şükela:  tümü | bugün
  • türk kahvesi 1,5-2 çay kaşığı kahve ile hazırlanır.
    tek espresso 7 gr kahve ile hazırlanır.
    1.7-1.8 litre filtre kahve (kafede yapıldığını düşünerek) 100gr kahve ile hazırlanır.

yahu sene olmuş 2017. dijital mutfak terazisi diye bir şey var. al bir tane de ölçerek yap şu kahveyi. türk kahvesi istiyoruz. fincanın yarısı telve olarak geliyor. tamam anlıyorum 7 lira para alıyorsun diye vicdan azabı çekiyorsun, ama çok kahve koyarak o vicdanını rahatlatamazsın.

getirdiğin kahvedeki o ekşi tadın sebebi hunharca koyduğun kahve.

gelelim çok az sütlü istediğim filtre kahveye. bazı yerler pot'a koyup getiriyor onlara bu konuda lafım yok. ama diğerleri... arkadaş, bardağın 3te1'ini süt doldurunca, o çok az olmuyor. özellikle take away (karton bardakta) hazırlatırken, başında bekliyorum. yahu "yeterli" deyince bir dur. yok ama olur mu, müthiş baristamız ısıttığı bütün sütü sizin bardağa dolduracak. (hem krema varken sütte neymiş. ama bu konuya girmeyeceğim.)

latte diye yapılan "kahveli süt" ise ayrı bir facia.

daha bir kere sıcak cappuccino içemedim. köpüğü hazırlayana kadar kahveyi soğutuyorlar.

tanım: kahve yapma bilgisi ve deneyimi olmayan insanların kahve hazırlaması.

edit: kaşık ifadesi, çay kaşığı olarak değiştirildi.
  • salt kahve de değil sanki çay farklı mı? bir tane esnaf lokantasında gramajlı reçete var mı sizce? vedat milor'un meşhur ettiği gibi köftesinin içine kaç gram kuzu koyduğunu dahi bilemeyecek kadar sistematikten uzak bir toplumdan bahsediyoruz. standartımız yok ve standartı olmayan insanlar standart üstüne çıkıp güzel işler yapamaz, güzel ürünler üretemez, güzel hayatlar yaşayamaz. anlık süprizlerle mutlu olur, kötüye alışıp kötüye razı olur. kahve bahane yani...türkiye de muhafazakar olduğu iddia edilen toplum hiç bir kültürü konusunda yeterince muhafazakar değil. aşçısı ölse restoranı kapatmak zorumda kalacak işletmeler, ustası ölse unutulacak zanaatler, yaşlısı ölse unutulacak adetler, görenekler vs... vs.. yazılı, bilimsel, akılcı hiç bir çaba içinde değiliz!