şükela:  tümü | bugün soru sor
 • darbe, iç savaş, deprem, ekonomik kriz gibi olayların gerçekleşme ihtimalinin yüksek olması sebebiyle buz gibi ortada olan durumdur.

  dünyanın çeşitli ülkelerinde felaketlere hazırlananlar var. bu insanlar çoğunlukla abd'de. avrupa'da da az sayıda var. türkiye'de çok yaygın değil ama şöyle bir düşünüldüğü zaman, aslında bizim için daha gerekli. yukarıda saydığım olaylar şu an bile gerçekleşebilir. darbe ve iç savaşı bir kenara bırakalım, deprem şu saniyede gerçekleşebilir, ekonomik kriz zaten var ve daha da büyüyor.

  kaza yapan motosikletten hortumla benzin çekmek eylemini yapan adam, kıtlıkta insan kesip yer. bunların başına gelmesini istemeyen hazırlıkçı olur.

  *şehir dışında (dağda, ormanda) bir ev. ev pahalı gelirse arazi alıp içine 6-7 bin lira civarında satılan konteyner yaşam alanı koyulabilir. bu konteynerlar 21 metrekare, iki oda, banyo-tuvalet, mutfak içeriyor. balık vb. ile beslenmek için denize yakın da olabilir. arazi içinde su kuyusu olması iyi olur. ya da baraj, dere gibi su kaynaklarına yakın olabilir.

  *yiyecek ve içme suyu stoğu.

  *silah ve mühimmat stoğu.

  *ilaç stoğu.

  *5-6 bin lira civarında sıfır olarak satılan off-road atv, motosikletler var. bunlara plaka çıkartılamadığı için fiyatları uygun. trafiğe çıkamıyor, sadece off-road. ikinci el buggy türü araçlar da var plakasız.

  buzdolabı, televizyon çalıştıran uygun fiyatlı güneş enerji paneli sistemleri var. sadece aydınlatma ya da radyo gibi şeyler için daha da uygun fiyatlı sistemler var.

  tarım yapmayı da öğrenmek lazım tabi. çünkü kıtlıklar uzun sürebilir. ilk yardım, (hayatta kalma) survive tekniklerini de öğrenmek lazım. en azından bunlarla ilgili döküman koymak lazım oraya.

  şu an için deprem vb. gibi doğal felaketler dışında en yakın tehlike ekonomik kriz. kriz iyice patladığında, insanlar işten atıldığında apartmanda oturmak karın doyurmayacak. bu durumda pılı pırtı toplayıp sığınağa gitmek gerek. evde stok olsa bile bir yere kadar idare eder. açlar zombi gibi kapıya dayanınca her şey için geç olmuş olur.

  bu konuda yazılacak çok şey var ama yazıyı fazla uzatmak istemiyorum. günlük hayatta da bunları birine anlatınca gülüyorlar. umursamıyorum tabi. preppers türk facebook sayfasını da takip etmenizi öneririm.
 • (bkz: kefen parası)
 • (bkz: antibiyotik)
  bu meret olmadan bu halk hayatını idame ettiremez.
 • hazırlıklı olsa daha iyi olurdu sanki.

  ayrıca doğru söylüyorsun arkadaşım, zombi olsalar iyi. hem cahil hem de insan olanlar zombilerden daha tehlikeli bu ülkede.