şükela:  tümü | bugün
  • kriz olduğu içindir.

(bkz: başkasının yerine utanmak)

(bkz: başlık başa)
  • türkiye'de dolar ve euro kuru yüksek olduğu için adamların elindeki para aynı ama kur yükseldikce paraları değerleniyor ve ucuz tatil yapıyorlar
  • tanım: sorunun yanlış şekilde sorulmasıdır.

doğrusu "türkiye'de milyonlarca turist varsa neden kriz var?" olacaktır.
  • milyonlarca turist olduğu için kriz olmaması mı gerekiyor, yada kriz olduğu için turist mi olmaması gerekiyor ?
  • anlatıyorum dinle;

birim paramızın değerinin diğer ülkelerin birim para değerlerinin arasında dip olması sebebiyledir.

örneğin;

kendi ülkesinde 1 birime aldığı ürünü bizim ülkemizde 0,2 birime alabilmesi buraları mesken tutması için yeterli bir sebeptir.

aynı mantık bizim neden yurtdışına çıkamadığımız gerçeği içinde geçerlidir. kendi topraklarımızda 1 birim kendi paramızla aldığımız ürün, gittiğimiz coğrafyada 6 birimdir.
  • yazık lan kimin çocuğuysa. üzüldüm gerçekten. bir insan böyle bir başlığı açacak kadar nasıl düşünmez. az biraz aklını kullanmaya çalışsana arkadaşım.
  • bahsedilen kriz, bu tatillerin satın alındığı kredi kartlarının patlamasıyla bir kaç ay içinde çok daha net hissedilmeye başlanacaktır... bunlar cicim ayları daha...
  • sazan avına çıkmış troll başlığı demek istediğim ancak entryi okuduktan sonra diyemediğim başlık

arkadaş sanırım "bu kadar çok turist/döviz getirisi olan bir ülke nasıl krizde olur??" sorusunun cevabını arıyor. aslında sorunun cevabını kendi veriyor

"evet senin kasana tl olarak giriyor"
  • ben türkiyeye gelen turistlerin yaşadığı olayı 2005 senesinde thailand'e gittiğimde yaşadım. 1 dolar 35 baht ediyordu. (sanırım tl/dolar oranı da 2.5-3 falandı)

elimi neye atsam en fazla 1-2 dolar, torpikal meyvelerden kiloyla alıyoruz 1 dolar diyorlar, üstüne deniz kum güneş derken cennette yaşamak gibiydi. neredeyse 2.5 saat thai masajı yaptırıyorsunuz 15-20 dolar para veriyorsunuz.

buraya gelen turistte aynı dünyada yaşıyor, bizim kapısından bakıp "oha kebaba 50 tl verilir mi" dediğimiz restoranlara adamlar "7 euro ya bedava" diyerek giriyor. ülkelerinde görmedikleri güneş, deniz kum da cabası. konaklama desen adam orada evinde otursa daha çok harcayacak.

velhasıl, krizde olan ülkeler turistler açısından fırsat noktalarıdır. krizde olduğumuzun gayette güzel ispatıdır.