şükela:  tümü | bugün
  • cunku tum hristiyan populasyonumuzu oldurmek ya da surgun etmek yoluyla hallettik. bu sebeplerden dolayi ulkede dini kimligini saklamak zorunda kalan, musluman gibi yasayanlarin hikayelerini de bursa'da, mardin'de ve samsun'da dinledim veya okudum. o yuzden kardesim su veya bu dinin halka ulasmasindan ziyade o din mensuplarinin yasatilmamasini tartisman lazim.
  • hristiyan teolojisinin, islam'a karşı zayıf kalmasındandır bana kalırsa. müslüman ülkelerde hristiyanlığı yayamazsınız çünkü islam kapsayan küme ve hristiyanlık alt küme durumunda. bir müslüman hristiyan olmak istese hz. muhammed'i ve kuran'ı reddetmek zorunda. bir hristiyan müslüman olmak isterse hz. isa'yı ve incil'i reddetmek zorunda değil. psikolojik üstünlük yaratıyor bu durum (incil'in değiştirildiğine de inanmak zorunda ama bu reddediş kulları suçluyor, incil'i değil. zaten hristiyan aleminde de incil'in revize edilmesi çok büyük bir tabu değil.)

eğer müslümanlar hristiyanlar kadar orgazine olabilselerdi dünyanın yarısı çoktan müslümandı. 90'lardan itibaren islam karşıtı propaganda yüzünden, zaten organize olamayan müslümanlar tebliğ yoluyla dinlerini yayamamaya başladılar. bu tarihlerden önce islam çok hızlı yayılıyordu. şimdilerde cat stevens gibi islam'ı kabul edenler bile müslüman (islam değil) karşıtı demeçler vermeye başladılar. demem odur ki türkiye'de hristiyanlık asla yayılamaz. para ve emek harcamaya değmez.
  • ulan iyi niyetli de çocuk.. bişey de diyemiyorum...... bıraksam yayıcak...
  • bu ulus bin yılda bir müslümanlığı bile öğrenemedi. kaldı ki hıristiyanlığı öğrenecek.

not: gök tanrı spor.
  • bi o eksikti...
  • çünkü türkiye'de insanların dinle işi yok. her şey ele güne karşı. hiç kimsenin kuran okuduğu da yok. katı ve gelenekçi bir müslümanlık var. dolayısıyla aslında içinde olmadığı şeyi reddetmiyor da. alakası olmadığı şeye karşı çıkıp din değiştirmiyor da. din değiştirme hadisesi islami neşriyatla içli dışlı olan kişiler arasında sıradan kişilere göre daha yaygındır. din değiştirenlerin çoğunda derin islam bilgisi dikkat çeker. incelemiş kıyaslamış ve ardından hristiyanlığa geçmiş. bu nedenle çoğunluğa din kavramı ulaşamamış ki hristiyanlık ulaşsın.
  • yanıtı acı ama gerçek olan soru cümlesi...

şöyle ki: islam, müridini kendisini terk etmemesi yönünde ölümle tehdit eder. evet, müridini tehditle bünyesinde tutar islam. zira her mezhebinde mürted -islam'ı reddeden- katli - öldürülmesi- vaciptir.

tut ki insanlar bu baskıdan kurtulabilseydi, yani "isteyen islam'dan çıkabilir" deselerdi, emin olun, milyonlarca insan arap dini ile tüm irtibatını keserdi. sırf kimlikteki din hanesini boş bıraktıranların sayısı dahi size bu konuda veri sağlayabilir.

islam hoşgörü dini falan değildir. mürted için ölüm fermanı verir. peki, hristiyanlığı terk eden john için kilisenin "katli vaciptir" dediğini duydun mu? yoo...

kadın düşmanı ayetleri, hadisleri saymıyorum. ayşe'nin küçücük yaşta nikah adı altında maruz kaldığı durumu da geçiyorum. bir din düşün ki hükmettiği bölgeyi -ortadoğu- hegamonyasına alıp insanları sindirmiş, bireyselliği yok etmiş. toplumu ümmetleştirmiş. keza ümmeti yönetmek kolay, toplu halde ister sağa çek ister sola. bireysellik söz konusu olsa her birey öz iradesiyle karar verecek. insanları sormadan islam ibaresiyle nüfusa kaydeden bir ülke burası.

dolayısıyla baskı, ümmetçi zihniyet, ölüm tehdidi ve dışlanma garantisi yüzünden türk halkı islam cenderesinden boynunu kurtarıp alternatif inançlara yönelemiyor.
  • papazlarda iş yok kardeşim. yattıkları yerden maaş alıp şarap-ekmeğe vuruyorlar. azıcık el atsalar olacak bu iş.
  • türkiye’de halktan okuyan da okumayan da hristiyanlığı teolojik olarak islamdan basit ve yıpranmış buluyor. halk ne kendi ne de diğer inançları sorgulamıyorsa da sorgulayanlar semavi inançlardan çoğunlukla uzaklaşıyor. yahudilik dense, uygulama ve kurallar olarak islama hristiyanlıktan daha yakın. bu sebeple iseviliğin bu topraklarda işi çok zor..