şükela:  tümü | bugün soru sor
 • youtube'ta joe rogan'a ait çok kaliteli bir podcast yayınını bulduktan sonra aklıma gelen sorun. bahsettiğim kanalı şuradan bulabilirsiniz. kanalın youtube linki

  türkiye'nin asıl sorunlarından birisi, bu gibi ortamların eksik olmasıdır. yabancı dil bilen insanlar bir şekilde düşüncelerini geliştirmek için kaynaklar bulabiliyorlar ancak türkiyede televizyonlara çıkan kişilerin kalitesizliği, sorunları çözmeyi bırakın, sorunlar üzerinde anlaşmayı bile önlüyor.

  bret weinstein adlı kişinin olduğu podcastleri kesinlikle izlemenizi öneririm. kendisi evrimsel biyologmuş. fikirleri ve onları sunuş tarzı 3 saatlik yayınları zevkle dinlememe sebep oldu. örnek yayın
 • kesinlikle doğru tespit. ama az da olsa beğendiklerim var. özellikle podcast uygulamaları indirerek telefonunuzdan tüketebilirsiniz.

  güzel yerli podcast örnekleri:
  -teknoseyir haftalık gündem
  -teknoseyir bilim gündemi
  -açık bilim muhabbet teorisi
  -yalansavar
  -yollarda.tv ile teknoloji sohbetleri
  -ünsal ünlü ile günlük podcast
 • ingilizce dışında her dilin karşılaşabileceği sorundur. baktığınız zaman ingilizce podcastlerin %40'lık hatta belki daha fazla bölümü ana dili ingilizce olmayıp ingilizce konuşan kişiler tarafından kaydedilmiştir. eh ülkemizdeki youtube gelirleri belli, ülkemizdeki konuşma özürlüğü belli. bu kadar az kazanç/yüksek risk gerektiren bir mesleğe bir de az buz düşüncesini dile getiren insanlara * sosyal medya linci eklenince insanın pek uğraşası gelmiyor. ayrıca ekipman bile pahalı be, öyle he deyince dış mekandan gelecek köpek havlamasını motor gürültüsünü kesebilecek ekipman alınmıyor bile.
 • tespit gibi tespittir.

  podcast konusunda inanılmaz kötüyüz. iyi diye önerebileceğimiz yayınlar bile aslında öyle pek süper değil. hatta radyo programları müzikleri atarak sohbetleri ile podcast yaptıklarını iddia eder oldular. tamam bazıları fena değil ama çoğu çöp. (fena olmayanlar metehan mert çakır'ın arka koltuk yayını ve mesut süre'nin rabarbası)

  bu konu biraz toplumsal öğrenme şekillerimiz ile de alakalı bence. sadece dinleyerek anlama, süzme ve yargıya ulaşma konusu toplum olarak bizde baya zayıf. (belki sırf bu yüzden telefonda hala bağırarak konuşan insan sayısı çok fazladır, kim bilir)

  spotify şöyle eli yüzü düzgün bir kaç yayına destek olsa, belki bir kıvılcım çakar da podcast dünyasına da ülkece giriş yaparız.

  şahsen en sıkı takipçisi olduğum türkçe podcast yayını (bkz: farfara pazarlama)
 • özellikle avrupa ve amerika ile kıyaslandığında sebepleri bellidir :
  - internet mecraları için para kazanma modellerinin ülkemizde daha az olması ve kazançların düşüklüğü
  - kaliteli bir yayın hazırlayabilmek için gerekli teknik teçhizat ve altyapının vergiler ve aracılar sebebiyle kat be kat pahalı olması
  - podcast kültürü daha az yerleşik olduğu için genel olarak daha az izlenmesi ve radyo televizyon gibi mecralardan duyurulmadığı sürece başarı yakalamasının zor olarak görülmesi
  - uzun vadeli planlama yerine kısa vadede büyük karlılık beklentisi
 • kısmen katıldığım durum. ayça şen'in çok başarılı podcast'leri var. patreon üzerindeki radyo karavan podcast'leri ise bombastik.
 • kesinlikle doğru tespittir. ingilizce biliyor dahi olsanız kendi dilinizde olmayan bir şeyi dinle, anında kafanda çevir, anla falan bir şekilde yoruyor insanı. insan istiyor ki kendi dilinde de joe rogan, dan carlin gibi babayiğitler çıksın konuşsun.

  dipnot: türkçe podcast ararken çokça saçma salak dinci zırvası tadında vaazımsılar bulabilirsiniz, sakinleştiricinizi önden alıp öyle search ettirin :/
 • efe aydal'ın yayınladığı efecastler bu iddiayı çürütür.

  milliyetçi ve gayrimüslim kişiler kendinden bir parça bulacaktır. bu ülkeden gitmeyi düşünenler için de iyi bir timsal olabilir.
 • (bkz: potacast)
  (bkz: farklı kaydet)