• sosyal medyadaki kampçılık olaylarına bakacak olursak bizde bu iş “yaa işte bakın dağda bayırda konforumdan vazgeçmiyorum” olayına dönmüş. çadırlarına bakıyorsun bir evin salonu neredeyse. çadırın her köşesi instagram fotosu. daha refah ülkelerde ise olay çok farklı. adamlar macera arıyor. daha az malzemeyle nasıl hayatta kalırım derdinde. bizim zaten hayatımız normalde maceralı olduğundan -21 derecede dağ başında nasıl konforlu yaşayabilirim, huzuru nasıl bulabilirim durumuna düşmüşüz. yani bunu da sevenler var şimdi ben kimseyi suçlamıyorum. ama gençler şunu bilsin taa kovboylardan bu yana yapılan bu iş zengin işi değil. kamp sobam yok diye, ne bileyim, açılır mutfağım, yok diye üzülmeyin, zaten bunların olması gerekmiyor. olması gereken şey zeka, eğitim ve biraz macera ruhu.

eğitim çok önemli. en basitinden nelerin yanıcı olduğunu bilmek insanın hayatını kurtarır. bunu bilirseniz bazı şeylerin yan yana durmaması gerektiğini de bilirsiniz. benim teorime göre kampçılıkta konfor arttıkça tehlike artar. yani şimdi çadırına soba kuruyorsan, akülü malzemelerle geziyorsan sorumluluğunu 5’le çarp. ama bi uyku tulumu, termos, küçük bir çadırda tehlike azdır. gittiğin yer daha ulaşılabilir bir yer olur. başına bir iş gelirse arama kurtarma seni haftalarca aramaz. konforu arttırdıkça daha çok uzaklaşmak istersin. daha çok yanıcı, patlayıcı malzemen olur. en ufak hata hayatına mal olur.

bir de şu da var. bizim ormanların çoğunda ateş yakmak yasaktır. ben anlamıyorum bu sosyal medyadaki tipler bu işin izinlerini almışlar mı? evet, millet her yerde ateş yakıyor tamam ama sen bunu özendirmeye başlıyorsun ve bakıyorum bazıları bununla ilgili bilgi bile vermiyor. atıyor odunu sobaya, anca manzara, kahve keyfi modunda. seni milyonlarca insan takip ediyor ve özeniyor. bari biraz neye dikkat etmesi gerektiğini anlat. o da yok. zaten okuduklarıma göre çoğu yanlış yapıyor. çok iyi kampçılar diyor ki çadırın içinde ateş yakılmaz, çadırdan uzağa masa sandalye konulmaz(çadır görme mesafesinden uzakta takılma diyor), ateş yanıyorsa sönene kadar ayrı yerde durulmaz vs. bunlar yılların tecrübesi. bizimkiler saldım çayıra modunda. ölmeseler bari.
  • decathlon ulaşılabilir kılması bir nebze etkilemistir
  • otel fiyatları.

1 haftalık tatile 12 bin tl istiyorlar, içeceğimiz 2 duble viski, adamlar şişeyi götümüze sokmanın derdine düşmüş. gider kamp yaparım, börtü böcek ısırsın sebeplensin, viski şişesinden iyidir.
  • hiç instagram vs. yok hobi yok bilmem ne diye aramayın... en büyük sebebi fakirliktir... konaklama parası verilemeyecek boyuta geldiğinden, gidilen yerlerde uygun kamp çadırı ile durumun halledilmesinden kaynaklanan patlamadır...
  • kiraların anormal artmasından dolayı insanların karavan ve kampçılık gibi meşgalelere olan ilgisi çok arttı. neticede nüfusun ezici çoğunluğu için ev almak imkansız artık. ev kiraları da uçmuş durumda. bu yüzden birçok insan kampçılık, karavan ve çadır kültürünü araştırmaya koyuldu. asırlar sonra ekonomik çöküş, bu millete konargöçer kültürünü yeniden hatırlattı.
  • (bkz: instagram)

ınstagram kapansın, 1 tane kamp "atan" kalmaz.

filtreli fotoğraflarıyla şov yapmak için yılbaşı ışıkları falan götürüp çadırlarını çin keranesine çevirmiyorlar mı hele , ayar oluyorum.
  • güzel insanlar kamp yapar, kaliteli artışı zaman içinde doğanın dengesi sağlayacaktır, nasıl mı?
    toplumun bir kesimi domuz eti yemenin haram olmasıyla domuz görmek arasındaki farkı bilmiyor bu durumda olanlar kamp yapmaz, yapsa dahi deniz kenarından çok uzaklaşmaz.

bir kısmı yukarıdaki farkı bilse bile börtü böceğe dayanamaz, tuvaletini yapamaz, yemeğini pişiremez. en fazla köy evi yada bungalovlarda takılır.
    son 10 yılda zengin olup range rover vb. edinen tayfa zaten o araçlara silik lastik takıp otobanda 180 km/h peşinde. onlara göre kamp fakir işi.
  • önceleri “beş yıldızlı, balayı oteli olmazsa cık olmaz” “ben hizmet, konfor seviyorum” “ay siz nasıl kalıyorsunuz oralarda böcek var”
    - bak bu çok komik dinozor veya ejderha olacak değil ya mk tabii ki böcek olacak akıl yok fikir çok arkadaşım-

diyenleri artık instalarda cümbür cemaat kampinglerde görmekteyiz.

gerçi çokta şey değil. başka konularda da kesin hükümlü ve yargılayıcı konuşma egosu olan insanlar sonra muhalif olduğu fikrin, bayrak tutanı oluyor ya. ne diyeyim ya. alıştık.
  • doğaya duyulan özlemdir. insan farketmeden ne kadar betonun içinde kaldığını bir süre sonra idrak ederek şehirden uzaklaşma eğilimi duymaktadır. her canlı bir gün kampı tadacaktır.

edit: imla
  • kampçılığın artmasının net sebebi instagramdır. dağda bayırda müthiş manzaralara karşı çekilmiş kuş sütü eksik muntazam sofraları gördükçe insanlar özeniyor. ilüzyondan başka bir şey değil.
hesabın var mı? giriş yap