şükela:  tümü | bugün
 • karşı devrimin çabalarının çok uzun sürmesi nedeniyle ortaya çıkan gerçek. 1920 - 1938 arası gerçekleştirilen türk devriminin karşı devrimle yıkımı çabaları çok uzun ve sancılı oldu. hala da sürüyor.
  ya tam yıkacaklar küllerinden başka bir türk devleti çıkacak ya da yenilecekler ve belki yine sancılı ama çok daha kısa bir restorasyon dönemi geçiren devrim yoluna devam edecek.
  bir çoğumuz ne yazık ki aradaki kargaşada bok yoluna gideceğimizden sonucu göremeyeceğiz.

  çok mu karamsar ? inşallah öyleyimdir ve yanılıyorumdur. ölmek istemiyorum.
 • '' politize olmamış orta sınıf ve üzeri türklerin hayatları '' hariç şeklinde devam etmesi gereken tespit.

  babalarımızın hikayeleriyle esasen taşlar yerine oturuyor. ne kadar yıpratılmışsa yıpratılsın, genç cumhuriyet en azından üniversite yıllarında sadece eğitimine odaklanmış , tipik siyasi eylemlerden ve kavgalardan uzak durmuş memurlara, mühendislere, orta sınıf ve üzeri türklere makul bir yaşam sunabildi.

  beyaz türk tabirini sevmiyorum ama cumhuriyet'in kaymağını beyaz türkler yedi.

  anormal bir şey mi ? değil işte . maalesef değil. devlet tabiatı gereği en iyi imkanlarını kuruluş ideolojisini benimsemiş insanlara verir.

  (bkz: laiklik)
  (bkz: cumhuriyetçilik)

  haliyle seküler yaşam karşıtı muhafazakarlar, türk milliyetçisi olmayan kürtler ve devletçi olmayan solcular çok sancılı süreçlerden geçtiler.
 • kapıların dışardan açılabildiği evlerde oturup, gece yarılarına kadar sokaklarda sürterdikte başımıza hiçbir şey gelmezdi.
 • genel olarak ortadoğu'da hiçbir zaman huzur olmamıştır. maalesef ki kıyamete kadar da değişecek gibi gözükmüyor.