şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de laikliğin yenilenemeyeceği gerçeği olarak okudum başlığı...
  (bkz: yaran yanlış okumalar)

  edit: biraz daha açıklamak istiyorum. öğretmenim ben lisede. çok uzun süredir de değil 1 yıl 4 ay oldu. ama ne zaman sınıfa girsem %50 o ders bir öğrenci dinle ilgili bir konu açıyor (belki ilgi çekmek için belki dersi kaynatmak için farketmez) en son bir derste dayanamadım laiklik nedir diye sordum. konuyu dinden uzaklaştırmamı istemedikleri için cevap vermediler ben de "ben matematik öğretmeniyim ve şu an dersimiz matematik. anayasaya göre şu an biz bu konuyu burda konuşamayız. ha anayasa değişir orasını bilemem." dedim. şimdi dört gözle anayasanın değişmesini bekliyorlar. demez olaydım ben de acemiyim tam nerde ne denir ayarlayamıyorum. kırmadan üzmeden yontarak değil yönlendirerek eğitmeye çalışıyorum ama bu gençler böyle büyüyor haberiniz olsun.
 • kadını annelik vasfına sıkıştırıp evin içine hapsetmeye çalışanlara, kadını hayatın her alanında ikincillestirmeye çalışanlara, kadının tek kariyeri annelik olmalı diyenlere inat kadın erkek yan yana gericiliğe asla boyun eğmeyeceğiz diyenlerin canlı kıldığı gerçektir.
 • işin ironik yanı burada bunun solcu ve komünistler tarafından iddia edilmesi. ulan memleket sizin elinize düşeceğine katolik bir kadro ve teokratik devlet düzenini tercih ederim kodumun malları.
 • bir yanda tebaacı zihniyetin bakanı sema ramazanoğlu; bir yanda bu zihniyetle kavgalı olduklarını şu sözlerle ifade eden kadınlar:

  "biz sema ramazanoğlu’na baktığımızda dayanışma düşü kurulacak bir kadın değil, kul olduğunu defaatle söyleyen bir tebaa görüyoruz.

  kadının kurtuluşu “kullar, köleler” ile değil, yurttaşlık bilincine sahip, özgür ruhlu kadınların mücadelesiyle gelecektir.

  kalan zat-ı muhteremler ve yarenleri, aradan çekilmelidir.

  https://www.kp.org.tr/…noglu-biz-seninle-kavgaliyiz
  "

  çekilecekler! elbette kul olan kadınlar, köle olan kadınlar değil "eşit" kadınların koruduğu gerçekliktir.
 • islam, hıristiyanlıktan farklı olarak, laiklikle uyuşmaz; türkiye'deki laiklik uygulamalarının sert olması, belirli sınırlarda tutulamaması bu sonuca götürmektedir. . bernard lewis'e göre ise, "din ve devlet ayrımı hıristiyanlıkta temel bir esas olmasına karşın islam'da yer almaz." zira incil "sezar'ın hakkı sezar'a, tanrı'nın hakkı tanrı'ya" demektedir. bu arada hungtington ise
  "islam'da tanrı, sezar'dır; çin ve japonya'da, sezar tanrı'dır; ortodoks hıristiyanlıkta ise tanrı sezar'ın küçük ortağıdır. batı medeniyetini şekillendiren kilise ve devlet arasındaki ayrım... başka bir medeniyette yoktur."

  amerikan sistemi dini sembolleri genel bir mecburiyet oluşmadan yasaklayamazlar. fransa ve türkiye'de ise devlet bazı sembolleri başörtüsünü) dini veya siyasi olduğu gerekçesi ile yasaklamıştır. abd'de dine tanınan bu hoşgörülü tutum laikliğe rağmen değil, laiklikten dolayı vardır. abd'de laiklik 1791 yılında anayasa'ya eklenen "kongre herhangi bir dini resmi din olarak ilan edemez veya yasaklayamaz" ibaresi ile tesis edilmiştir ki bu, fransa'da 1905 yılında kilise-devlet ayrımını ilan eden kanundan bir asır önce gerçekleşmiştir. 20. yüzyılda amerikan yüksek mahkemesi everson ve lemon gibi kararlarla "din ve devlet arasındaki ayrım duvarını" güçlendirmiştir.

  amerikan laikliği fransa ve türkiye'ye göre çok daha net prensiplere sahiptir. abd'de vergi gelirleri, ibadethanelerin veya dini okulların finansmanı için kullanılamaz.

  benzer zannedilen başörtüsü yasağı bile türkiye ve fransa'da farklı uygulanmaktadır. fransa'daki yasak tüm dini sembolleri kapsamakta ve kamuya ait ilkokul, ortaokul ve liseler ile sınırlı bulunmaktadır. türkiye'de ise yasak münhasıran başörtüsüne uygulanmakta ve devlete ve özel sektöre ait tüm okul ve üniversiteleri kapsamaktadır. sadece yasağın içeriği değil, toplumsal anlamı ve desteği de iki ülkede farklıdır. fransa'da başörtüsü eski sömürgelerden gelen bir azınlık dininin mensupları tarafından takılırken, türkiye'de islam çoğunluğun dinidir ve bayanların yüzde 61'i bir çeşit örtü ile başlarını örtmektedirler. fransa'daki yasak halkın yüzde 72'sinin desteği ile meclis'ten çıkan kanuna dayandırılmıştır. türkiye'de ise yasak halkın yüzde 78'inin karşı çıkması ve meclis'in aksi istikametteki çabalarına rağmen mahkemeler tarafından empoze edilmektedir.

  türkiiyede sınırları belirlenmemiş bir sekulerizmin kaynağı fransa da ise avrupa ve özellikle de fransa laikliğinden başörtüsüyle uzlaşı içindeki amerikan laikliğine geçiş; cumhuriyetin temel değerleri ve ilkeleriyle uzlaşı içindeki ılımlı siyasal islam.ancak bu çorbanın tuzu ve suyu doğru ayaranabilir mi bunu zaman gösterecek.

  papa 2. jean-paul dan 2 soz:

  -bilim dini hatalardan ve batil inanclardan arindirabilir, ayni sekilde din de bilimi putperestlik ve hatali degismezlerinden arindirabilir.
  -gercek,gercekle celisemez ukuk sisteminde ne federal hükümet ne de eyaletle
 • hamaset nutkudur. yenilgiyi kabullenmemek olarak da açıklanabilir.
 • "bizimki kuran'la çıkıyor ya hani oraya buraya, obama'yı elinde incil'le hayal ettim de baya güldüm" demiş bir arkadaş. google'a obama incil yazsa o yazıyı yazmayacak. kuran'ın gerekçe ne olursa olsun siyasi amaçla kullanılması sakil görüntü ama bu konuda obama'yı örnek vermek: batı hayranlığı ile gözü kör olmuş cahillikten başka bi şey değil. bizde cumbaba, başbakan vs kuran üzerine el basarak yemin etse kıyamet koparacak adam obama'yı örnek veriyor.

  http://www.amerikaliturk.com/…ages/012013/bible.jpg
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/…mgwsx7rz8c6e3jg
  http://im.haberturk.com/…358709880/813109_detay.jpg

  mevzuya gelirsek benci laiklik yenilenebilir enerji kaynağıdır :(

  edit: ahah silmiş yazısını. lakin sileceğini tahmin edip ekran görüntüsü almıştım. geçmiş olsun.
  http://i.hizliresim.com/8dpz91.png
 • çoktan yenildiği içindir. iki defa olacak hali yok ya.
 • komünistler örgütlenip birleştikçe geceleri korkudan uyuyamayanları gösteren gerçek. rüyalarınızda bile "hayır komünizm, gelme komünizm, dur komünizm" diye sayıklıyorsunuz ama nafile.

  örgütlü bir toplamın sizi yenmesi çok kolay, acayip kolay, inanılmaz kolay. ha bugün ha yarın yeniyoruz merak etmeyin. bilemedin iki gün sonra. ama üç güne garanti.

  selam olsun mücadeleyi bırakmayanlara: https://www.youtube.com/watch?v=9zl7bb2ydyu

  (laikliği severim ama realizmi daha çok severim)
 • türkiye'de laikliği yenmek isteyen olmadığı için doğal olan gerçek. türkiye'de mücadele hep ceberrut devletin din anlayışını gevşetmek üzerine oldu. belirli odakların kültürel, siyasî ve ekonomik iktidarını kırmak gayesine matuftu. baktığınız zaman hızla büyüyen muhafazakâr bir burjuvazi, genişleyen ibadet hakları, siyasî elitlerin islâmizasyonu gibi süreçler günümüzde görülüyor. erbakan'ın millî görüşünün bile hedefi islâm devleti kurmak değil, dış politikada müslüman devletleri örgütleyerek emperyalizme karşı mücadele etmekti.

  erdoğanın da laik bir ülke yönetmekten keyfi gayet yerinde.

  yani, bu propaganda ancak yeni nesil sol çevre ürünü olabilir ki, zaten başını çeken şahsın profilini açtığımda yanılmadığımı anladım.