• cevap basit mangal seviyoruz biz zaten apartman yaşamına adapte değiliz küçücük evlerden kendimizi sokaklara dağa bayıra atıp mangal tüttürmekten hoşlanıyoruz. yani 4 kişinin zor sığdığı arabanın neresine malzemeleri atıp balığa mangala gideceksin ?
    şahsen mazot ucuz olsa minibüs tarzı araç alırım günlük kullanmak için.
  • aynı paraya daha büyüğünü alırım diyorlar.

ufak olanın parası da ufak olsa talep artacaktır.

mesela memlekete gidecek, arabayı kamyon gibi yükleyip öyle gidiyor.

bazı adam da ufacık bir çanta ile gidip keyfini yaşar. çok eşya, büyük araba kullanmak; trafikte, park ederken ve yakıt tüketiminde sorunlar yaratıyor. az ile yetinmesini bilmek lazım.
  • gösteriş tutkusu ya da görgüsüzlük ile alâkası olmayan sebeptir.

yurtdışında satılan otomobillerin fiyatı düşünüldüğünde, düşük bir bütçeyle alınabilmekte ve bütçeyi sarsmamaktadır. ancak türkiye'de bahsedilen araçların bile fiyatları çok yüksek olduğundan, satın alacak kişi bunu uzun ömürlü kullanmak ister ve buna mecburdur.

dolayısıyla türk vatandaşı bu kadar hacimli bir bütçeyi otomobile harcayacağı vakit geniş kapsamlı bir araç almak zorunda kalmaktadır.
  • para cokomel hadisesidir. twizy dedigin arabaya megane, zoe dedigin arabaya iki tane megane alabiliyorsun cunku... kisacasi, f/p olayi...
  • çünkü trafikte biçerler.

cevabı sorunun içinde saklı.
  • minik arabalar bekarlar ve çocuksuz çiftler için daha uygundur.araba alacak kadar parası olmak icin yaklaşik 30 yaşında filan olmak gerekirse o saate kadar bekar kalmayı başaran pek az insan olması,evlilerin de ne de olsa çocuk olursa bu arabaya sığamayız şöyle evladiyelik 10 sene kullanacağımız bir şey alalım diye düşünmeleri minik arabaları tercih dışı bırakır.

ha bir de küçük araba satın alırsanız çevrenizdekiler size fakir veya cimri gözüyle bakar ki bu da önemli bir faktördür.
  • türk aile yapısından kaynaklanıyor. anasını babasını dayısını yeğenini alıp köye bayıra gidecek adamlara yayla gibi araç lazım. bireyselleşme yok ki, komün halinde yaşamaya devam. dikkat ederseniz az gelişmiş ülkelerde hep daha büyük araçlar tercih edilir bu sebepten ötürü (abd hariç), almanya'daki zengin smart'a binerken arabistan'ın bedevisi gider 3 oda 1 salon toyota kamyonet alır.

bagaj için de aynısını düşünüyorum, adam corsa'nın bagajına küçük diyor mesela. evet küçük, sana ne zaman büyük bagaj lazım? memlekete giderken. yılda 1 kere. o zaman al bi port bagaj 3 bin liraya işini çöz. yok, gidip 100 bin borca girip yeni araba alır benim vatandaşım. sonra cari açık neden böyle.
  • mangal malzemelerinin sığmaması tek nedendir.
  • sehir içi kullanılsın diye üretilse de, tırların kamyonların fink attığı şehir içi yollarımızda o delik deşik yollarda, hayat sağlığı için tutmamıştır. kimse yol vermez, kız arabası diye düşünülür vs...ben de isterdim italyanın dar sokaklarındaymışcasına minik şirin otomobiller kullanmayı özgürce.
  • gösteriş kültüründen dolayı.
    komşu veya arkadaş araba alınca, diğeri daha pahalısını alıyor.
    daha ihtişamlı araba istiyor.
    trafikte hayvan gibi bir araba görüyorsun.
    park ediyor. içinden göt kadar adam iniyor.
    sırf bu hırstan dolayı kredi çekip hayatlarının en az 5 senesini yok ediyorlar.
    son model arabası olup bim den ucuz kıyma alıp 3 öğün beslenen insanlar biliyorum.
hesabın var mı? giriş yap