şükela:  tümü | bugün
  • merak edilen sebeplerdir..

herkes ağlıyor..deftere zam geldi çünkü kağıt ithal. kitaplar, gazeteler hep ithal kağıtla basılıyor.

mantıken insan şu soruyu soruyor..

madem bu kadar talep var, dövizde uçup gidiyor ve gelirler de lira ile (gazeteyi, kitabı dolarla almıyoruz) neden kimse kağıt fabrikası kurmuyor?

burada soru seka değil. ben zaten ilkesel olarak devletin müteşebbis olmasına karşıyım. neden özel sektör bu işe girmiyor?

ben demirören’im diyelim..sırf kendi gazetelerimin ihtiyacını karşılamak için bu işe girmeyi düşünürdüm. hatta kapasiteyi büyük tutar, diğer firmalara da kağıt satardım

kağıt üretmek aslında çok acayip bir teknoloji istiyor ya da ölçek ekonomisi mi sıkıntı? olay ne?
  • ayrıca (bkz: kipaş kağıt)

aydın’da, eylül 2018’de hizmete girmesi planlanan avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası yatırımı.

yöreden fabrikanın son durumu ile ilgili bilgisi olan yeşillendirsin lütfen
  • yau türk mantığı üretmekle uğraşmakla kafa yormakla ilgilenmez ki. ithal etsin 10 liraya koysun 5 lira üstüne 5 lira da diğer maliyetler itelesin 20 liraya bu kadar. kim uğraşacak şimdi fabrikaydı işçiydi sikti soktu?
  • 16 senede akp taktiğini anlamamış kişi merakı.
    onlar için üretmek değil al-sat yapmak önemlidir.
    o kadar uğraşıp kağıt üreteceğine dışardan satın alırsın, kağıdı görmezsin bile ama bu işten milyon dolarlar cukkalarsın.

aynısı bakliyat için de geçerli, hayvanlıcık için de, sanayi için de.
    bunların dinleri imanları üretmek değil, al-sat üzerinden parayı götürmek üzerinedir.
    başkası üretsin sen araya gir payını al, işte akp'nin ticaretten ekonomiden anladığı şey.

(bkz: 13 eylül 2018 abd'den süt ürünleri ithalatı)
  • bazi yanlis olan sorgulama. turkiye'de kagit uretilmektedir. defter kagidi da uretiliyor, fotokopi kagidi da uretiliyor, ambalaj kagitlari da. ama cogunun hammaddesi seluloz ve turkiye'de seluloz uretimi yok. bu sebeple de hammadde acisindan tamamen yurtdisina bagimli bir uretim var. bu da doviz hareketlerinden birebir etkilenilmesini sagliyor.
  • günümüzde hızlı üretim kapasitesi ile çalışma talebinde olan birçok firma gittikçe daha da teknolojik hale gelen makinelere ihtiyaç duyuyor. bu bir tek apple gibi yükselmekte olan (ve hatta yükselmiş) dijital sektörlerde değil, günlük bazda kullandığımız kağıt, plastik, şişe vb. araç gereçlerde de önemli bir hal almış durumda.

eğer sen bu kıymetlerini gider bugünkü kur farklarını göze alıp ithal eder isen- türkiye'de böyle bir teknolojik devrim yok- sonucunda da yüksek maliyete katlanmış olur ve üretimini bir bakıma zora sokarsın. eğer bir şekilde gelirini yüksek getiriyorsa işletme eyvallah, çarkını bir şekilde döndürürsün; ancak günümüzde artık kağıt kullanımı, bilgisayar kullanımının artmasıyla çok da yüksek bir yatırım olanağı olarak gözükmemekte olabilir.

edit: imla
    edit 2: hammaddeyi de ithal ediyormuşuz :)
  • asıl sebep: ülkenin aşırı derecede zengin olması(!)
  • devletin girişimci olmasına "ilkesel olarak" karşı çıkan vatandaşın, "neden sektöre yatırım yapmıyorlar" diye sorması saçma oluyor. sen girsene o zaman sektöre!
  • sebebi türkiye'de endüstriyel orman olmaması. kipaş veya diğer karton üreticileri piyasadaki kartonları geri dönüştürerek kahverengi renkteki kroma veya liner denilen kağıtları üretir. mopak ise 1.hamur kağıt üretir. ancak gazete veya kuşe kağıt üretimi yoktur çünkü bunlar direkt selülözden üretilir. seka eğer kapatılmasaydı en azından selülöz üretimi için hamle yapılabilirdi. o zamanlar kağıt tüketimi bu kadar çok değildi ve azalması düşünülüyordu. ancak etiket, ambalaj v.s. gibi ürünlerin kullanımının artması ve 2000'lerin başındaki kitap basımının biteceği öngörüsü ile düşen kağıt üretimi, çin'in piyasaya girmesiyle de çoğaldı. üstüne çin'in kağıt üretiminini son yıllarda sınırlandırması ile de dünya genelinde kriz oldu. bu krizden en çok etkilenen ülkeler kağıt üretemeyenler. şu anda gelen kağıtlar polonya, ukrayna veya hindistan'dan geliyor. yılbaşından bu yana beyaz karton ve dergi kuşe kağıdına 2,5 kat zam geldi. yakında dergilerin 1.hamur yada plastik kağıda, marketlerdeki kutulu ürünlerin kahverengi kolilerde satılmasına başlayabiliriz.