şükela:  tümü | bugün
  • biraz garipsediğim olay. insanlar her şeyi devletten bekliyor.

devlet iş bulsun, devlet maaş versin, dövlet bize bahsın, devlet sokak hayvanlarını tedavi etsin.

sscb mi la burası ? devlet dediğin sen, ben, o. herşeyi devletten bekleyeceğine sen bişeyler yapsana.

düzeltme girisi : burada devletçilik derken herşeyi devletten bekleme olayı kastedilmiştir. rakı plus kırmızı tuborg kurbanı olduk.
  • baba olmak kolay mı?

(bkz: devlet baba)
  • insan devlet için değil devlet insan içindir diyerek agizlarina vurulunca belki degisecek olandir.
  • --- alıntı ---

sscb mi la burası ? devlet dediğin sen, ben, o. herşeyi devletten bekleyeceğine sen bişeyler yapsana.
    --- alıntı ---

o zaman devlet benden hiç bir şekilde vergi almasın. ben de vermediğim vergilerle bir şeyler yapmaya çalışayım olur mu?

tanım: normal bir durumdur. her şeyden vergi alan devletten hizmet beklemek her insanın hakkıdır.
  • demokrasilerde devlet oyunun kurallarını koyar, hiçkimseye ayrımcılık yapmaz. devletin kolluk kuvvetleri ve denetçileri herkesin oyunun kurallarına göre oynadığına emin olur, hile yapanları hukuk sistemine teslim eder, hukuk gerekli cezayı verir.
    bizim ülkemizde bunların hiçbirisi olmadığı için, devlet istediği gibi oyun kurup bozabildiği, kuralları kişiden kişiye değiştirebildiği için insanlar devletçi olmaz zorunda.
  • nesillerin hem eğitim sistemi içinde hem de zamanında bu eğitim sisteminden geçmiş ailelerin içinde aşırı yüksek tehdit algısı ile yetiştirilmelerinden dolayıdır.
  • arthur schopenhauer'in hayatın anlamı kitabını okuyanlar bilir,

kendisi milliyetçilik ve devletçiliğe ithafen olan övgüyü en alçak övünç kaynağı olarak nitelemiştir. bir insan bir sporda, sanatta, bilimde çok başarılı olup hayatını bu eksende yaşayabilir fakat hiçbir şeyi olmayan alt proleter tabakası için övünç kaynağı olabilecek tek şey devlettir, çünkü o kişinin hayatında hiçbir başarı yoktur. o insanlar cebinde 5 kuruş olmasa dahi skorskilerden altay tanklarından söz edebilirler. bu tarz akımlar devletin insanların ezdiği erkeklerin beta'larştırıldığı baskı rejimlerinde ortaya çıkarlar.
  • her şeyi devletten bekleme durumu. vergilerin fahişliğinin sebebi de bu. karşılıklı etkileşim sonucu oluyor bazı şeyler.
  • türk toplumu ekseriyetle aslında kamucu ve sosyal devletçidir. ama oy verme günü geldiğinde devleti parsel parsel satanlara oyunu verir. sosyologların incelemesi gereken bir durum.
  • yüksek vergiler insanı fakirleştirir, ama devlet aldığı paraları hizmet olarak vatandaşa tekrar geri öderse birden kahraman olur. devlet o hizmetleri "bedavaya" sunmuş olur. sonra göt kılı olan halk meydanlara çıkar. sonra yol yaptılar, köprü yaptılar olur.

devletçi toplumun sırrı budur. ilk önce vatandaşı fakirleştir, kendine muhtaç kıl, sonra o parayı geri öde. birden kahraman sen ol. 20 yıl tek başına iktidar ol.

tabii insanların kendilerinden vergi alındığının farkında olmaması lazım. dolaylı vergi oranını %90 yap, %100 yap.