şükela:  tümü | bugün
  • insanın sadece bilgisayar başında oturarak vakit geçirebildiği vaktin gitgide kısalmasına sebep olan durumdur.

aslında değerlendirdiğimizde 7-8 yıl öncesine nazaran çok daha fazla içerik var ve interneti üretmek için kullanan insanların elinde çok daha fazla imkan var. buna rağmen 15-20 dakika bilemedin bir saat geçirdikten sonra türkçe bir siteden keyif almak imkansız.

kategori kategori incelediğimizde sosyal paylaşım siteleri gezi'den sonra çok farklı bir hale büründü. twitter'da artık daha fazla kullanıcı ve haliyle daha fazla etkileşim var. fakat türk twitter kullanıcıları korkunç bir kitle. her gün ayrı bir linç, saldırı, kalitesiz ve aynılaşmış tweetlere rastlamamak elde değil. facebook zaten ölmüş durumda. instagram'da ise her dakikanızı birlikte geçirdiğiniz sevgiliden sıkılma gibi bir his var, herkes sürekli aynı şeyleri yapıp aynı şeyleri satmaya çalışıyor.

bloglar, forumlar zaten yukarıda saydıklarım yüzünden bitti. siyasi görüşlerime hiç uymasa da eskiden radikal'in bile blog kısmını büyük bir keyifle okurdum, takip ettiğim bir çok blogger vardı. artık insanların elinde konu olarak o kadar kısıtlı bir saha var ki birkaç konudan bahsetmedikçe kimsenin ilgisini çekemiyorsunuz. haliyle twitter gibi mecralarda sesini daha çok kişiye duyurabilecek olduklarını fark edip üretmemeye başladı türk bloggerlar. en basiti blog yıllarını kasıp kavuran spor bloggerı bülent timurlenk şu an twitter'da sıradan bir kullanıcı gibi. belki daha çok kişiye hitap ediyor ama eski tadını vermiyor.

ayrıca ülkedeki siyasi iklim (wikipedia gibi bir sitenin yasaklı olması, neredeyse bütün havuz medyasının iktidarın papağanı olması, iyi yazarların daha küçük mecralarda çalışmak zorunda bırakılması) ve yine internetin yaygınlaştığı yıllara nazaran net şekilde görülen geçim sıkıntısı da buna bir sebep. eskiden alkışlarlayaşıyorum, bobiler, incisözlük, zaytung, batesmotelpro, karikatürler gibi büyük oranda kalitesiz ve aslında çok da komik olmayan içerikleri/platformları büyük bir keyifle takip ediyorken şimdi daha başarılı çalışmalar bu içerik çöplüğünde kaybolmuş vaziyette.

son olarak ekşi sözlük ve youtube'a değinip entry'yi bitireceğim. bu iki oluşum tüm bu çöplüğün içinde tercih edilebilecek yegane yerler olabilecekken gelir kaygısıyla kendilerini sakat bıraktılar. artık sözlüğe girdiğimde gündemde 15 dakika gezinip küfür kıyamet siteyi kapatıyorum. aylarca hesabım kapalı durmasına rağmen en ufak eksikliğini hissetmedim. siyasi iklimin etkisi maalesef bunda en büyük etken olsa da biraz daha farklı konulara odaklanmak isteyen, kültürel anlamda kendini geliştirmek isteyenler için bir başlangıç noktası hüviyetinde olan bir oluşum şu an tamamen karşılıklı küfürleşme ve alkış toplama yeri haline gelmiş durumda. youtube'a değinmekten vazgeçtim, ana sayfanıza girin anlarsınız.

hal böyleyken el mahkum ingilizce içerikle yetinmek zorunda kalıyorum. ne olursa olsun bu ülkede doğup büyümüş biri olarak ingilizce içerikten keyif alsam bile kendimden bir şeyler bulmakta kimi zaman zorlanıyorum. yanıldığımı düşünen, şuralara bir bak hoşuna gidebilir diyen arkadaşların da önerilerini büyük bir keyifle değerlendirmeye alacağımı duyurarak sözlerimi sonlandırıyorum.