şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'de ne yazik ki olmayan bir sey. ne batisinda, ne dogusunda, ne kuzeyinde, ne de guneyinde. kurt'uyle, turk'uyle el birlik hayvanlari ya mal ya da katl-i vacip yaratiklar goruyoruz.
  • (bkz: türkiye'de insan hakları)

daha bu yok ki hayvan haklarına sıra gelsin.
  • oldukça geniş yelpazeli haklardır.

bunlardan kedi köpek olanların kuyruğunda torpil patlatılmasına ses çıkarmama hakkı vardır.
    büyük ve küçük baş hayvanların hastalanınca mundar olmasın diye hemencecik kesilebilme hakkı saklıdır. ayrıca çoğu islami usüllere göre kesilme hakkından faydalanırlar.
  • yoktur. bildiğin yoktur. misal köpeğimi tüfekle vurarak öldürdüler, bir bok olmadı. arkadaşımın bahçede oynayan köpeğine zehirli yiyecek atıp öldürdüler yine bir bok olmadı. bunlar sadece benim ve çok yakından tanıdığım arkadaşımın başına gelenler. bir dolu örneği var. şahsen türkiye'de yaşamaktan nefret etmek için bir tek nedenim varsa o da budur. hayvan haklarının yerlerde sürünüyor olması.
  • hayvan kısmı çoktur da hak olayı yoktur.

not: hayvan kelimesinin başka dillerde karşılıkları da mecazi anlamda kullanılmaktadır. sözlük anlamıyla hayvanlara değer vermek başka bir olgudur.
  • var olmadığının savunulmasına bir türlü anlam veremediğim haklardır.

balkonda kahvaltınızı ederken duyduğunuz "pat pat" şeklindeki sesler nedeniyle kafanızı yukarı kaldırdığınızda "evladım köpeğimi traş etim istersen içeri gir" diyen, gecenin köründe havlamalarına uyanığınız köpek için kişileri uyarmaya gittiğinizde "hayvancağızdan ne istiyorsun" diye tepki gösteren, bir çocuğun kafasını parçalayan köpeğin görevliler tarafından alınmaya kalkıldığında ayaklanan insanların var olduğu bir ülkede yaşarken ve "lanet olsun böyle hayvan sevgisine" dediğinizde "hayvanları sevmeyen insanları da sevemez" cevabını alırken nasıl oluyor da bu sözleri duyabiliyorsunuz diye düşündürmek lazım, bilinçlendirmek lazım bazı kişileri.

evet 200 köpeğin zehirlenmesi katliamdır. peki o 200 köpeğin varoş mahallelerde saldırdığı insanların gece vakti savunmasız bir şekilde evlerine varmaya çalışması mıdır kolay olan, yoksa arabanla kapının önüne kadar gidip indikten sonra arka kapıyı açarak o sevimli köpeğini kucağına alıp evine gitmek mi?

evet gün tepki gösterme günüdür ama türkiye'de hiçbir gün hayvan haklarını koruma ya da olmadığını savunma günü değildir, olamazdır ve ne yazık ki geçmişimizde hiçbir gün bir köpek tarafından saldırılan ya da öldürülen bir insan evladı için tepki gösterme günü olmamıştır olamamıştır. çünkü bu hayvan düşmanlığıdır.

http://www.haberaktuel.com/…urdu-haberi-128707.html

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=172524

http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/428260.asp

google'a "köpek çocuğu öldürdü" yazmayı düşünmeyenler için benden bir kaç hediye...

bunları söylediğimde hayvan düşmanı oluyorum ama hayvanlardan çok insanlara değer vermeye çalıştığım için kendimle gurur duyuyorum

(bkz: beni zamanın ötesine gönder bebek)