şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun zaman düşünüp, kimseden tepki görmeyecek, etiketlenmeyeceğin, aşağılanmayacağın, ötekileştirilmeyeceğin; ne bileyim başını beladan temelli kurtaracak bir düşünce yapısı bulamadım. yani, ben şuna inanıyorum ya da şöyle düşünüyorum deyip, türkiye'nin her yerinde aynı fikir doğrultusunda medeni bir şekilde konuşup, yaşayamazsın gibi geliyor bana. gerçekten korkuyorum lan.

  dolayısıyla yapılabilecek en iyi taktik susmak gibi geliyor. konuştuğun an, fikir belirttiğin an; bu öyle bir insan mı lan; yoksa böyle biri mi lan diye düşünen muhatabının kafasında yanan sinyali görebiliyorsun resmen. her ortama girişimde bunlar nasıl insanlardır; hangi kelimeleri kullanmamalıyım; nasıl bir üslupla konuşmalıyım diye önce bir düşünüyorum şahsen.

  ve gerçekten merak ediyorum. şöyleyim; ben şu'cuyum diyerek türkiye'nin her yerinde kafa dinginliğiyle, çevre huzuruyla yaşatabilecek bir düşünce var mı? böyle bir şey olabilir mi altan?
 • (bkz: seks)
 • sıcaklar değil de, nem çok kötü.

  debe edit: sonunda ortak nokta bulundu...
 • bir yemek, %100 karbonhidrat olsa bile yaninda ekmegin iyi gitmesi.

  (bkz: makarna yaninda ekmek yenilen tek ulke)
 • bu ülkede artık herkes sadece 1 kişiye güvenebilir, o da kendine...
 • bence olmayan düşüncedir. böyle bir düşüncenin de olması gerekmez zaten. ideal olan, toplumun her türlü düşünceye açık ve hoşgörülü olmasıdır ki bu da sanırım insan topluluklarında hiç görülmemiş imkansız bir durumdur.
 • yoktur. çünkü türkiye'de haddini bilmeyen insanlar baskın durumdadır.

  bakın; bu memlekette ergenekon ve balyoz süreci yaşanıp, bütün o mesleğinde uzman insanlar göz altına alındığında, sadece ordunun değil milletin kozmik odasına girildiğinde alkışlayanlar, bugün göğsünü kabartarak dolaşıyor.

  işte bu göğsünü kabartanların şakşakları yüzünden boşalan yerlere gelenler bugün darbe yaptı.

  ama o dönem fetöyü alkışlayan herif, devleti kurtardık diye meydanda şimdi. ben ne yaptım, benim yüzümden şu kadar adam öldü demiyor.

  işte bu "her şeyin en iyisini ben bilirim" veya "siyasi irade benim oyumla şekilleniyor devletin sahibi benim" kafası doğru olmayan bir kafa ve cahil kafa aynı zamanda.

  sosyo kültürel anlamda asla ve asla yanına yaklaşamayacağı, onunla oturup aynı mekanda akşam yemeği yiyemeyeceği adama karşı öfke duyuyor. bu adam profilini en iyi anlatan film "barda" filmidir.

  velhasıl bizim bu adamla ortak bir paydamız olamayacağından, bu cehalete sahip avamla da tek ortak düşüncemiz, "oha havalar ne biçim sıcak" olabilir.

  havadır, sudur. bu kadardır. yani herhangi bir canlının ortay paydasında tepki göstermeden birbirimize tahammül edebiliriz.

  çünkü herif, haddini bilmiyor. diyalektik nedir, paradigma nedir bilmiyor; ama siyaset ehli gibi pozlara giriyor. çünkü ezilmişlik duygusunu aşamıyor bir türlü. bunlara da "siz onlardan üstünsünüz" pompalanıyor. son 4-5 ayda okumuş adam tehlikeli, cahil adam daha iyi adam gibi saçmalıklarla avutuluyor bunlar.

  bu memleket, resmen tutsiler ve hutular gibi ikiye bölündü*. bir tarafta "görgü" başlığı altında nezaket nedir, insanlık nedir çok iyi bilen ve "okumuş" kesim; diğer tarafta sünnet konvoyu gibi şu saatte hiç bir tehlike olmasa da kornaları manyak gibi öttürerek dolaşarak vatan kurtardığını sanan kesim.

  yarın işe mi gidilecek; lan yaz, cam kapı açık herkesin içeride uyuyan çocuk var mıdır? rahatsız olur mu? gibi düşüncelerden uzak şekilde, en kenar mahalleden şehrin merkezine gelip (zaman zaman kamyonlarla) oradaki insanları rahatsız edecek hadsizliğe ve nezaketsizliğe sahip kesim ile konuşurken bile sesinin tonunu insanlar rahatsız olmasın diye ayarlayan kesimin bir arada olabileceğini veya aynı şeyler konusunda "tepki" sahibi olabileceğini düşünmek fazlaca fantastik bir hayal gibi geliyor bana.

  bir kesim memlekette sürekli kendisini geliştirip batı modelini bu kadar iyi türklüğe entegre etmişken, bir kesim nasıl böyle ortadoğu kafasıyla zır zıbıldak cahil kaldı anlamıyorum ayrıca. aynı okullarda okuduk lan. anlayamıyorum gerçekten.
 • (bkz: delilik)herkes her dediğine haklısın der,ayar verir daha çok konuşturmaya çalışır.
 • (bkz: mançoloji)