şükela:  tümü | bugün
  • cnn türk ekranlarında cüneyt toraman tarafından an itibariyle söylenmiş bir ifade.

bizim laikliğe ihtiyacımız yokmuş, laiklik avrupa'dan ithalmiş, gelmese de olurmuş.
  • (bkz: adam haklı beyler)

bütün kurum ve kuruluşları dinciler tarafından dibine kadar işgal edilmiş bir devlet, laik bir devlet olduğunu iddia ediyorsa sıkıntı çok büyük.

türkiye cumhuriyeti devleti laik bir devlet değildir. ruhban sınıfı tarafından yönetilen bir üçüncü dünya ülkesidir.

edit: birazdan "türkiye laiktir laik kalacak" tayfası gelir.

memleketi bir tarikat sikertip bir diğerinin kucağına atıyor, cemaat vakifları yurdun her karış toprağına çöreklenmiş, şehirler imamdan hatipten geçilmiyor, bunlar hala laiklik bıkbık ediyor. akıl fikir...
  • evet, başka şeyler gibi o da avrupa'dan ital. standart bilim ve teknolojiyi falan geçtim.

misal, köleliğin kalkması da avrupa'dan italdır. osmanlı avrupa sayesinde köleliği kaldırmıştır.

misal kadın hakları, çocuk hakları, insan hakları kavramları da avrupa'dan italdir.

modern anlamda, savaş hukuku avrupa'dan italdir.

yanı başımızdaki suriye'den, şili'ye, iran'a, bulgaristan'a kadar, ülkelerle bir avrupa dili olan ingilizce ile iletişim kuruyoruz.

müslümanların misal evrimi çürütmek için, hatta islam'ı savunmak için kullandığı çoğu arguman (şu meşhur, muhtarsız köy meselesi misal) de avrupa'dan italdir. (daha doğrusu abd'den, teleevanjelistlerden)

avrupa, 1700leden sonra, insanlığın en ileri medeniyeti haline gelmiştir. nice suçu günahı olmuştur, ama aynı zamanda, dünya'nın ilk modern küresel kültürünü onlar yaratmış, dünya'daki birçok farklı medeniyetin birbiri ile iletişim kurmasını sağlamış, ve insanlığı sadece teknolojik anlamda değil, sosyal anlamda da ileriye taşıyan nice kavram ve anlayışı (köleliğin kalkması gibi) onlar geliştirmiştir.

şimdi insanlığın geri kalanı olarak avrupa'yı yakalayıp bu medeniyeti bir adım ileriye yaşıyabiliriz. tıpkı avrupa'nın 1400lerde islam medeniyetini yakalayıp, daha ileriye taşıması gibi, ama bu sırf avrupa'dan geldi diye bir şeyi yanlış ilan ederek yapılacak şey değildir.
  • mercedes'i bmw'yi de batıdan alıyoruz, kimse bunlar hakkında konuşmuyor. telefonu da doğudan alıyoruz.

iki defa deve sürdüreceksin bunlara akılları başlarına gelecek.

ekle: betonarme de ingiltereden geliyor ama şikayet eden yok.
  • meral akşener'in kanala bağlanmasını bekliyorum. zira sağlam tokatlamışlığı vardı bu beyanda bulunan şahsı.

https://www.youtube.com/watch?v=c7_0hwcrywo
  • ben size olacakları söyleyim. çok basit biçimde bir dinci, diğer bir dinciyi, dini daha az bilmekle itham edecek, bilahare kim daha fazla müslüman tartışmaları başlayacak, bir taraf diğerini tekfir ilan edecek ve at the end of the day, bir taraf diğer tarafa cihat ilan edecektir. laiklik denilen hadise, basit biçimde ifade etmek gerekirse, bir dinciyi diğer bir dinciden koruyan sapasağlam bir yönetim şeklidir. bu hadise dünyada diğer dinler dahil defalarca kez böyle oldu. tarih aksini hiç yazmadı. dini, müslümanlığı her zaman diğerlerinden daha iyi bildiğini söyleyen birileri mutlaka çıkar.
  • bu arkadaşlar ne yiyip ne içiyorlar çok merak ediyorum,

günümüz türkiye'sinde bile bağnazlık, yobazlık hat safaya ulaşmışken böyle bir söylemi söylemek çok provokatörce bir davranıştır.
  • suç bu elemanda değil, bunu adam yerine koyup televizyona çıkaran cnn'de. bu kadar vasat bir zihniyetin yerel televizyon kanalına bile çıkamaması lazım.