• dünyadaki örneklerini gördükçe içimin acımasına sebep olan tatsız durum.

http://www.radikal.com.tr/…ken_16_kutuphane-1145798
  • kitap okuma, araştırma yapma kültürü oldu mu da kütüphane kültürü olsun. halkın talabi olmalı, ben okuyacağım demeli, bana kütüphane kur devlet baba demeli. biz kitapçının önünden geçerken 'bak kız aşkı memnu'nun kitabı çıkmış' diyen bir toplumun kütüphane kültüründen bahsedemeyiz.
  • buyrun birinci agizdan prof. bulent yilmaz dan en yetkili merciden dinleyiniz.
  • açıkçası burada farklı bir konuya değinmek istiyorum.
    kütüphane, kamusal derslik vs. alanlarına gidiyorsanız, oturacağınız yere çantanızı, kaleminizi, kitaplarınızı vs. koyup 15 dakikadan daha fazla bir yere gidemezsiniz. sizin keyfinizle mi uğraşacağız dangalaklar? kamu alanı kamu! duydun mu hiç ?

örneğin kadıköy'deki idea denilen ortak çalışma alanını ele alalım. güzide bir mekandır. interneti olan, yeri güzel bir çalışma alanıdır. dışında bir de kafesi vardır. derslerini çalışacak andaval dostlarımız buraya gelirler, hem çalışma alanında gevezelik yaparlar -ki bu durum nispeten azdır- hem de eşyalarını bırakıp dışarıdaki alanda veya kadıköy'deki başka bir kafede oldukça çok vakit harcarlar. abicim sktirin mağaranıza geri dönün.
  • “kitapsız ve kütüphanesiz bir ev mağara karanlığından farksızdır.”

(bkz: yavuz bülent bâkiler)
hesabın var mı? giriş yap