şükela:  tümü | bugün
 • evet, kamp hobisi ile uğraşanların son dönemde fark ettiği ve biraz da yakındığı bir gerçek vardır ki o da şudur: türkiye’de kampçılık son dönemde çılgın şekilde arttı ve kamp yapılabilecek alanlar bilginin teknoloji sayesinde hızla yayılmasının da etkisiyle giderek kalabalıklaşıyor. tabii bilinçsiz şekilde kamp yapanların doğaya verdiği zararlarla ilgili pek çok olay da malumunuz.

  peki neden mi arttı kamp yapma (kamp atma diyenin ağzına biberimi sürerim, doğrusu kamp yapmaktır) işiyle uğraşanların sayısı?

  az laf edeyim, öz laf etmiş olayım. iki temel sebebi var:
  1- decathlon: bu fransız uşakları her bahar ortasında güzel güzel çadırları, tulumları, kamp masa ve sandalyelerini türkiye’nin pek çok yerinde bulunan mağazalarında satışa ve dahi teşhire çıkarıyor ve insanları kolay ulaşılabilen, garantili ve görece uygun fiyatlı ürünlerle tanıştırıyorlar.
  2- ekonomik kriz: otel fiyatları sadece geçen seneye göre %50 ila %100 arttı. geçen yıl 5 bin kaymeye kalınan yer bu sene 10 istiyor. gün geçtikçe artan tatil maliyetleri de hiç kampla alakası bulunmayanları dahi alternatif arayışına yöneltiyor. dört bir yanı güzelliklerle çevrili ülkemiz ise kamp seçeneğini çok cazip hale getiriyor.

  naçizane fikrim bu yönde ama tartışmaya açıktır.
  arz ederim.
 • amcılık merakı ile ilgilidir. cidden doğa sevdalısı insanları tenzih ediyorum ki onlar da "kamp atacam" diyen tipler ve arkalarından bıraktığı çöplerden şikayetçi.
 • decathlon ulaşılabilir kılması bir nebze etkilemistir
 • (bkz: instagram)

  ınstagram kapansın, 1 tane kamp "atan" kalmaz.

  filtreli fotoğraflarıyla şov yapmak için yılbaşı ışıkları falan götürüp çadırlarını çin keranesine çevirmiyorlar mı hele , ayar oluyorum.
 • hiç instagram vs. yok hobi yok bilmem ne diye aramayın... en büyük sebebi fakirliktir... konaklama parası verilemeyecek boyuta geldiğinden, gidilen yerlerde uygun kamp çadırı ile durumun halledilmesinden kaynaklanan patlamadır...
 • güzel insanlar kamp yapar, kaliteli artışı zaman içinde doğanın dengesi sağlayacaktır, nasıl mı?
  toplumun bir kesimi domuz eti yemenin haram olmasıyla domuz görmek arasındaki farkı bilmiyor bu durumda olanlar kamp yapmaz, yapsa dahi deniz kenarından çok uzaklaşmaz.

  bir kısmı yukarıdaki farkı bilse bile börtü böceğe dayanamaz, tuvaletini yapamaz, yemeğini pişiremez. en fazla köy evi yada bungalovlarda takılır.
  son 10 yılda zengin olup range rover vb. edinen tayfa zaten o araçlara silik lastik takıp otobanda 180 km/h peşinde. onlara göre kamp fakir işi.
 • şehirde mutsuzluk, huzursuzluğun artması ve 2 dakika bile kafa dinleyecek boşluk olmaması.
 • otel fiyatları.

  1 haftalık tatile 12 bin tl istiyorlar, içeceğimiz 2 duble viski, adamlar şişeyi götümüze sokmanın derdine düşmüş. gider kamp yaparım, börtü böcek ısırsın sebeplensin, viski şişesinden iyidir.
 • önceleri “beş yıldızlı, balayı oteli olmazsa cık olmaz” “ben hizmet, konfor seviyorum” “ay siz nasıl kalıyorsunuz oralarda böcek var”
  - bak bu çok komik dinozor veya ejderha olacak değil ya mk tabii ki böcek olacak akıl yok fikir çok arkadaşım-

  diyenleri artık instalarda cümbür cemaat kampinglerde görmekteyiz.

  gerçi çokta şey değil. başka konularda da kesin hükümlü ve yargılayıcı konuşma egosu olan insanlar sonra muhalif olduğu fikrin, bayrak tutanı oluyor ya. ne diyeyim ya. alıştık.