şükela:  tümü | bugün
 • özgür şen'in yazılma yayınevi tarafından yayımlanan kitabı.

  --- tanıtım ---

  türkiye'de laiklik ve sol
  özgür şen

  solun dine bakışı ateizme indirgenebilir mi? sol siyaset dine nasıl yaklaşmalı? sol ile müslümanlığın arasında uzlaşmaz bir çelişki mi var?

  laik bir ülkede devlet din işlerinde nerede durur, din ile devlet işlerinin birbirinden ayrılması mümkün müdür? cumhuriyet, varlığını laiklik olmadan sürdürebilir mi?

  türkiye ne kadar laik, 1923 cumhuriyeti ne ölçüde ilericiydi? akp laikliği tek başına mı yıktı? halifelik tartışmaları neden alevlendi?

  bu sorulara yanıt veren sol, cumhuriyet'in tarihini laiklik ekseninde yeniden okurken laiklik bayrağını düştüğü yerden kaldırmaya hazırlanıyor. düştüğü yere tekrar dikmek için değil, bambaşka bir sınıfsal zeminde, en ileri noktada, laikliği yeniden inşa etmek için...

  yazar: özgür şen
  yazılama sıra no: 85
  dizi: türkiye yazıları
  kapak: levent karaoğlu
  sayfa sayısı: 180
  ebatı: 13,5x21
  fiyatı: 16 tl
  yayın tarihi: ocak 2014
  --- tanıtım ---

  http://yazilama.com/…yede-laiklik-ve-sol-kitabi-128
 • "imam hatip talebinin nerelerden çıktığı geçtiğimiz ay bilal erdoğan’ın, milletvekilleri, meb yetkilileri ve dinci vakıfların yöneticileriyle katıldığı bir toplantının ses kayıtlarının basına yansımasıyla ortaya çıkmıştı. bilal erdoğan, imam hatip okullarının oranını bütün mevcut okullar içerisinde yüzde 25’lere kadar çıkarmaları gerektiğini söylüyordu toplantıda. akp’nin imam hatip okullarını çocuklarımıza dayatırken “var” dediği talep işte bu toplantıdaki dinci vakıfların, derneklerin, ellerindeki iktidar gücüyle memleketi 12 yıldır gerici karanlığın içinde boğmak isteyenlerin talebidir.

  zorla çocuklarımızı imam hatip okullarına yerleştiren akp bir taraftan da çocuklarımızın okuduğu okulları ellerinden almaya, bu okulları da imam hatiplere dönüştürmeye çalışıyor. neredeyse her mahalleye bir imam hatip okulu yerleştirme amacıyla hareket eden akp, çocuklarımızın geleceğini, velilerin, öğrencilerin, mahallelerin “bizim imam hatipe ihtiyacımız yok” taleplerini görmezden geliyor, dayatmayla okulları dönüştürüyor.

  ülke genelinde çocuklarımızın matematik, fen bilimleri gibi alanlarda başarı ortalamaları temel düzeylerin bile gerisinde kalırken, sanat ve spor eğitimi okullarda neredeyse sıfırlanırken, akp çocuklarımızı sadece dinsel bir öğretimden geçirerek biat eden bir nesil yetiştirmeye çalışıyor.

  halkımız bu dayatmaya boyun eğmemelidir. çocuklarımızın imam hatip okuluna değil, bilimsel ve laik bir eğitimin verildiği okullara ihtiyacı vardır. komünist parti, halkımızı akp’nin imam hatip okulları dayatmasıyla eğitimi dinselleştirme çabalarına boyun eğmemeye, çocuklarımızın güzel ve aydınlık geleceği için okullarına, bilimsel ve laik eğitime sahip çıkmaya çağırmaktadır."

  http://haber.sol.org.tr/…n-egmeyecegiz-haberi-96240
 • laikliğin sadece komünistler tarafından sahiplenilmekte olduğu gerçeği.

  http://haber.sol.org.tr/…i-teklif-etti-haberi-96258

  "laiklik orta ya da üst sınıfların ideolojisi değildir.onlar yoksulları yönetebilmek için dine ihtiyaç duyarlar.laiklik en çok yoksula lazım."
 • soyut ilkeler üzerinden yürümeyen, "devletimizin kurumuna bu karafatmalar nasıl giriyor ulannnnn" edebiyatının yapılmasına izin vermeyen bir layiklik türü.

  bir yandan türki respublikalarda şeriat mahkemelerinin açılmasına önayak olan lenin serok'a bakıyorum, bir de türk siyasetine sırf türban edebiyatı yaparak 10-20 yıl kaybettiren deniz baykal ve takipçileri zekasız kemalistlere bakıyorum, sonrasında böyle ülkenin ta orta yerine sıçasım geliyor.
 • "türkiye’nin ilerici birikimine bütünsel olarak bakıldığında, cumhuriyetin mirasının ilerici bir şekilde bugüne taşınabilmesinin sol olmaksızın mümkün olmadığı görülür. ancak, sol da, cumhuriyetin mirasının yarattığı bir atmosferde soluk alıp vermiştir. solun insan kaynağında cumhuriyetçi kuşaklar ve aileler önemli bir yer tutmuştur.

  türkiye’de sola karşı yürütülen büyük operasyonun, cumhuriyetin iflasıyla sonuçlanması bir raslantı değildir. laik, kamucu, yurtsever… cumhuriyetin insan mirasında bu üç özelliği de nüve halinde görebilirsiniz. hiçbirinin olgunluğundan, tamam olmasından söz edilemez. ama bu nüvelerin olduğu bir ortam solun yaşam alanıdır. sol, türkiye’de bu alanlardan faydalandığı ölçüde büyümeyi başarabilmiştir.

  bugün denklem artık daha da sadeleşmiştir. türkiye ilerici birikiminin cumhuriyetle doğrudan ilişkili kesimi sahipsiz ve yalnızdır. üstelik, bu kaynak zaman geçtikçe 1923 referansının anlam yitirmesiyle daha fazla aşınacak ve doğal olarak daralacaktır. 1923’ün türkiye ilerici birikimine enerji aktarması, bu birikimi kendisinden sonra gelen kuşaklara genişleterek aktarması artık mümkün değildir. birikimin taşıyıcısı bugün tek başına soldur.

  türkiye ilericiliği kısa vadede olmasa bile bir süre sonra solda sadeleşecektir.

  solda sadeleşmenin toplumsal bir daralma olarak yaşanmaması için tek yol, cumhuriyet kuşakları ile solun, ilerici birikimin bu iki ana damarı arasında sarsılmaz bir ideolojik ve siyasi bağ kurmaktır. örneğin, laiklik türkiye’de tamamen sola kalacaksa, bunun bir daralma değil sadeleşme şeklinde gerçekleşmesi, laiklik ile ilgili hassasiyetleri olan, kendisini laik diye tanımlayan cumhuriyet kuşaklarının bu işin solun işi olduğuna inanmasıyla mümkündür.

  birikimin taşıyıcısı bugün sol ise, bu bağın kurulması görevi de sola düşer. genciyle yaşlısıyla cumhuriyetin mirası insanlar tamamen ortadan kaybolmadan, solun bu insanlarla bağlarını güçlendirmesi, solun toplumsallaşması için bir zorunluluktur."

  http://haber.sol.org.tr/…nin-ilerici-birikimi-98927
 • "dünya kapitalizmi ilerici olan her şeyden vazgeçmiştir. dünya büyük bir ekonomik ve ideolojik krizdedir. bugün abd ve ab'den laiklik bekleyenler var. abd ve ab, akp'yi gönderip laiklik getirmez, bundan medet ummayın. ne olacaksa bizim elimizde. ortadoğu'da gericilik arttı ve yaygınlaştı. türkiye burada önemli yerde duruyor. laiklik geleneği var. burada birinci kaynak 1923'ün kendisi ve solun kendisi, yarattığı birikim uğrakları. bu iki miras çok önemli. türkiye ve dünya kapitalizmi gericilikten çok memnun. burada laiklik olamaz. türkiye'de burjuvazi ve patronlarla bir yere varılamaz. laikliğe ihanet eden sınıfı bastan aşağı karşımıza almak zorundayız. türkiye'de ilericiliğin en büyük yanlışı sınıfsal temellerde çekinik durmasıdır. 1923'ün kendisi tekrarlanamaz bundan medet umulamaz."

  ""laiklik mücadelesi bundan sonra solun tekelinde. laiklik sosyalizmde. kapitalizmde karanlık ve barbarlık var. aydınlık gelecekten bahsediyorsak sosyalizmi konuşacağız" "

  http://haber.sol.org.tr/…u-serbest-birakildi-101414
 • türkiye'nin en değerli özneleri komünistlerin her daim laikliği savunması doğru da durmalarının, onurun adresi olmaları anlamına gelecek.

  sözde kabataş saldırısını unutmadan laikliği hatırlamak şart.

  http://haber.sol.org.tr/…a-isine-son-verildi-101634
 • "laiklik savunusunu, sadece “yaşam tarzımızı savunuyoruz” sığlığında sürdürmek, bizi kör kuyulara düşürür. çünkü laiklik artık işçi sınıfının, emekçilerin ve bütün çalışanların davasıdır.

  dinsel inançlarına göre hareket eden işçinin gideceği yer, emek ve hak arama mücadelesi safları değil, dindar patronuyla birlikte kol kola girerek gideceği cuma namazı saflarıdır.

  patronlar, sermaye sınıfı, sağ ve muhafazakâr siyasetçiler bunu çok iyi bildikleri için, laikliğin her düzeyde aşındırılmasına ve giderek yok edilmesine alan açarlar. anti-laik olmak, sermaye sınıfının sınıfsal bir tercihidir. dolayısıyla “laik olmak/aklı ve bilimi tek çıkış yolu görmek” de işçi sınıfı mücadelesinin doğal bir parçası olmalıdır.

  gerici, din temelli bir eğitime her düzeyde itiraz etmek zorundayız. laik, bilimsel, kamucu bir eğitimi savunmak, “aklı devreye sokmanın” bir gereğidir. çünkü laiklik, aklımızın işleme düzeninin “olmazsa olmaz”ıdır. laiklik yoksa orada akıl da olmayacaktır, bilim de olmayacaktır. akp ve sermaye düzeninin hedefi, çocukların aklını gelişmeye imkan bulmadan kökten yok etmektir. hatta daha doğmadan çocuklarımızı aklını gasp etmektir.

  laiklik yoksa akıl yoktur, çocuk yoktur, kadın yoktur, yurttaş yoktur. insan yoktur, laiklik yoksa."

  http://haber.sol.org.tr/…8-aralik-2014-nutku-102802
 • - herkes inanç özgürlüğüne sahiptir. hiçbir kurum, insanlar üzerinde manevi baskı kuramaz.

  - dinin siyasallaşmasının önüne geçilir. insanların dinsel inanışları, hiçbir resmi belgede yer almaz.

  - din, eğitim kurumlarında toplumsal bilimlerin bir araştırma konusu olarak ele alınır.

  - komünist parti, her türden metafizik inanışın yerine, insanlığın bilimsel kazanımlarının geçirilmesi için verilecek siyasal-ideolojik mücadelelerin öncüsüdür.

  komünist parti programı madde 16