• türkiye 'de devlet var mı ? diye karşı bir soru ile cevap veririm ;;gerisini sen düşün.
  • bildiğimiz mafya; mekanlara çöken, insanları haraca bağlayan, tefecilik yapan, kaçak ticaret faaliyetleri yürüten ve bunları sahip olduğu silahlı güç ile sürdürülebilir kılan bir organizasyondur.

bazı ülkelerde ise güçlüler güçsüzlere aynı zulmü yine ve daha şiddetle uygular ve bunun için silahlı güç bulundurması gerekmez. çünkü siyasi olarak arkasını dayadığı iktidar tarafından devletin silahlı gücü alternatif tipteki bu mafya organizasyonunu halihazırda destekler. ve bu alternatif mafya ufak tefek barla restoranla uğraşmaz, mesela gider bir körfeze çöker, karşı çıkan halkı ise polis gelip copla biber gazıyla bertaraf eder.

türkiye'de ise bu iki mafya türü de yoktur. özellikle ve önemle ikincisi hiç yoktur çünkü iktidar her zaman halkın yanındadır. başımızdakiler sabah "bugün halk için ne yapabilirim" diye güne başlayıp, akşam "bugün halk için ne yaptım" diye vicdan muhasebesi yaparak uykuya dalarlar.

not: ironi içerir mi içermez mi siz karar verin, siyasi bir görüş beyan etmek istemiyorum.
  • mafya degil de cete, cikar orgurleri vardir. hem de her ilde her ilcede. eger 2 kisi bir araya gelip yasadisi bir is organize ediyorsa bunlar ya cetedir ya da cikar orgutleri. yani ilcedeki eglence mekaninin haracini toplayan, ihaleleri parselleyen olusumlar bunlar.

ha bir guney veya orta amerika tadinda midir bunlar? hayir. isleri bir cumhuriyet savcisinin tebligatina bakar. hemen birbirlerini sativerirler.

zamanin behrinde kucuk ilcemde 5-6 kisilik bir cete vardi. eglence mekanlarini haraca baglarlar, zorla milletin dukkanina cokmeye calisirlar, pazarcilarin tezgahlarina yumulurlardi. adam yaralama ve oldurme ile epey nam salmislardi. sonra bir gun bir cumhuriyet savcisi olaya el koydu, o 5-6 kisinin ifadelerini bir okusaniz, o kulhanbeyleri adeta gitti de yerlerine "valla ben bisey yapmadim abi, billa ben oradan geciyordum sadece abi" diyen adamlara donuverdiler. hakim yapistirdi bunlara 8-10 sene, mafya falan kalmadi ilcede.

bu ulkese tek bir kisinin borusu oter. devlet.
  • silivri tarafına bir uğranırsa orada yardımcı olacakların çıkacağı konu. silivri derken cezaevini kastetmiyorum. ilçe olan silivri. mesela tefeci biri vardı. 30 kişi besliyordu adam bir binanın en üst katında. başka çorlu bölge bilmem ne müdürü olarak emekli olan biri vardı. çek senet tahsilatı yaptığını söylemişti. bilmem ne kısmını ben biliyorum da yazmak istemediğim için öyle yazdım. %50 ile çalışıyormuş ve büyük tahsilatlara bakıyor. bunun dışında siyasilerden değil de iş adamlarından çıkar denir en büyük mafya.
  • aslında yerel suç örgütlerinin kendi isimleri vardır. japonların yakuza'sı, çinlilerin tong veya triad'ı, latin ülkelerdeki kartelller, en çok bilineni, italyanların cosa nostra'sı veya mafyası. bizde de organize suç örgütü var ama, diğerleri gibi yerel bir isimleri yok ve onlar kadar organize değiller.
  • türkiye'de mafya yoktur.belirli sektörlerde haksız kazanç elde eden ya da mekanlara çöken insanlar vardır.bunlar da mafya değil çete ya da serserilerdir.

mafya otoritenin olmadığı bölgelerde palazlanır.kendi içlerinde hiyerarşi ve yasaları vardır.hakim oldukları bölgeleri devlet gibi yönetirler.hatta yöre halkına yardım ve destekleri ile halk kahramanı bile olabilirler.

yani babasından kalan 3 kuruşla cafe açan garibanın aylık hasılatına çökmekle,sahilde mekan açıp diğer mekanları gece mekana 2 3 el ateş atıp korkutmakla mafya olunmuyor.

3 polis otosu yollasan,akşama da sorguya alsan anında çözülürler.

anadolu ve mezopotamyada geçmişten bu güne hep otoriter yönetimler başta olduğu için kendilerinden başka bir güce istisnalar dışında müsaade etmemişlerdir.
  • türkiye'deki özentileri toplasan bir lucky luciano etmez.
  • ıllegal işler demek çok para demektir. çok para demek çok adam demektir. çok adam demek örgüt demektir. örgüt demek güç demektir. güç demek kontrol yetkisi demektir. bütünune mafya diyebiliriz.
    edit: turkiyede bütunüne sahip olanlar vardır muhakkak. tabi bunlara kimlerin sahip olduğu ve onlarin vizyonları diğer ülkelerle bizimkileri ayırıyor biraz.
  • haracinizi duzenli verirseniz yok tabi
hesabın var mı? giriş yap