şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zorunlu askerliğe ilkesel olarak karşıyım. herkesin silah altına alınmasına gerek yok. zaten mevcut uygulamada da çok büyük bir çoğunluk silahtan başka her şeyin altına alınabiliyor diyebiliriz. keleşle, g3'le iki elin parmağını geçmeyen sayıda atış yapmak silah altına alınmak ise bir şey söyleyemem.

  devlet, bireyin kendisine ödediği vergiyi bir şekilde yeterli görmüyorsa ve illa da hizmet ettirmeliyim diyorsa her bireye zorunlu kamu hizmeti uygulaması getirilmesi en güzel alternatiftir. fertlerin uzmanlıklarından gerçek anlamda istifade etmenin yolu da budur. elektrik & elektronik mühendisine tv'yi kapatıp açtırmak, askeri vesayetin hükümferma olduğu yakın geçmişe kadar "herkesi ezmek" anlayışına uygundu da şimdi çok sakil duruyor gerçekten.

  türkiye, toplamı 78 milyonu bulan erkek ve kadından oluşuyor. erkekler devlete vergi vermenin dışında bir şeyler yapmak zorundaysa kadınlar da buna mecbur olmalı. neden? özellikle şundan: askerlik denen meret şöyle ya da böyle, doğru ya da yanlış insanın olgunlaşmasına katkıda bulunan bir uygulama. günümüz kadınları pışpışla hoppayla büyütüldükleri için olgunlaşma noktasında oldukça "beginner" durumdalar. hep birileri onlara bakacak, hep birileri onların arkalarını toplayacak vs. vs. kadınların da zorunlu bir takım hizmetlerle olgunlaştırılması şart.

  not: evli ve çoluk çocuk sahibiyim. entrymi okumayıp, kadınlara zorunlu askerlik uygulamasını kendi tavan yapmış abazanlıklarıyla değerlendirip yorum yazanları üzerim.
 • hayatta sadece beginner durumdaki loser kadınları tanıyabilmiş birinden çıkmış önerme.
 • askerligin hem zorunlu olmasi hem de sadece erkekler icin olmasi yanlis. hem kadin hem erkek icin tercihe bagli olmali. askere gitmek isteyen kadinlara boyle bi hak verilmeli bence. hepimiz vatandassak eger... insanin donanimini artiran bir egitim verilseydi ben giderdim.
 • israil modeli olacaksa neden olmasın dediğim.
 • gunumuz kadinlarinin pispisla hoppayla buyudugunu,olgun olmadigini ogrendik. turkiye'den mi bahsediyorsun?? hoppali kadinlar o kadar azinliktaki, bu ulkede 15 yasindaki kizlari evlendiriyorlar daha ne askerligi, hatta 12 yasinda cocuk doguran kiz cocuklari var. saka misin?hoppali dedgin kizlar bile en azindan ev islerini, yemek yapmasini biliyordur. yurtlarda kendi pisligi icinde yasayan erkekleri gormesek olgunuz lafiniza inancaz valla. ıyiki bir askere gidiyorsunuz.
  ama sadece esitlik adi altinda kadinlarla erkeklerin her anlamda esit oldugu bir turkiye'de askerlik herkese zorunlu olmali ya da zorunlu askerlik kaldirilmali.
 • feministlerin illa ki savunması gerekmeyen.

  zira çoğu post-positivist saçmalık gibi feministler de kendi içinde on yüz bin farklı ideolojiye bölünmüş. bunların önemli bir kısmı da, yine çoğu post-positivist hede gibi, işine geldiğince feminist.

  kıvıracak bir yol bulurlar kesin.
 • bi onlar kaldıydı yok yere ölmeyen onlar da ölsün.
 • şaka bir yana da israil'de f16 uçağı kullanan kadın pilot sayısı,
  suudi arabistan'da araba süren kadın sayısından fazla imiş ve pankartlaştırmışlar:

  http://israeliside.com/…ve-cars-in-saudi-arabia.jpg

  ''ikisinden bir taraf seçilecekse seçilebilir, ancak bence hala üçüncü bir yol var'' dediğim uygulama.

  (bkz: barış)

  güvercinin selamı var.