şükela:  tümü | bugün
 • türkiye’deki krizin her koldan girdiğini gösteren rezalet durum. şuan bile fakirin yemeği tavuk döner 10 tl olmuş, et döner desen 20-25 lira. incecik lahmacun tanesi 7-10 tl. incecik adana 18-20 tl. tost bile artık heryerde 10-15 lira. tost ulan tost!!! tost amk!!! ulan ev dışında yemek yiyemeyecekmiyiz bu ülkede. dışarda oturup yemek yiyemiyekmiyiz ulan. bi yemek yiyelim desek cepte para kalmıyor..

  içecekler: kutu meşrubat en az 3.5 tl, lüks amk. her neyse ayran yokmu ayran küçük olan varya..
 • tanım: kahvaltı ve öğle yemeğini ofiste yiyen biri olarak katıldığım önerme.

  batarlar inşallah.
 • en önemli sebebi, işletmenin ödediği kiradır.
  türkiye'de emlak sahipleri oldukça aç gözlüdür.
  üretime zerre katkıları olmadan en büyük parayı onlar kazanır.
 • multinet, sodekso, vb. de bir nedendir. nasıl olsa cebimden çıkmıyor diye plaza insanları lokantaları kapatıyor öğlen akşam..
 • yurtdışından gelen turist için hâla çok ucuz fiyatlar. fakat yaşayan ve %bilmem kaç parası devalüe olmuş bir ülke için gerçekten hissedilir derecede artmıştır.

  neyse çomar kardeşimi, dediklerime katılarak bu dönemde akp'ye oy atma isteği gittikçe azlacaktır. azalsa bile seçime 3-5 ay kala çıkartılacak "zarraf meselesi milli meseledir" ya da şu ülke kadın bakanımızı kabul etmiyor tarzı suni gündemlerle tekrar akp'ye oy atma isteği yükselecektir. böyle böyle bir ülkenin içine nasıl edildiğini görüyoruz. keşke save atma olsa da 2001'deki save'lere geri dönebilsek...
 • halen "bağlam" karşılaştırması yapmayı beceremediğimizi bize gösteren haklı önerme.
  x ülkesindeki fiyatları karşılaştırırken oradaki yaşam standartlarını, alım gücünü, enflasyonu ve diğer ekonomik parametreleri dikkate alarak oranlama yapmayı ne zaman öğreneceksiniz?
 • hizmet sektörü olarak düşünürsek birçok ülkeye göre daha ucuzdur.
 • türkiye de lokantalar değil sabit giderler çok yüksektir. hammadde çok pahalıdır. meyve, sebze, et, alkol vs.. haddiden fazla pahalıdır. kira giderleri üst düzeydir.

  orta kalite bir restoranın personel gider maliyetine kabaca bakalım

  mutfak çalışanı 1 aşçıbaşı, 1 sous chef, 1 chef de partie, 2 komi, 1 bulaşıkçı

  salon çalışanı 1 baş garson, 3 garson, 4 komi, 1 restoran müdürü, 1 barmen

  sadece çalışan maaşları kaba bir hesapla aylık 40 bin liradan fazla maliyet yükü getirmekte. kirayı da eklediğimizde bu rakam istanbul da orta seviye bir semtte 60 bin lirayı geçiyor. buna diğer giderleri de eklediğinizde aylık gideriniz 65 bin lira civarı oluyor. bu durumda günlük cironuzu 6 bin lira seviyesinde yapabilirseniz zarar etmezsiniz. eskiden bilinen söylenen şuydu; bonfile mi satıyorsun eğer aldığın kilo fiyatından porsiyonunu satabiliyorsan para kazanırsın. şimdi bonfile kilosu ne kadar? 80 lira diyelim. 240 gr bonfile porsiyonuna 80 lira yazıp satmaya çalışın. herkes nusret değil adamın ağzını yüzünü sikerler 80 lirayı görünce!

  1 tabak içinde 240 gr bonfile, üstünde tereyağ, krema, mantar bazlı bir sos, yanında brokoli, patates vs.. garnitür var diyelim. tabakta yer alan etin maliyeti 19 lira, garnitür de eklendiğinde 20 tl minimum gideri var tabağın. normalde olması gereken bu tabağı 60 liradan aşağı satmamak. bu tabağı siz bu rakama satabilirseniz o restoran batmaz.

  müşteri gözünden bakalım. yemeğe gittiniz 2 kişi. 2 bonfile sipariş ettiniz. bir salata söylediniz. 2 tatlı ve 1 şişe orta yollu bir şarap açıldı.

  60 lira bonfile x 2
  20 lira salata
  12 lira tatlı x 2
  100 lira şarap(bunun maliyet hesabı bonfileden farksız)

  264 tl gibi bir hesap çıktı karşınıza.

  şimdi aynı yemeği almanya da yiyelim.

  bonfile kilosu 19.39 euro.
  porsiyon maliyeti 4.6 euro

  14 euro bonfile x 2
  7 euro salata
  6.5 euro tatlı x 2
  20 euro şarap

  68 euro gibi bir hesap çıktı.

  şimdi türkiye de aylık asgari ücret kazanan biri 1400 tl civarı bir parayı cebine koyuyor ve 2 kişilik orta kaliteli bir yemek yemek istese bu 1400 tl'nın 264 lirasını yani neredeyse 5 de 1'ini vermek durumunda.

  almanya da aynı şekilde aylık 1498 euro asgari ücret var. aynı denklemi kurduğumuzda 1498 euronun 68 eurosu ile 2 kişi orta kalite bir yemek yiyebiliyor. bu da maaşlarının 22 de 1 oranına geliyor!

  yani pahalı olan değişken olarak hammadde en tepede duruyor. et ve alkol bu noktada en belirleyici olanı.

  edit: embesil misiniz amk "sadece çalışan maaşları kaba bir hesapla aylık 40 bin liradan fazla maliyet yükü getirmekte" yazıyor orada ve ortalama bir rakam alınıyor. adam kendini vergi memuru sanıp gelmiş tek tek çalışan bordro hesabı yapıyor bana