şükela:  tümü | bugün
 • almanya'da mühendisliğin olmaması demek kadar absürt bir yaklaşım.

  türkiye ırkçı bir toplum ne yazık ki! rumdan nefret eder, ermeniye düşman olur, kürtleri sevmez. tarihimiz böyle ırkçı eylemlerle dolu: 60'larda istanbul'da yapılanlar en acımasizcası, kimse de bu gerçeğe itiraz etmiyor; çünkü bizzat şahit oldular o günlere, anlatılanları biliyorlar. kendi komşularına bile acımayan bir ırkçılık.
  anlayacağınız gölgesine bile ırkçılık yapabilecek potansiyeli olan bir toplum.
 • "ermeni" ve "rum tohumu" kelimeleri memlekette hakaret olarak kullanılıyor ve adamın biri çıkmış ülkede ırkçılık yok diyor. değişik bir kafa.
 • en iyi kürt ölü kürttür lafının atasözü, ermeni dölü lafının deyim sayılacağı kültürde, on taksiciden dokuzunun turist ya da gavur kazıklamayı ağız dolusu argoyla marifetmiş gibi anlattığı bir ülkede varsayılan saçmalık.

  belki de dünyanın en ırkçı milletlerinden biriyiz, ama farkında bile değiliz.

  edit: ilkokul günlerinden aklıma yerleşen travmatik şu tekerlemeyi paylaşmak isterim.

  bir iki üçler
  yaşasın türkler
  dört beş altı
  polonya battı
  yedi sekiz dokuz
  alman domuz
  on onbir oniki
  italyan tilki
  onüç ondört onbeş
  amerika kalleş

  goygoya devam edelim mi?
 • kendi ırkçılıklarını meşrulaştırmak için götünden ırkçılık tanımı üreten ırkçıların savunduğu zırva.

  evet, ermenilerden, rumlardan nefret etmek de şovenizmdir, ırkçılıktır. sizin bu iğrenç genellemeci zihniyetiniz yüzünden hep masum bireyler zarar gördü.

  bu ülkenin hala ermeni, rum vatandaşları var. bu anlayışa göre onların evlerini basmak, yağmalamak, kadınlarına tecavüz etmek meşrudur, çünkü onlarla sırf aynı dilden, aynı dinden olan birtakım insanlar türklere kötülük etmişler...

  bakın bu zihniyet, mücadele edilmesi gereken, korkunç bir zihniyettir.

  bu zihniyetin yol açtığı cumhuriyet tarihindeki örnekler:

  (bkz: varlık vergisi)
  (bkz: 6-7 eylül olayları)
  (bkz: 1964 rum tehciri)
 • ülkenin başbakanı bir vatandaşına hakaret etmek için "israil dölü" gibi bir ifade kullanıyor. dünyanın başka bir yerinde olsa yer yerinden oynar, bizde basın haber bile yapmıyor.
  clippers'ın sahibinin telefon görüşmelerinde geçen "zenci" ifadesi yüzünden ortalık ayağa kalkıyor, bizde mehmet ali yılmaz, futbolcusu atkinson için ulusal bir kanala çıkıp yamyam diyebiliyor.
  ırkçı değiliz.

  edit: evanda grad nickli yazarın uyarısı üzerine yazının içinde geçen afrika kökenli futbolcu atkinson değil campbell imiş.
 • eminim böyle düşünenlerin hepsi siyahi insanlara karşı bir tutum olmadığı için böyle bir yanılgıya düşüyor. türkiye ırkçı bir ülkedir. ermeni rum kürtünü geçtim (ki zaten bu kesime karşı fazlasıyla ırkçılık var) son yıllarda ülkeye alınan suriyeliye karşı değişen ve ırkçılaşan düşünceler çoğunlukta. bunu sözlükte de görebiliriz (suriyeli rezaletleri ile ilgili başlıklarda en çok favlanan entryler). eğer komşu ülkelerimizden biri siyahı ırktan olsaydı ya da ülkeye suriyeli yerine siyahiler gelseydi kkk kafasından farklı olmazdınız.
  (bkz: eğri oturup doğru konuşalım)
 • acemi nalbant kürt eşeğinde dener kendini
  acemi nalbant mesleği gavur eşeğinde öğrenirmiş
  ağaçtan maşa, kürt’ten paşa olmaz
  arabın derdi kırmızı pabuç
  arap yağı bol buldu mu kıçına başına sürermiş
  alavere dalavere, kürt memet nöbete
  anladıysam arap olayım
  ayıdan post, kürt’ten dost olmaz
  havraya çevirmek
  çingen çalar kürt oynar
  çingene kavgası
  çingene çergesi
  ermeni dölü
  ermeni tohumu
  ermeni gelini gibi kırıtmak
  eşeğe kürt demişler, iki hafta saman yememiş
  gavur amı gibi yanmak
  gavur orucu gibi uzamak
  gavur ölüsü
  gavur gavurluğunu yapar
  nerde görürsen bir kürt iki sok bir dürt
  istavroz fidesi
  istavrozundan başlamak
  kapına iti, yakana kürdü bulaştırma
  kürt, balta ile saat onarır
  madem ermeni istemeden vermeli
  mal bulmuş mağribi
  papaza borcunu ödemek
  papazı bulmak
  rum hatunu yatakta, ermeni hatunu mutfakta yapmak
  senin bu yaptığını yunan gavuru yapmaz
  şarabı dökülmüş ermeni gibi susmak
  şecaat arz ederken merd-i kıpti sirkatin söyler
  40 yıldır patriğin eşeğini becermek

  örnekleri daha da arttırmak mümkün de gerek olduğunu sanmıyorum. bu deyim ve atasözleri dışında ermeni kelimesinin hakaret olarak kullanıldığını sanki hiç duymamış gibi konuşmasak da iyi olur. bu başlık altında bile hala siyahlara karşı ırkçılık yok derken zenci kelimesini kullanan dünya kadar insan var. zenci kelimesinin ırkçı olduğunu reddeden dünya kadar insan var. küresel ısınma inkarcısı donald trump gibisiniz. bakın bakalım aslı erdoğan siyahlara karşı ırkçılık var mıymıs yok muymuş ne diyor yaşayan bir insan olarak. festus okeyi de mi hatırlamıyorsunuz. üstünden o kadar uzun bir zaman da geçmedi. daha dün hrant dink cinayetinin yıl dönumu değil miydi.

  ırkçılık diye kafanızda nasıl bir çerçeve çizdiniz de utanmadan sıkılmadan türkiyede ırkçılık yok diyebiliyorsunuz. birilerinin ellerinde meşallerle sokaklara inip insanları yakması mı gerekiyor ırkçılıktan bahsedebilmek için. bu da yaşanmadı mı bu ülkede. siz şimdi onu da ırkçılık saymıyorsunuz, o ayrımcılıktır diyorsunuz. bu ikisi birbirine içkin kavramlar. nefret suçları da öyle. bakın bakalım ecri (ırkçılığa ve hoşgörüsüzlüğe
  karşı avrupa komisyonu) türkiye raporunda neler yazmışlar.

  yüzyıllarca beraber yaşadığınız insanları, iki tane uyduruk haberle galeyana gelip, ırkçılık olmadığı için mi kovaladınız ülkeden. varlık vergisi gibi bir saçmalık bu ülkenin meclisinden ırkçılık olmadığı için mi oybirliğiyle geçti . dönemin başbakanın ismi bugun hala ülkenin en büyük stadyumlarının birinin ismi değil mi? hep ırkçılık olmadığından bunlar.

  nasıl bir komuşu istemezsiniz sorusuna türkiye'deki her dört kişiden biri başka kökenden komuşu istemediği yanıtını vermiş. dünya genel olarak pek parlak bir karneya sahip değil ama türkiye ortalamanın üstünde ırkçı ülkeler arasında yer almış.

  ırkçılık olduğunu kabul etmeniz için daha neler yaşamanız gerekiyor çok merak ediyorum.
 • açıkçası yok diyemeyiz, ırkçılık illa da zencilere karşı olan bir şey değil sonuçta. gün gelir de zenciler bir şehirde, bir semtte çoğunluk olmaya başlar, küçük esnafın, belediye çalışanlarının, hatta sokaktaki simitçinin yerine geçip o işleri yaparlar (saat satmak dışında) o bölgede hafiften hareketlilik başlar. tabi bu potansiyel ırkçı dediğimiz kitle aslında anadolu çomarları.

  edit: yalnız örneğin ermenilere veya yunanlara karşı olan nefretle ırkçılığı karıştırmamak lazım, o açıdan bakılırsa dünyada ırkçı olmayan millet yok.
 • birleşmiş milletler dünyada artan ırkçılığa çözüm bulması için ırkçılığın olmadığı türkiye'ye bir heyet gönderdi bir süre önce.
  heyeti devletin görevlendirdiği bürokratlardan oluşan bir ekip karşıladı. bm heyeti önceden çalışılan ve hazırlanan sorularla bürokratlardan bu işin sırrını öğrenmek için uzun süren toplantılara girdiler.
  bm'nin sitesinde tamamı yayımlanmış olan toplantıdan bir kaç alıntı
  "
  bm heyeti: türkiye'de ırkçılığın olmamasını nasıl açıklarsınız?

  temsilci: türkler çok misafirperverdir. biz yabancıları çok severiz. insanlarımız çok sıcakkanlıdır. misafirimizi en iyi şekilde ağırlamaya çalışırız. çoluk çocuk sürüyle suriyeli geldi bu ülkeye, iş verdik aş verdik. pisler biraz ama olsun
  "
  "
  bm: sizin açınızdan dünya nerede yanlış yapıyor. eksikleri neler?

  t: ya kardeşim mesela bu kardeşim (ingiliz temsilci danny yorke'u işaret ediyor) afro amerikan, biliyosunuz siyahi kardeşlerimiz de biraz maymuna benziyor, buna muz uzatıyor insanlar. bizde göremezsiniz böyle bir şey, toplum ayıplar bir kere. bizde de var bunlardan mesela saat satıyorlar, kemer satıyorlar işlerinde güçlerindeler. niyet önemli bir kere, arada takılıyorum ben görünce, "saat kaç arap" diyorum falan (türkiye heyetinde gülüşmeler...)
  "
  "
  bm: kürtlerle sorunlarınız olduğunu biliyoruz. bu konuda ne düşünüyorsunuz?
  t:bir kere bizim kürt kardeşlerimizle sorunumuz yok bunu belirtelim başta. bir avuç terörist kürt kardeşlerimizin aklını çeliyor. bu teröristler zaten kürt değil, ya ermeni ya bir şey, sünnetsiz bunlar, belgeli hepsi dosyalarda.
  bm: kürt halkının bu ko...
  t: ya bırakın bu kelimeleri. türküz biz. kürdüyle arabı süryanisi çerkezi lazı abazası pomağı hepsi türküz. türklük bir ırk değildir bir düşünce bir fikir atalarımızdan bize miras kalan kahramanlıklardır. ya şimdi diyorlar kürtler eşek sikiyor. e kardeşim anadoluda herkes eşek sikiyor.türkiyede eşek sikmedim diyen insan yalan söylüyordur. (yanındakine dönerek) sen eşek sikmedin mi? (yandaki hayır diyor) bak işte yalan söylüyor.(türkiye heyetinde gülüşmeler..)
  "
  "
  bm: ermeniler'in...
  t: ermeniler sözde soykırımmış. soykırım olsa sen nasıl varsın? bunu düşünemiyor. şimdi kalkmış siyonistlerle iş tutuyorlar. bu oyunu göremiyor. zaten üç beş kişi kalmışsın neyin peşindesin di mi?
  bm: gayrimüslümler
  t: ya bu ülkenin yüzde 99u müslüman. efendi gibi oturana kimse bir şey demez. ya ineğe öküze tapan var kardeşim bu dünyada, öküz trene bakıyor bunlar öküze(t gülüşmeler) ne diceksin bu adama şimdi, otursun hayvanına baksın kim karışır. ama bizimkiler iş karıştırıyorlar arkamızdan.
  "
  bm: 6-7 eylül
  t: münferit
  bm: aleviler
  t: mum söndü
  bm: kadınlar
  t: çiçek
  "
  "
  bm: ırkçılık nedir?
  t: ırkçılık diye bir şey yoktur.
  "
  "toplantı sonunda türkiye temsilcileri "rusa götürlim mi sizi?" teklifinde bulunmuş, dinlenmek istediklerini belirterek otel odalarına çekilen bm heyeti, gece yapılan polis baskınında ajanlık suçlamasıyla gözaltına alınmıştır."
 • (bkz: ay götüm)

  hitler'e mussolini'ye rahmet okutur bizim ırkçılar.
  ama bizimkiler açık açık yapmaz.
  din kardeşliği, aynı ulus falan diyerek gizliden yaparlar bu işleri.