şükela:  tümü | bugün
  • haklı bir tespit. ülke sakal çiftliğine döndü son bir kaç yıldır.
  • çıkıyor, napak ameka lazere mi gidek.
  • her sabah kalkıp yaptığım ilk iş tıraş olmak. ben öyle seviyorum, cildimi zorluyor bazen ama olsun. kendimi dinç hissettiren bir şey. başkaları da sakallı seviyordur, kişisel seçimleri insanların çok da aldırmamak lazım. sizi etkilemiyorsa insanların yaşayışlarına ve tercihlerine müdahale etmek onlarım seçim ve özgürlüklerine biraz müdahale etmek oluyor.

ama bu durumun sonucunu da kadınlardaki sakal takıntısı olarak gördüğümü de söylemeden edemeyeceğim. erkeklerin günümüzde büyük bir çoğunluğu "kadınlar sakallı erkekleri karizmatik buldukları için" bırakıyor.

varsın beni kimse karizmatik bulmasın, en azından kendi tercihlerimi ortaya koyabilen bir birey olarak beni seven yahut sevecek insanlara ben buyum diyebiliyorum. denememe taraftarı değilim, yeri geldi bende bıraktım ama bunu ya kendim istemem lazım ya da çok değer verdiğim birinin rica etmesi lazım. ama sırf birilerinin beğenme ihtimali artacak diye asla.
  • bir turizmci olarak mesleğim gereği her gün traş oluyorum, askerde bu konuda zorlanmamayı da mesleğime borçluyum zaten. ama izin günlerinde ve tatillerde çok gerekmediği, sakal biçimsizleşmediği sürece traş olmam.
  • çirkin yüz hatlarını kapatmak için geli$tirilmis bir taktik. bu arkadaslar 7/24 makyajlı kızcagızlara saldırır bir de.

böyle kagıdı kesicekmis gibi bir çene yapısına sahip olan erkegin boyle ucuz oyunlara ihtiyacı yoktur. armut kafalıysanız bilemem.
  • baby face olarak bizim ailenin ihtiyaci olmayan bir "erkek makyaji" dir sakal. suratinda 10 cm sakalla gezip bunun moda oldugunu iddia edende olsa olsa isidci comardir. gerci hanimlar kirli sakalli halime de bayiliyorlar ama gunluk sakala bile tahammulum yok benim. o ne bicim bir kasinti oyle? jilet fabrikalari artik kar edemiyoruz deyip kapatsalar gidip 60 yillik jilet stogu yaparim eve, sirf bu is icin ayri dolap koyarim banyoya. paslanmasinlar diye havasi bosaltilan kaplar alirim jiletlerim icin.
  • siyasal islam ulkenin anasini aglatmisken..

nerde bi haci, hoca, cocuk siken sakalli pezevenk varsa, kocaman bir karaktersizlik abidesiyken...

insan biraz ar eder de, gene de sakal birakmaz.

yurtdisinda yasasam belki birakirim ama ortadogu batakligina gomulmus laik turkiye cumhuriyeti'nde asla!

herseyden once, tras olmak demek duzen, nizam, intizam demektir. gercekte ihtiyacimiz olan tam da budur!

tras olmak demek.. kuraldir, hukukun ustunlugudur..

tras olmak demek.. sadece arap masallarinin gecerli oldugu topraklarin arayipta bulamadigi sudur.

tras olmak demek.. duzendir, tertiptir. 1500 senedir kendi devrimini yapamamis, gotunu tasa silip, pilavi elle yiyen araplara kiyasla, milattan once 10'luk duzene gecmis metehan'in anli sanli ordusudur.

ben her sabah buyuk bir keyifle trasimi olurum, evden jilet gibi cikarim.

yolda, sokakta, metrobuste gordugum.. tipinden fetocu, siyasal islamci oldugu belli olan.. surati meymenetsiz, sakalli, ne kadar gerici varsa gozlerinin tam da icine icine, 24 yasinda karanliga direnen astegmen kubilay'in, sakali bitmedigi halde tras olmus jilet gibi bakislariyla bakarim.

isyeri sebebiyle muhattap oldugum avrupalilara, bakin sizin 500 senede yaptiginiz devrimi, 5 senede yapmis adamin askeriyim, tras olmus jilet gibi halimle izmir'in daglarinda acan bir cicek, ortadogu cografyasinda bir laik cumhuriyet'in ferdiyim diye bakarim.

onlarin sen de hic turke benzemiyorsun deyislerinin, aslinda sen araplasmis turklere hic benzemiyorsun demek oldugu biliyorum. aslinda demek istedikleri sen tam da bir turke benziyorsundur.

ben hayatimda turkiye'de yasayip, siyasal islamdan iliklerine kadar nefret etmis, colugunun cocugunun gelecegi seyhler, dervisler, muczipler ve imam hatip mezunu uc bes sakirtin elinde oyuncak olmus, onlarca insanin sakalli gezmesi kadar rezilce bir davranis gormedim.

tras olmak demek, atamin fotograflarina bakarken jilet gibi trasli haline bakip ozenmektir.

ama herseyden ote, turkiye'de tras olmak demek bir devrimdir, bir direnistir.

turkiye'de yasamasaniz, hipsterlik olsun, new age olsun her turlu birakin sakalinizi.. ama ulkenin tras olan, aydinlik yuzlere, genc beyinlere, sakalli gericilerin karsisinda duracak fikri hur, vicdani hur bireylere ihtiyaci var.
  • reprezantligin bir gereği de her gün tras olmaktır. ( evet küçük firmada çalışıyorum )

her sabah kalktığımda iserken sicak suyu açarım ısınması için trasimi olur dişlerimi fırçalar saçları yapıp giyindikten sonra evden çıkarım.
    1 yıldır sakallarım max 3 gün falan uzamıştır.
  • millet tipsiz. sakal bıraktığı zaman meymenetsiz suratının yarısını kapatıyor. şapka ve gözlükle de tamamladığı zaman ooooh tadından yenmez. (her sakal bırakan erkeği dahil etmiyorum. yukarıda allah var kimisine de çok yakışıyor)