şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanların artık hiçbir yaptırımdan korkmaması neticesinde ortaya çıkan durum. evet, insanlar suç işlemekten korkmuyor. caydırıcı cezalar yok. herkes ‘nasılsa iki gün yatar çıkarım’ kafasında. dileyen herkes, her an her şeyi yapabileceği cesaretiyle tuhaf bir özgüven içinde.

  üstelik eskisi gibi gizli saklı da yapılmıyor. apaçık şekilde sokak aralarında yapılıyor bu şiddet eylemleri. ve kimse müdahale etmiyor. herkes ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ kıvamında.

  https://www.instagram.com/p/bgrb3kdhgsn/

  en son ankara/keçiören’de çekilen bu görüntüye rastladım sosyal medyada. ruh hastasının biri hayvana sopa gibi bir cisimle vurarak işkence ediyor. sokaktan geçen çocuk ‘sen ne yapıyorsun be adam?’ demiyor. videoyu çeken arkadaş sadece video çekmekle yetiniyor. kimse bu şerefsizlere hesap sormuyor.

  bu pislikler adaletten, ceza almaktan, tepki çekmekten korkmuyor. ama iyi insanlar bunun gibilere bulaşırsa başlarına bir şey geleceğinden korkuyor.
 • insan ve hayvan kelimelerinin sözlüklerdeki karşılıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.
  bize amerika'nın vietnam'da haklı olduğu gibi bir yanlış kanının öğretildiği gibi insanın da hep haklı olduğu gibi bir yanlış öğretildi. büyüdük gördük. ne amerika vietnam'da haklıymış ne de insanlar insancıl değilmiş.
 • türk insanının genindeki bozuklukların tekabülü...
 • türkiye’de şiddetin bitmek bilmemesi olarak da düzeltilebilecek başlık.