şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye'de batı da böyle lanse ediliyor yeri geldiğinde ama ticaret anlaşmaları olsun, dostluklar olsun; gidip gelmeler; bunları desteklemeler olsun filan hep devam ediyor. üstelik çoğu insan bu konularda katı da değil. dahası, ben batı hayranıyım demek, oldukça normal.

    ama israil, türkiye'de tam bir canavarmış gibi gösteriliyor. halkın arasına karıştığında, israil'in kötücül örgütlenmelerden, insanlık dışı işlerden müteşekkil bir yapı olduğunu zannedersin. üstelik medya da yıllarca buna çanak tuttu. yaser arafat'lı uzun filistin yıllarından hatırlarsınız; israil hep insanlık dışı muamele yaparken, sürekli saldırılarda bulunurken; filistin de kontra olarak şunu yaptı denmezdi. sanki filistin hiçbir şey yapmayan, sadece savunma ile uğraşan; hatta onu da sadece sapanla, sopayla gerçekleştiren bir azınlık ve zavallı güruhtu.

    işin ilginç yanı ise şu; tarihe baktığımızda, müslümanların yahudilerden bu kadar nefret etmesini gerektiren çok büyük, travmatik bir şey de olmamış. bir spanish inquistion, bir holocaust yok. yahudiler hor görülmemiş, ötelenmemiş; bir dreyfus davası yok. en nihayetinde başa döner ve karşı tarafa geçersek; isa'yı çarmıha geren müslümanlar değildi. ama türkiye'de nedense israil hep bir canavar gibi lanse edilir öteden beri. sanki hiç doğru dürüst, insancıl birey yok israil'de.