şükela:  tümü | bugün
  • hala normalleştirilmemiş durum.

kadın kimliği üzerinden hiçbir zaman pozitif ayrımcılığa tabi olmayı talep etmedim, beklemedim, istemedim. sadece erkekler gibi, erkekler kadar hakka, algıya, bakışa sahip olmak istiyorum, daha fazlasını değil.
    az önce yaşanan bir park kavgasının neticesinde yazıyorum ama belli bir olay üzerinden konuşmayacağım. onun detayları önemli değil; yaşadığımız “kadın şofördür kesin” saygısızlığının genel bir eleştirisini yazıp çekileceğim.

kadın şoföre alışamadı benim ülkem. hiçbir zaman, bir cinsin her ferdini aynı kefeye koymam. yine yapmayacağım. söyleyeceklerim bize trafikte ikinci sınıf insan muamelesi yapan karşı cinse yöneliktir, onlar üzerlerine alabilir.

sol şeritte yavaş giden biri varsa, kesin kadın şofördür.
    park ederken zorlanan biri varsa, kesin kadın şofördür.
    bir kaza olmuşsa ve taraflardan biri kadınsa kesin hata ondadır.
    kadın şoförse, zor durumda bırakmaktan zevk alınır. şeride sıkıştırmaktan, yolunu almaktan, zor durumda bırakacak bir hamle yapmaktan.

ben sizden pozitif ayrımcılık istemiyorum. bana yol verin, park yeri verin, bana öncelik sağlayın demiyorum. sadece sizin gibi, sizin kadar hak yeter.
    trafikte hata da yapabilirim, park da edemeyebilirim. eğer birilerine bu yüzden zarar verdiysem özrümü dilemeyi bilirim.
    bunları siz de yapabilirsiniz ama hiçbir suçunuz yokken “haaa kadın şoför” yaftası yemek çok kötü bir şey.

mesela oto yıkamacı çocuk “abla ben çıkarayım aracı” diyor. yapamayacağımı düşünüyor ama niyeti iyi. sadece yardımcı olmak istiyor, bu çocuğa kızmıyorum tabii ki.
    veya küçük bir yere sığmaya çalışırken “gel, gel” yapan esnafa kızmıyorum. neden kızayım, manyak mıyım ben? yardımcı oluyorlar işte.
    ama ben park edecekken yerimi çalan hayvan bana “ nasılsa giremeyeceksin, yok yere goygoy yapıyorsun” dediğinde de kızmayayım mı?

anlatabildiğimi sanıyorum.
  • ablacım kırmızı ışıkta beklerken, makyaj yapma yeter. çünkü sen allığı çekene kadar bir daha kırmızı yanıyor. işimiz gücümüz var allasen.