şükela:  tümü | bugün
  • emeklilik sonrası yerleşilmeyi düşünülen sahil kasabası kavramı ile çürütülen tezdir. bi hayalimiz vardı sikilmedik bırakın şu leylekleri.
  • 6360 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesi bulunan ve yeni kurulan illerde tüm kasabalar (beldeler, yani ilçe olmayan belediyelik yerler) bağlı oldukları ilçelerin birer mahallesine dönüştüğü içindir.

büyükşehir statüsünde olmayan yerlerde kasaba kalmış mıdır bilemiyorum.
  • (bkz: turgutlu)
  • ülkenin dev bir köy olduğunu göz önüne alırsak doğru beyan, ülkede yerleşim birimleri köy, iri köy, büyük köy ve mega köy diye gidiyor, mega amir başmuhtar tarafından yönetiliyoruz, en büyük derdi para yığmak, beton dikmek ve tabiki tuttuğunu sikmek olan neo osmanlıcı muhafazakar zihniyet kimsenin yaşam tarzına karışmadan ebemiz dahil her yerimizi öpüp kucaklayarak tepemize oturmuş durumda, dolar olmuş "valla artık bakmaya korkuyorum". ne olacaktı.
  • kasabaların sadece amerikan filmlerinde olmasından kaynaklıdır. mesela "hey lanet olsun dostum, bu kasaba sanki terk edilmiş!"

bizde ise ilçe derler. filmlerde bu terimi kullanamazlar, çünkü çok saçma durur eğer kullanılırsa. "hey buraya bak michael, arkadaki ilçeye gitmeliyiz!".

aman tanrım!!
  • bu bilgileri ilkokulda öğrendim. ilkokulu da yaşadığım köyden servise binip bir kasabaya giderek okudum. işte o kasaba sonradan köy oldu, demek ki sadece o değil, bütün kasabalar köy ya da ilçe olmuş. bize de nerede la bunlar demek kalmış
  • antalya'da yaşayan insanların kasaba deyince aklına gelen ilk yerle karşı çıktığım önerme.

(bkz: bucak)
  • --- spoiler ---

"şehirden küçük, köyden büyük, henüz kırsal özelliklerini yitirmemiş olan yerleşim merkezi, belde."
    --- spoiler ---

yozgat?
  • ülkemiz de ki 5 bin-20 bin nüfus aralığında ki yerleşimlerin kasaba kavramını karşılamasının cevap olarak verilebileceği tespit.bir şehir plancısı olarak;anadolu da küçük ilçelerin kasaba olarak tanımlanabileceğini düşünüyorum.
  • türkiye'de mimarlık var da kasabaya mı takıldık? orta asya'dan getirilen çadırların yerini üst üste yığılan tuğlalar ile yapılmış derme çatma apartmanlar aldı o kadar.