şükela:  tümü | bugün soru sor
  • panik haline geçmeleri mümkündür. var ise paranız, çekiniz demek isterdim ancak ekonomik teröre giriyor. ekonomik teröre girmeseydi diyebilirdim belki. ama yok demiyorum.
  • hangi bankalarmış bunlar? banka olması için bunlar devlete teminat yatırmıyorlar mı?
  • katılım bankaları dahil türkiye'deki banakların tamamında mevduatın 100 bin lirası teminat altındadır. bu teminat her ne kadar 100 bin lira ile sınırlı gibi görünse de pratikte tamamı banka batışlarında ödenmiştir. hatta bu devlet off-shore olarak nitelenen ve vergi avantajından dolayı bir kaç puan fazla faiz verilen hesaplarda mevduat güvencesi olmamasına rağmen bu paraları ödemiştir.

    şimdi bir gazetenin grup adıyla o zamanki adı bilmem ne finansın mağdurlarını belki hatırlarsınız. onlar islami finansa mevduat güvencesi vermeden önce olan olaylar. sonradan bu türden islami finans sistemi de katılım bankası adıyla sistemde banka olarak tanımlanmış ve mevduata verilen güvencenin aynısı sağlanmıştır. gerçi bu sistemin bence bir bug'ı var: batmadık ama yatırımlarınız zarar etti diyerek paranızı ödemeyebilirler ama bugüne kadar bunu yapan hiç, nedense, çıkmadı.

    kısa ekleme ve imla.