şükela:  tümü | bugün
  • bugün anladım ki gerek kablolu gerek gsm hatlarının sağladığı internet olsun çok ağır zikiliyoruz. 2007 senesinde rusya'da eve internet bağlatmak için bir hafta bekleyen ve nihayetinde aldıkları hız 512k olan adamlarla taşak geçtiğimi hatırlıyorum. ertesi yıl aynı durumu kazakistan'da 1024k bağlantı için yaşadığımda yine adamlara çok güldüm. türkiye'nin bu işlerin ne kadar kolay olduğundan dem vurdum. ayrıca fiyatlar bu ülkelerde kol gibiydi. 2010 senesinin ocak ayında ise kazakistan'da yeni taşındığım eve internet bağlatmam hepi topu iki saatimi aldı. firmayı aradım, binada hat olduğunu netleştirdikten sonra geldiler. modemi bağlayıp sözleşmeyi imzalattıktan sonra çıkıp gittiler. 8mbit hiç bir limiti olmayan interneti 20 liraya bağlattım. adil kullanım gibi saçmalıkları yoktu. bir kaç ay sonra 10 liraya tekabül eden ekstra bir rakam ödersem 50mbit internet kullanabileceğimi söylediler. ona da eyvallah dedim. taşındığım güne kadar bir kere bile arıza yaşamadım. gerçekten limitsiz olan internetimi tepe tepe kullandım. şirketin verdiği taşınabilir modem de aynı hizmeti sorunsuzca yerine getiriyordu. 8mbit limitsiz internete 40 lira ödüyorduk. türkiye'ye geldiğimde ise dumurdan dumura koştum zira hem telekom hemde gsm şirketleri interneti gıdımla satmaya başlamışlar. turkcell 1 gb internet ve 1000 dakika konuşma için 55 lira para istiyor. ulan üçüncü dünya ülkesi dediğimiz kazakistan'da, alt yapısını turkcell'in kurup işlettiği gsm şirketi günlük 1 liraya 1gb internet veriyor. aylık 30 liraya 30gb internet sağlıyor. evde değilsem ve taşınabilir modemimi unuttuysam bilgisayara telefonu wi-fi hotspot ile bağlayıp kota mota düşünmeden internete girebiliyorken şimdi mesaj atıp ne kadar limitim kaldığını soruyorum. 4-5 sene içerisinde bu ülkeler internette çağ atlarken biz geriye gitmişiz aga. benim bildiğim internet kullanıcısı az olan ülkelerde internet fiyatı yüksektir. talep artarsa rekabet oluşur ve fiyat düşer. bizde tam aksine hem fiyatlar hemde çakallıklar tavana vurmuş. çok sinirlendim sözlük.
  • turkiyede internet diye bisey yok..o gordukleriniz teletext ahuaha..
  • türkiye' de internet;

herhangi bir dizinin herhangi bir bölümü hd kalitesinde 1gb boyutlarinda iken kotalarinin 4gb'larda gezmesi demektir. kotasiz internet demek, internet saglayicisinin yetmeyen bant genişliği demektir.

kablolu internet, televizyon ve telefon sistemlerinin ortak kullanimi dururken, halihazirdaki bakir kablolarla internete girmek demektir. yatirim demek, kazanilan parayi "bos yere" harcamak demektir.

kullanilmayan telefona aidat ödemek demektir. nereden ne sokarsak kar diyen bir devlette bir kar kapisi daha demektir.

icerigi herhangi bir sitenin, herhangi bir nedenle engellenebilir olmasi demektir. engellemek demek, özgürlüge karsi korku demektir.

en nihayetinde erisimi hemen hemen en yüzeysel sekilde sunmak demektir. hic yok desen degil, var cünkü. fakat daha uygun sartlar icin biraz daha yaslanmamiz gerekiyor.
  • kısa süre sonra yalnızca .gov.tr uzantılı siteler ve ttnet.com.tr den ibaret hale geleceğinden şüpheleniyorum.

bi de padişah efradı şirketlerinin siteleri kalır belki.
  • adam olmasi icin su sartlarin olusmasi lazimdir:
    (onemine gore sirayla)

1- akp'nin siktirip gitmesi
    2- akp'nin sictigi kisitlayici tum kanunlarin ebediyen kaldirilmasi
    3- unbinding ve ortak altyapi

1 zaten bariz, anlatmaya gerek yok. internete bu kadar dusman distopik ve totaliter bir rejimle hic bi sik olmaz. 2 de bariz. absurt kanunlar orada duruyorsa gene hic bi sikim gelismez.

3, unbinding sey demek: olan altyapinin tum isplerin kullanimina acilmasi demek. su anda vaziyet ise, turk telekom "bakir kablo benim, fiber benim aynisini bu muhitte cekemezsin. benim altyapimi istersem kullandiririm, o da fahis para odeyerek". ortak altyapi da sey, diyelim sehir icinde kablo cekmek istiyorsunuz yeni bir isp olarak. artik kablolar yer altindan, ustunden nereden geciyorsa o altyapiya erisiminiz olmali.

zaten bunlar oldugunda rekabet ortami olusacaktir. hatta bunun kontrolsuz/gevsek yapilmasi bile taraftariyim. su anda avrupa'nin en ucuz ve en hizli internetine sahip olan romanya ve bulgaristan bu sekilde hayvani baglantilara sahip oldular. apartmandan apartmana cekilen ethernet kablolari ile!
  • kalitesiz, yavaş, pahalı ve sansürlüdür.
  • kullanılan en ilkel ürünlerden biridir.

diyebilirim ki köşedeki kebapçıda lahmacun yemek,
    semt pazarından gece kıyafeti almak,
    500 t ile yolculuk etmek bile çok daha konforlu lüks kalmaktadır.

ttnet 'ten nakil istersiniz 3 ay sürer. nakiliniz zamanında yapılmadığı için kendi alternatif çözümünüzü yaratır, avea jet alırsınız. sonra ttnet 'e hattımı iptal edeyim diye gider bizzat dilekçe verirsiniz;
    "çağrı merkezimiz sizi aramadan iptal edemezsiniz" derler. (insan hakları, hukuk adalet, tüketici hakkı filan???) çağrı merkezi her arayışında aynı cevabı verdiğiniz halde iptal etmeyip aramayı sürdürür. (bkz: aramaya inanmak). sonra "kapalı hatta fatura yollayacağız" diye baştan söylerler filan. mecbursunuz ödemeye o faturaları. tüketiciyi koruma filan demiştik?

arka planda yeni şirketinizle sorunlarınız başlamıştır bile...avea kayıt esnasında fatura adresinizi kafasına göre girmiş olduğu için, faturanız ulaşmaz hattınızı keserler. ödeyip "açın" diye ararsınız "gece 12'den önce açamayız ama extra paket alırsanız açarız" derler.

bu saçma kesintiden bezip, "hattımı sınırsıza çevireyim" dersiniz, bu kez de kontrattan cayma bedeli talep ederler. "ben bir şeyden caymıyorum, kapasitemi arttırmaya çalışıyorum" dersiniz. anlatamazsınız.

ya biz size ne yaptık iletişim şirketleri, ne olur söyleyin yahu?
    suçumuz nedir? o koca koca çağrı merkezleriniz çözüm üretemedikten sonra neye yarıyor?
    ticareten daha fazla kazanmak için tüketiciyi canından bezdirmek hiç mi onurunuza dokunmuyor?
    hiç mi etik davranma refleksiniz yok yahu?
  • öncelikle herkesi şu tabloya alalım:
    http://cache.gizmodo.com/…e434d9ed14a45eeef464f.jpg

bu tablo, ülkelerin sundukları internet hizmetleri ve buna karşılık gelen fiyatlar üzerine yapılmış bir araştırmanın sonucu. bir nevi medeniyet turnusolu.
    gördüğünüz gibi yerlerde sürünüyoruz.
    bunu zaten tabloya bakmayanlar da tahmin etmiştir. (başta ttnet olmak üzere diğer internet sağlayıcıları sağolsun...)

hani hem kel hem fodul derler ya, işte o hesap.
    hem yavaş internet, hep keser sapı gibi fiyatlar.
    üstüne bir de buna razı olan milyonlarca insan...

ulan götümüze giyecek donumuz yok, hala yok israil'e dalalım, yok suriye'ye girelim muhabbeti çevirenler var.
    her türlü boku hak ediyoruz toplum olarak yemin ediyorum, bize her şey müstahak.

(bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
  • 8mbit internet diye deliler gibi reklam yapan ttnet'in bize sunduğu mükemmel olaydır. hizmetin kalitesinin resmi de burada;

http://www.speedtest.net/result/2052163302.png

not: mükemmel hızdaki interneti bana sunduğun için teşekkürler ttnet(!)