şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rant)
 • 1-bu ülkede sünni mezhebine mensup müslüman var mı? var.

  2-o müslümanların dini gerekliliklerini yerine getirmeleri için ülkede cami olmalı mı? evet.

  3-peki, ülkede gerekli olandan fazla cami var mı? var.

  4-türü, şekli, işlevi ne olursa olsun, bir şeye/kişiye gereksinimlerden fazla yatırım yapmak ve onu olması gerekenden fazla üretmek/yetiştirmek zaman ve para israfı mıdır? evet.

  5-bu israf kimin eliyle gerçekleşmekte? devletin eliyle.

  6-devlet yurttaşın ekonomik ve sosyal çıkarını gözetmek zorunda mı? evet.

  7-peki yurttaş, kendi çıkarı gözetilmediği zaman bu konuda şikayetçi olabilir mi? yine evet.

  bunun ne din düşmanlığıyla, ne mezheple ne ihanetle alakası var. ülkede gereğinden fazla opera binası olsaydı ve devlet olması gerekenin üstünde bir sayıda opera sanatçısı yetiştirseydi de aynı şeyi diyecektik.
  bu, kayıtsız, bahanesiz, israftır.

  son soru. 8- peki devlet yıllardır bu israfı göz göre göre, durmaksızın tekrarlıyor ve bu israfın varlığına dikkat çeken herkesi, toplumu kışkırtacak şekilde fişliyorsa, yurttaş bu durumdan kıl kapabilir ve gereğinden fazla cami yapılması ve imam/hatip yetiştirilmesinin altında bir kasıt arayabilir mi? e yani, evet.

  bu kadar. basit. kimse size dininizden vazgeçin demiyor. diyemez de zaten. bu bir anayasal hak. dininizi yaşayın yaşayın da, devletin sadece size özel hizmetleri yerine getirmekle görevli bir kurum olduğunu zannetmeyin.
 • şerefsizlerin angut diyerek karşı çıktıkları haklı tepkidir.
 • pek bir şey ifade etmeyen bir durum. şii inancında camiye bakış sünni inancına göre çook farklıdır. şii ülkelerinin halkı aşırı dindar da olsa bunun cami sayısına yansımaması da azıcık bu ülke insanlarının inanışına aşina birisi için zaten beklenen bir durum.