şükela:  tümü | bugün soru sor
 • intel firmasının tarihini ve yaptıklarını youtube üzerinden izledikten sonra "acaba şu an başlasak ne zaman hesap makinesi işlemcisi üretebiliriz?" diye kafaları kurcalayan sorudur.

  olasılık sıfır mıdır yoksa bir ümit var mı? geleceğe gidip 50 yıl sonra işlemci üretmeye başlamış mıyız diye bakmak isterdim.

  ibm belgeseli

  intel belgeseli
 • (bkz: bir umutla ümit etmek)
  mümkün değildir.
  bizim millietimiz (türk - kürt- laz-çerkez- roman vs) beleşçidir kardeşim bir şey üretmeyi sevmez hazıra konmayı sever
  teknoloji isteyenler yallah amerigaya
  edit:imla
 • bazıları daha çip üretmeden helikopter ürettiğini falan zannediyor. ürettim dediğin helikopter agusta westland'ın patenti alınıp üretilen bir model. sen burada ancak montaj yaparsın. bana da mevcut parçaları getirsinler 10 günde 1 tank, 20 günde 1 helikopter montajı yaparım. dış kaportayı caf caflı boyayım model adını da türk yapayım diye o ürün türk üretimi olmuyor.
 • öyle bir olasılığı varsa da üretmemesi gerekir. pazarın tamamı intelin elinde bulunuyor. üretilse dahi satılacak bir pazar maalesef bulunamaz.

  teknoloji üretimi yapılmak isteniyorsa var olanı hızlandıran ya da koruyan veya verimliliğini arttıran şeyler üretilmeli.
 • işlemci üretilir de ne kadar mikro olur onu bilemem dediğim durumdur.
 • casperi yerli bilgisayar, pardusu yerli işletim sistemi diye kullananlar yarın üretime başlayacaktır.
 • (bkz: ermaksan)

  ile birkac yildir devam etmektedir zaten. sadece bir makinaci degildir ermaksan.

  baykal, durmazlar, ermaksan. bursa’daki big three istedikleri herseyi uretecek guce ve teknolojiye sahip wikileaks belgelerine bile adini yazdiran firmalardir. gidin bir arastirin isterseniz.

  3’u de turkiye’nin gurur duymasi gereken teknoloji firmalaridir. makinaci demek hakaret olur.

  edit: antiakpspor
 • yine mallar doluşmuş.

  helikopter dediğimiz agusta'dan platformu alınan ama yazılımını bizim yaptığımız ve her türlü parçasında müdahale edebildiğimiz bir model. agusta'nın motoru bizimkinden küçük mesela. biz değiştirmişiz. istediğimiz zaman istediğimiz parçayı ihtiyacımıza göre değiştirebiliyoruz. istediğin silahı tak, istediğin gibi kullan.

  ikincisi işlemci üretmek çok büyük bir olay değil. büyük olay olan kime satacağın. bir şekilde başlar ve gerekli bütçeyi ayırırsan işlemci üretirsin. ama ürettiğin işlemciyi kimseye satamayacaksan bu işten zarar etmenin bir anlamı yok. hesap makinesi işlemcisi 0.5 dolar falan. milyar dolarlık yatırım yapıp ürettiğin şeyi 0.5 dolara satacaksan, hatta satacağın bile garanti değilse bunla uğraşmanın bir alemi yok.
 • o beğenmedikleri helikopterin motorunun %100 yerli prototipinin üretildiğinden haberi olmayan andalvalların bastığı konudur.

  lan ne ezik, ne beyinsiz adamlarsanız. evet bu üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin bazı komponentleri dışarıdan elde ediliyor ama bakın daha düne kadar dandik telefon taklitleri yapan çin'in şimdi piyasayı, one+, xiaomi, oppo gibi markalarla nasıl domine ediyor.

  tabii sizdeki bu hasetin sebebi, memlekette üretilen ürünlerin bizlere gurur vermesi, bunun reisin başta olduğu dönemde gerçekleşmesi. allah bu milleti sizlerin eline düşürmeye, bu zihniyetin yönetmesine müsaade etmeye...
 • imam hatip liselileri ile mümkündür.