://arsiv.ntv.com.tr/news/118304.asp
  --- spoiler ---
 • bilgisi olmadan fikri olanların ekonomik krizi birilerine fatura etme çabasıdır. https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…zehmsa0pisyalam
 • haddi ne ki?

  özel sektörün gelişememesi, sonra imamlar ve polisler. camileri ve karakolları özelleştirirsek sorun çözülür buna göre.
 • kesinlikle doğru önermedir.

  baştan söyleyeyim memurum ve idareciyim. ve kurumumda çalışan memurların çoğu kapasitelerinin yarısı kadar bile çalışmıyor. kendini asla geliştirmiyor. çünkü işsiz kalma korkusu yok. işinin kıymetini bilmiyor.

  hangi görüşte olursa olsun, memuriyet kalkanını kaldıracak siyasi harekete ömür boyu oy veririm.
 • tespitin kralıdır.

  bu memlekette ne iş yaptığını bilmeyen, ay başı gidip maaşını çeken, bağlı bulunduğu daireye uğramayan memurlar mevcut.

  kritik noktalardaki adamların yedikleri para da ayrı bir tartışma konusu.

  yeri gelmişken, belediye başkanlarına mehdi muamelesi yapan zihniyete de sunturlu küfürlerimi sunuyorum.
 • beş milyonun üzerinde insan her yıl memur olmak için kpss'ye giriyor. böyle saçma bir şey olabilir mi lan? yaratıcılık, üretkenlik, girişimcilik, farklı bir vizyon, ar-ge falan sıfır. sabit maaşım olsun, aza kanaat edip yatışa geçeyim diyen beş milyon var.
 • lan olm o fahiş vergiler, taaa 99 da koalisyon hükümetinin deprem nedeniyle çıkardığı ve akp nin yıllardır üstüne yattığı ötv öiv de dahil bunların hepsi memurun değil kamudaki makam saltanatını, adrese teslim fahiş fiyatlı ihaleler ( belediye başkanının akrabası birim fiyatı 400 bin liradan alıp 200 bin liraya taşerona veriyor ve bu taşeronlar ihaleye girmeyi bırak şartname almak için fen işlerinin odasına bile sokulmuyor) ve hazine garantili ihaleler ile yandaş müteahhitleri doyurmak, 4 milyon mülteciyi doyurmak için kullanılıyor.

  bir valinin ev ihtiyaçları ve makam harcamaları ile o valiliğin bütün personelinin bir aylık maaşı ödenir haberin var mi?
  yok!!!
  daha cb sarayı, uçakları, koruma filosu masrafları, bakan, müsteşar, belediye başkanı, bölge zart zurt müdürlerinin makam saltanatından bahsetmiyorum bile.
 • (bkz: neoliberalizm)
 • bizim sirkete kayyum ataninca , kayyumlar eş dost akrabalarindan kim varsa doldurdular. bir masada 3 tane uzman oturuyordu. diyecegim o ki bir yere memur zihniyeti dokundumu oradan hayir gelmez artik.kayyum gidip yeni sahiplerlerimiz şirketi devir aldiklarinda 300 kisiyi isten cikardilar.