şükela:  tümü | bugün
  • önceden takip ederdim. özellikle avrupa'dan futbol lig özetlerini izlemek hoşuma giderdi. milli maçları ve bazen de tr ligini izlerdim. sonra baktım türk futbolu içler acısı halde. aniden bırakıyorum dedim, bıraktım. 15 yıl olmuştur. hiçbir şey kaybetmediğim gibi, salak muhabbetlerden uzak kalmam ve zaman kazanmam da cabası.

her ne kadar kaçmaya çalışsam da haberlere bakarken görüyoruz. türk takımlarından biri sanırım fenerbahçe vardar ovasında patates olmuş.

vardar teknik direktörünün sözü beni bunları yazmaya itti:

"fenerbahçe'nin oyununu çözmüştük. oyun düzenleri 2-3 oyuncuya bağlıydı. fenerbahçe yatay oynuyor. bunun farkındaydık. onları pasifize ederek kazandık.

işimizi şansa bırakmadık. vardar'ı küçümsememek gerekir. fenerbahçe'nin nasıl oynadığını biliyorduk.

primle maç kazanılması taraftarı değilim. maçlar istenilerek kazanılır. nitekim iki maçı da istedik ve kazandık"

adam ilçe takımı bile olsa taktik yapıyor. strateji geliştiriyor bunun sonucunda da kendinden güya kat kat güçlü ve pahalı takımı dize getiriyor. işte futbol bu demek. futbol bunun için izlenir. taktik neticesinde nelerin yapılabileceğini görmek insana haz verir.

uluslararası başarının zaten esamesi yok. milli takım desen, neyse o konuya girmeyelim değerlendirme yapmaya bile değmez, anca işte körler sağırlar birbirini ağırlar hesabı yok derbi yok bilmem ne ayağına malı götürmeye devam.

daha da merak edenler pirlo'nun terim hakkında kitabında yazdıklarına baksın. daha iyi anlarlar.

beyler, beyler kendinize gelin. türkiye'de futbol, antrenman yaptığı için normal insanlara göre daha geç yorulan adamların sahaya çıkıp birbirlerine top yuvarladıkları bir oyundur. fazlası değil.

futbolun khk ile ülke gündeminden acilen kaldırılması ve daha başarılı olabileceğimiz alanlara yatırım yapılması gerekir.
  • türkiyede hala mal olması asıl ve büyük, gerçek sorunumuzdur. bunun futbol ile bir ilgisi yok.
  • bunlar aynı zamanda maç sonrası aptal yorum programlarını da izler.
  • premier lig varken abes olan durum.
  • zaten futboldan bir maddi geliri olmadıktan sonra desteklemek aptallık.

anne babalar bile "yaşlanınca bize baksın" mantığıyla çocuk yapıyor....

peki bir hiç uğruna milyonlarca insan neden takım tutar ?
    anlamsız.
  • akşamları bahçeli evimde parti düzenleyip, boş vakitlerimde golf oynamak, beyzbol maçı izlemek isterdim ne var ki bunların hiçbirine sahip değilim.

bu sebeple çıkıntılık yapmayın, futboldan başka ne zevkimiz var. ayrıca fenerli değiliz ki futboldan soğuyalım. gayet keyif veriyor bizim maçlar.

not: dursun başgan'ın neferiyiz.
  • istanbul gibi şehirlerde bile yapacaklarınız gün ve gün azalırken ülkemizde hala futbol izliyorsunuz demek saçmalık
  • ali sami yen’in kapalısında büyümüş bir futbolsever olarak, şikeciler aklanıp, galatasaray’ın da aman keyfimiz kaçmasın diyerek konuyu kapatmasından beridir türk takımlarının tek bir maçını bile izlemedim. parayı verip siyaseti arkasına alanın kazanacağı belliyken neyi izleyeyim?