şükela:  tümü | bugün
 • meselâ tayyip tarafından söylenseydi acı ama ibret alınabilecek bir tespit değil, nasıl insanlarca yönetildiğimizi gösteren bayağı, talihsiz bir beyanat olacak, şu bkz'larla birlikte gelecekti: (bkz: ananı al git buradan) (bkz: yazık)

  ama şimdi süper bir tespit.
 • tez rahmetli olması gereken neoliberal bir mittir. yoksulların yoksul, işsizlerin işsiz olmasını var olan sosyoekonomik yapıya/sisteme değil de bu insanların kişisel yeteneksizliklerine ya da tembelliklerine bağlayan bu tür zırvalar görüldüğü gibi hala alıcı bulabiliyor maalesef. ayrıca bunu söyleyen bir sermayedar, aslen sınıfdaşlarına değil işsizlere ve işsizlikten yakınanlara seslenir ve onların varolan durumu kabullenmelerini, düşük ücret, kötü şartlar filan demeden çalışmalarını, ne iş olsa yapmalarını öğütler. ben, türkiye kısmını atarsak dünya çapında sermaye sınıfı mensupları ve onların siyasi temsilcilerinin anonim mottosu haline gelmiş bu sözde herhangi bir yaratıcılık veya özgünlük göremediğim gibi iğne veya çuvaldız da göremiyorum. ya siz?
 • eğer aynı lafı insanlar sizin ürünlerinizi almadığı zaman, sizin hisselerinizi almadığı zaman söyleyebiliyorsanız iyi niyetle söylenmiş bir laf olacağına inandığım, eğer bu durumlarda farklı kılıflar bulunuyorsa kimi daha ucuza çalıştırıp iki kuruş daha kar ederim mantığının göstergesi olarak göreceğim laf.
 • bittabi sosyalist değil kapitalist düşünceye ait ve bana göre doğru bir sözdür. (evet azılı bir kapitalistim). komünist düşünceye göre hemen zıttı üretilir tabi. çünkü zaten komünist düşünce, bizim gibi rejimlerde hep muhalif olmaya alışmıştır ve her komünist, bir gün komünizmin tekrar gündeme geleceğini hayal eder. o yüzden komünist düşünceye sahip olanlar en ufak bir liberal aforizmaya, ifadeye bile karşı çıkarlar. "siiz yüksek gökdelenlerinizdeen.. haaalk... işçi sınıfııııııı... burjuvaaa..." falan diye.. yahu benim babam da işçi. ama çalışıyor. hayvanlar gibi çalışıyor ve kazanıyor. adama ekstra iş çıktığında deliler gibi seviniyor. niye? çünkü çoluğunu çocuğunu daha iyi şartlarda okutabilmek için uğraş veriyor.. kapitalistim dediğime bakmayın, basit bir işletme öğrencisiyim ben..

  herkes bilir ki, şu an çok büyük şirketlerin başında olan yahut hali vakti yerinde olan bir çok insan, iş hayatına sıradan bir işçi, bisiklet tamircisi, yahut inşaat ustası olarak başlamıştır. diğer kesim ise kesinlikle hayatında bir dönem su, mısır, simit gibi şeyler satmıştır. kazanmak kolay değildir, bir yerden başlamayan, sadece "öten" avcunu yalar. dolayısıyla türkiye'de, bu kadar çok sektörün, imkanın olduğu yerde, hala boş pozisyonlar kalıyorsa, bunun sebebi işverenler değil, işgörenlerdir.. bakın bugün bir kariyer sitesine yüzlerce pozisyonda binlerce eleman ihtiyacı olduğunu görürsünüz.

  liberal düşünce size fırsatlar dünyasının kapılarını açar. kafasını kullanan, çalışan kazanır.. diğerleri konuşur ya da kötü yollara sapar. sanırım sorun da burada. zor geliyor demek ki bir şeyleri elde etmek için didinmek. liberalizm hayattır, hayat ta bir mücadeledir.

  hiç bir şey yapamıyorsan sanatçı ol be abim..

  üstelik serbest meslek gibi ucu sonsuza kadar açık ve kişinin yaratıcılığına ve yeteneğine bağlı bir imkanın olduğu piyasada, her iş ve hizmet verenin sanki bir patrona bağlı kalacağını ve sermaye sahiplerinin her çalışanını köle olarak kullandığını düşünüp, olayı farklı bir açıdan düşünmeden, mazlum edebiyatı yapmanın anlamı yok..

  bunun dışında yöneticilerin,patronların kötü niyetli yahut vicdansız olmasının suçunu yöneticilere değil sistemin kendisine yıkan insanların kabul etmediği sistemin görüşü.. yoksa "aziz patronum sen ne kadar iyi niyetli olursan ol, liberal dünyada yaşıyoruz, bu yine birileri aç kalacak demektir" diyorsanız "hmm" derim kaçarım. olay orada çoook farklı bir boyut kazanır çünkü. ekonomi ve sosyal bilimleri iyi bilmeden de konuşmamak gerekir.

  edit : önceki bir çok entry silinmiş.. ben de bir güzel bunda toparladım.
 • bu söze karşı çıkanların, otu boku liberal sisteme atmasını insan anlayamıyor elbet. dünyanın bir yerinde aç kalan insanlar varsa bu yönetimin sorunu mudur yoksa insanların sorunu mudur bunu önce düşünmek gerekiyor.

  siz yazılmış çizilmişlere bakmayın. sizin düşündüğünüzden çok daha derin düşündü sizden iki bin beş yüz yıl önce sokrates ve platon. platon bir ütopya'dan söz ettiğinin farkındaydı belki. ama siz değilsiniz. onlar demokrasinin de eninde sonunda kaybedeceğini düşünüyorlardı ama öne sürdükleri sistemin de kötüye kullanılma ihtimali çok yüksekti. şimdi düşündüğünüzde şu anki sistem teorik olarak adaletsiz gibi görünse de bir gizli el her şeyi kontrol ediyor sanki. öyle olmasa en fazla demokrasiler liberal sistemler yıkılırdı. fakat bu sistem çökmüyor. ne olursa olsun bu sistemde kaybedenlerin sayısı çok daha az.

  bugün, liberal-demokratik ülkede yaşayan insanların refah seviyesinin diğer sistemlerdeki ülkelere oranla çok daha fazla olduğunu itiraf edebilmeniz gerekir. daha sonra komünizmin sağladığı tek faydanın dışındaki tüm zararlarını bir bir saymak, daha sonra hangi sistemin batmaya mahkum olduğunu damarlarında hissetmek, daha sonra tekrar başa dönüp aç kalan insanlar, eğer gerçekten çalışıp kazanamıyorsa, onları çalıştırıp emeğinin hakkını vermeyen ve zengin olduğu halde muhtaçlara yardım etmek yerine götünün keyfini düşünen insanlara öfkeleri kusmak gerekir.

  mantıken düşünüldüğünde devletler hangi sistemle yönetiliyor olursa olsun dünyadaki tüm ülkelerin ve tüm halkların aynı anda huzurlu, varlıklı yaşayabilmesi mümkün görünmüyor... aha işte merkantilistler de buna inanır. biri kazanır biri kaybeder, hayatta böyledir be zaten dostum ha..
 • insanın tercihleri olduğunu ve kötü hasletler karşısında bir iradeye sahip olduğunu düşünmeden, sanki insanın kişiliğini ve vicdanını etkileyen yegane şeyin sistem olduğunu düşünen beyinlerin işin içinden çıkamadığı bir şey bu..

  bir kere toplumsal ahlak diye bir şey var, bir kere vicdan var, bir kere insanın dini inancı ve hayat felsefesi var, insan hangi sistem içerisinde yaşıyorsa yaşasın, sistemin bir easter egg'ini bulur(ki bu easter egg'ler liberalizm bolca mevcuttur, özgür bir dünya olduğu için bir çok seçeneğiniz vardır) ve yine sistemin akışına ve konseptine ters, yahut sistemi makyajlayarak iyi ya da kötü davranabilir..

  eğer liberal bir dünyada yaşıyorsanız, ya aç kalırsınız, ya kötü ve pissiniz.. böyle bir mentalite olabilir mi?

  sosyolojiye "sistemin insan karakterine etkisi" başlığı kazandırdığı muhakkak.
 • çok anlamlı süsü verilmiş boş, dahası çelişkili laflardan biri daha (bkz: görüntü var ses yok). süleyman demirel'i kıskandıracak güzellikte. lafa "türkiye'de işsizlik yok" diye başlamak için kör olmak yetmez. aynı zamanda artniyetli, azılı kapitalist, azimli, takım çalışmasında uyumlu, şirket çıkarını kendi çıkarının üzerinde tutmaya yemin billah içmiş ve prezentabl olmak da aranan koşullar arasındadır.

  onu geçtim, işsizliğin bir kavram olmaktan çıkıp adeta elle tutulur, gözle görülür bir hal aldığı bu cennet vatanımızda, sabah dokuz akşam yedi bir gri ofiste, excel dosyalarına veri girmek ve o veri senin bu veri benim dolaşmak gibi kimsenin çocukluk hayallerini süslememiş, süslemeyecek bir işte, kıt kanaat bir parayla çalışan da çalışan insanların neden tembel olduğunu, neden çalışmak istemediğini anlamak zor olmasa gerek.

  vahim işsizlik* korkusunun pençesinde, geçim sıkıntısı çekme yolundaki milli paranoyamızın kollarında, neyi ürettiğini anlamaya, bu işi isteyip istemediğini, bu hayatta aslında ne yapmak istediğini düşünmeye cesaret edemeden, terfi peşinde koşup panik içinde birbirini ezen, işine, kendine, bokuna yabancılaşmış, yeni bir topuklu ayakkabıyla, "bir gün müdürün arabasının aynısı"nın hayaliyle avunagelmiş binlerce insan... o vadedilen, şikayet edildiğinde parmakla işaret edilen binlerce seçenek, (yok efendim kendi işini kurmak, yok efendim sanatla uğraşmak) bunlardan birini seçme özgürlüğü hayal değil, yalan değil ama bu insanlar tembellikten seçmiyorlar öyle mi? tembellik demeyelim delilik diyelim o vakit, daha gerçekçi olur.
 • gozlemlerim sonucunda turkiyede issizlik var ama tembellik daha cok diye duzeltilmesi gerektigine inandigim cumle. bunu su sekilde kolayca ispatlayabiliriz :

  isi olan insan sayisi >> issiz insan sayisi

  isini (iyi) yapan insan sayisi << isini yapmayan+yapmak istemeyen+ kotu yapan insan sayisi

  birgun insanlarin isimi daha iyi nasil yaparim diye dusunecegine inancimi kaybetmiyorum orasi ayri.

  ayrica tembellik parasi olup da bunu istihdam saglayacak sekilde isyeri acarak degil de gayrimenkul alip kira parasi yiyen zenginlerimizde daha cok gibi gorunuyor.aslinda insanimizin genel egilimi, birikim edinmek icin bile olsa daha cok calismak yerine hayat sartlarini dusurup (bkz: disinden tirnagindan artirmak) biriktirmek seklindedir. ataturk turk insani caliskandir demistir, dogrudur. acliktan kirilirken bu millet yeni fabrikalar, devrimler yapmis kullerinden dogmustur ama ne olmustur da durum bu haldedir simdi durup dusunmek gerekir.
 • buyuk dusunur reha muhtardan alinti yaparak tanim yapalim.
  "kapitalist tüketim ideolojisinin ürettiği bir safsatadır...
  safsata o kadar etkilidir ki, kendi pratiklerinde bunun tersini yaşayanlar bile yaşadıkları beyin yıkanmasının sonucu wash edilmiş brainleriyle bu zırvalığı tekrarlarlar... "

  (bkz: yurru beaaa)

  (bkz: wash edilmis brain/@nifelheim)

  edit: bu arada turkiyenin kapitalist bir ulke olduguna dair kaniya nasil varildi anlamadim. eger turkiye kapitalist olsaydi, liberal demokrat parti programina insanlar bakip "ee bu zaten var" derdi. eger turkiye kapitalist ulke olsaydi, <caps> eski </caps> komunist, <caps> yeni </caps> kapitalist ulkelerden daha fazla isletmeye sahip olmazdi. bu boyle gider. haa turkiye komunist midir? allah'tan degildir. turkiye ortada kalmis acayip bir ulkedir.

  ote yandan, hayatin olagan zorluklarini da kapitalizme bok atarak disa yansitan insanlardan hic hazzetmiyorum.