şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın birçok gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkesinde olduğu gibi, bazıları için zor bir hayata sahip olmaktır. köpek olmadan da, dışarıdan gözlemleyerek konuyla ilgili birşeyler söylenebilir aslında.

  öncelikle ana başlıklar şeklinde köpekleri ikiye ayırmalıyız.

  sahipliler
  sahipsizler

  dünyanın her yerinde olduğu gibi türkiye'de de sahipli köpek olmak büyük avantajdır. her köpek sahibi köpeğine gerekli özeni göstermiyor olsa da, en azından hayati şartlarını ve karnının doymasını sağlamaktadır. bu da yeterli görülmese bile diğerlerine oranla büyük avantaj aslında. bir de mis gibi bakılanları vardır, onlara zaten laf yok, şeker gibi hayat sürerler. mamaları olsun, şımarıklıklarına gülüp geçen sahipleri olsun keyifleri yerindedir. anadoluda, köylerde beslenen köpekleri düşününrsek aslında şehir çocuğu ve köy çocuğu karşılaştırması nerdeyse birebir uyar. erkek olanı makbuldür, bir işi vardır ve işini yapar, kırk yılda bir başı okşanır, sert mizaçlı olmak zorundadır. köpek dövüştürenleri bu konunun tamamen dışında tutuyorum.

  sahipsiz köpek olmak ise her türlü tehlikeye açık olmak demektir. tehlikeleri sıralarsak; işkence, dayak, tecavüz, kaza, silahla vurulmak, gözlerinizin oyulması, ağzınız bağlanarak ölüme bırakılmanız vb. aklınıza gelebilecek nice tehlikeler. bazıları şanslıdır onları da esnaflar, hayvan seven ve deli gözüyle bakılan birkaç kişi, ya da mahalleli koruyup kolluyorsa. tabi bunun başınıza gelme ihtimalini şöyle açıklayabilirim, paranın yazı ve tura tarafı size kaybettirir, dik gelirse şanslısınızdır ve birileri size sahip çıkar. sahip çıkması gereken devlet yani yerel yönetimlere göre siz zaten yaşamıyorsunuzdur. ara sıra "aşılıyoruz hayvanları çok seviyoruz" diye başkanlar ortaya çıkar, sonrasında toplanıp canlı ölü faketmez gömülürsünüz bir çukura.

  aslında sorunu türkiye de hayvan olmak diye ele almak daha doğru olabilirdi, neticede köpe düşmanı deiliz, genel olarak hayvanlara karşı bir psişik bozukluğa sahibiz.
 • sahipli sahipsiz turkiye'de insan olmaktan cok daha zor bir durumdur.
  insanlar kendileri yemek bulamazken kopeklerin hayatlarini da dusunemez tabi ama yani kopek gorunce ciyak ciyak bagrinip kendi korkusundan kopegi de korkutan insanlar, tekmeleyip iskence yapanlar, nasilsa kopek deyip yapmadigini birakmayanlar, bulundugu apartmanda sessiz sakin bile olsa kopek besleniyor diye "aman günah, melek girmez" dusuncesiyle ugrasip didinip mahkeme kararı alıp kopegi apartmandan attiran orumcek beyinliler..saymakla bitmez.
  10 cocuk yapacaklarina bir cocuk sahibi olup bir de kopek besleseler halbuki hem kendileri icin hem de millet icin cok daha faydali bir sey yapacaklarinin bilincine varmadiklari surece bu durumun da duzelmeyecegi hededir. o cocuk kardeslerime bakmaliyim mantigindan ya da ailenin baskısından abuk subuk seyler yapacagina hayvan sevgisi, paylasma ve sorumluluk bilinciyle buyuse oysa ki neler neler degisir..

  bir de;

  http://www.idigmydog.com/

  hangimiz bu kadar eglenceli kreslere gittik ki kopeklerimizi goturelim, ayrıca orda baktirma imkanimiz olsa bile oyle bir yer yok yani..
 • çığlık atıp sizden uzaklaşan kızlar görmektir.
 • bir nevi it gibi yaşamaktır, itliktir.
 • özdemir erdoğan üstadın cok eski bir şarkısında ima ettiği durumdur.
  (bkz: kucu kucu)
 • köyde eşşek olmaktan daha iyidir.
 • habere konu videodaki hale düşmektir:

  http://www.gencturkhaber.com/…ban-keskin.html,0aab7

  insanlığı kaldıramaycaklara not: yaralıyken çöp arabasına atılmaktır. insan olmaklığıyla övünen canlıların masum bir cana eziyetine katlanmak ve öldürülmektir. (ısrarla arayınız: vicdan)
 • ermenilerin ve yahudilerin giremediği yerlere girebilirsiniz demektir. ama oralarda mutlu olurmusunuz bilmem.
 • kafanız iyiyken gözlerinizi hayata yummak demektir.

  (bkz: köpek öldüren)
 • yok sayılmaktır. zira hiçbir yere "köpek sokmayınız" yazmazlar, ama köpek girerse olay çıkar. onu geçtim kimse sizinle muhattap olmaz, lütfen girme demezler size; ancak doğrudan sahibinizle muhatap olurlar.