şükela:  tümü | bugün
  • önce tdk web sitesine girip bakıyoruz kasaba ne demekmiş.

"şehirden küçük, köyden büyük, henüz kırsal özelliklerini yitirmemiş olan yerleşim merkezi, belde."

bize de zaten okulda öyle öğrettiler, hayır bir de bok varmış gibi 5 sene boyunca her hayat bilgisi dersinde bir kere adı geçti. gerçi hayat bilgisi dersini 5 sene almamış olabilirim, üstünden 100 sene geçti şimdi hatırlamıyorum. peki neden? kasaba dediğin şey sadece pazar sabahı trt'nin yayınladığı western filmlerinde var, başka bir yerde de yok. büyük resmi gördüm şu an, amerika üzerimizde oyunlar oynuyor sanırım.

ulan bu ülkede gitmediğim şehir kalmadı neredeyse, bir tane bile kasaba görmedim. nerede abi bu kasabalar, ben gittiğim zaman bir yerlere mi saklanıyorlar? neden bu kadar gereksiz ve bulunmayan bir şeyi bize yıllarca anlattınız, köyden büyük, şehirden küçükmüş yok ya? şimdi ben kasaba kahvesine (??!!!?!) gidip muhtarla otursam "dayı bak siz köyden büyüksünüz ama daha şehir de olamamışsınız. zaten sittin sene olamazsınız, siz kasabasınız" desem "yiğenim bi sihtir git hele ellaaama" der, tespihini ağzıma yüzüme çarpar.

artık bu kasaba zulmü bitsin. çocuklara gereksiz şeyler öğretmekten vazgeçin, hadi biz salaktık "öğretmenim bir kasaba söyleyebilir misiniz?" diyemedik, şimdiki çocu... yok ya vazgeçtim, şimdiki çocuklar daha salak. tamam siz devam edin madem.
  • emeklilik sonrası yerleşilmeyi düşünülen sahil kasabası kavramı ile çürütülen tezdir. bi hayalimiz vardı sikilmedik bırakın şu leylekleri.
  • 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesi bulunan ve yeni kurulan illerde tüm kasabalar (beldeler, yani ilçe olmayan belediyelik yerler) bağlı oldukları ilçelerin birer mahallesine dönüştüğü içindir.

büyükşehir statüsünde olmayan yerlerde kasaba kalmış mıdır bilemiyorum.
  • (bkz: turgutlu)
  • ülkenin dev bir köy olduğunu göz önüne alırsak doğru beyan, ülkede yerleşim birimleri köy, iri köy, büyük köy ve mega köy diye gidiyor, mega amir başmuhtar tarafından yönetiliyoruz, en büyük derdi para yığmak, beton dikmek ve tabiki tuttuğunu sikmek olan neo osmanlıcı muhafazakar zihniyet kimsenin yaşam tarzına karışmadan ebemiz dahil her yerimizi öpüp kucaklayarak tepemize oturmuş durumda, dolar olmuş "valla artık bakmaya korkuyorum". ne olacaktı.
  • (bkz: yozgat)
  • kasabaların sadece amerikan filmlerinde olmasından kaynaklıdır. mesela "hey lanet olsun dostum, bu kasaba sanki terk edilmiş!"

bizde ise ilçe derler. filmlerde bu terimi kullanamazlar, çünkü çok saçma durur eğer kullanılırsa. "hey buraya bak michael, arkadaki ilçeye gitmeliyiz!".

aman tanrım!!
  • bu bilgileri ilkokulda öğrendim. ilkokulu da yaşadığım köyden servise binip bir kasabaya giderek okudum. işte o kasaba sonradan köy oldu, demek ki sadece o değil, bütün kasabalar köy ya da ilçe olmuş. bize de nerede la bunlar demek kalmış
  • antalya'da yaşayan insanların kasaba deyince aklına gelen ilk yerle karşı çıktığım önerme.

(bkz: bucak)
  • --- spoiler ---

"şehirden küçük, köyden büyük, henüz kırsal özelliklerini yitirmemiş olan yerleşim merkezi, belde."
    --- spoiler ---

yozgat?