şükela:  tümü | bugün
  • “kardeşime karşı ben, kuzenime karşı ben ve kardeşim, dünyanın geri kalanına karşı ben, kardeşim ve kuzenim”

elin fransız'ı, alman'ı, ingiliz'i, ispanyol'u kendi vatanında yaşayan herkesi fransız, alman, ingiliz, ispanyol diye tanımladığında sesi çıkmayıp alkış tutanlar; türkiye'de yaşayan vatandaşların türk olduğu fikrini sindiremezken; kalkmışlar ırkçılık çok rerörö.

adamlar kalkıp "gitmiyoruz" diye benim ülkemde eylem yapacaklar, ben de "aman ağzımızın tadı kaçmasın ali rıza bey" modunda takılacağım öyle mi?

toplumları belli konular üzerinden ayrıştırmak yanlış bir tutumdur, evet. ancak belli konularda bütünlükçü bir tavır sergilenemediğinde düşülecek olan durum konusunda da swot analizi şarttır.

işbu entry ilk entrynin başlangıç konusu olan suriyeliler düşünülerek yazılmıştır. biz de kota uygulasaydık, böyle bir entry belki de hiç var olmayacaktı.
  • ırkçılık insanlık onuruna yapılmış bir saldırıdır. ancak dünya üzerinde ırkçılığın en az olduğu ülkelerden birisi de türkiye'dir. aksini söyleyenler sanırım yurtdışına hiç çıkmadılar.
  • ırkçılığın değil kontrolsüz göçmen akınına karşı tepkinin coşması durumu.

sonuna kadar da haklı bir tepki. ne idüğü belirsiz tipleri hayır kurumuymuşcasına ülkeye doldurdular. gören de bizi sorunsuz ve refah bir avrupa devleti sanır. kaldı ki o avrupalı devletler bile böylesine büyük bir mülteci hareketine karşı bunu kaldıramayacakları endişesiyle önlemler aldılar. biz neyimize güvenip bu kadar insanı ülkeye aldık? ben söyleyeyim; plansızlığımız, programsızlığımız ve gamsızlığımıza.

şimdi de halk ne kadar büyük bir sıkıntı oluştuğunun farkına vardı ve tepkisini ortaya koyuyor. buna ırkçılık diyen de mülteci sorunundan etkilenmeyen kalburüstü kesim mensubu bir kimseden başkası değildir.
  • ırkçılığın çoğalmasından ziyade türkler zaten hep ırkçıydı. bu sadece fırsatını bulduğu için açığa çıkıyor.

edit: "türkiye'de ırkçılık mı var arap kafa" diye mesaj atan hümanistleri görünce ırkçılık olmadığına ikna oldum.
  • kötü olan her şey ile birlikte bu da akebe ve onun liderinin marifetidir.
    yaptıkları her uygulama, icraat, aldıkları her karar, konuştukları her kelime, yedikleri her haram lokma bizi bu duruma dolaylı dolaysız yollardan getirmiştir.

evet,kesin ve net.
  • türkiye bu zamana kadar ırkçı gözükmeyen bir ülkeydi çünkü hiç ırkçılık sınavını vermemişti. ilk kez bir ırk türkiyede göçmen durumuna düştü ve türkiye in ne kadar ırkçı bir ülke olduğu ortaya çıktı.
    bundan sonra da norveçli turiste çay ısmarlayıp misafirperver milletiz diye geçinmeye devam edecekler
  • ırkçılık ve milliyetçilik kavramlarını birbirine karıştırmayınız. ırkçılık böyle olmaz olsa duramazsın. ayrıca suriyeliler bir ırk değildir, millettir, topluluktur.
  • ülkemiz işgal edilse işgalcilere karşı koymayı da ırkçılık diye adlandıracaklar.

bu da bir işgal, sadece yöntemi farklı.
    (bkz: türkiye'nin demografisinin kasten değiştirilmesi)
  • hayatında gerçek anlamda ırkçı toplum görmemiş insan sanrısıdır.
  • ulan mahallede kedilere mama kabı aldım, duvara astım, onu bile çalmış herifler ne ırkçılğından bahsediyon sen.

hesabın var mı? giriş yap