şükela:  tümü | bugün
  • türkiye medeniyetsiz insanları olan bir ülke, bu trafiğe de yansıyor. küçük araba = güçsüzlük, büyük ve lüks araba (mümkünse karartmalı cam ve çakar lamba) = güç.
    medeniyetsiz yerde orman kanunları geçtiği için insanlar güçlü olmak zorunda. trafikte de bu durum böyle.
  • istanbul'daki yeni havalimanını inceleyerek açıklanabilecek durum.
  • ekonomi ve vergiler bu şekilde giderse, b segment ve vergi dilimi düşük olacağı icin ülkeye sokulacak a segment araçlar ( ülke icinde test edilen araçlar var) ile ülke küçük sınıf araba çöplüğüne dönecek lakin tutmama değil ınsanların zorunlu şekilde bu segmentlere yöneleceğini düşünüyorum. bizimle benzer ekonomiye sahip ve enflasyonun daha da berbat olduğu brezilya buna örnek..
  • ülke olarak minik hiçbir şeyi sevmemizdendir, buna ev de dahil
  • gösterişle vs alakası olmayan durumdur. bir yerlerinizden sallamayın lütfen.

türk tipi aileler genellikle kalabalık yaşar. çekirdek aile kalabalık olmasa dahi anası babası danası derken araba genellikle kalabalık kullanılır. yeri gelir köye gider, yeri gelir tatile havalar biraz ısındı mi pikniğe gider.

bir de şöyle bir durum var türkiye'de ailelerin genellikle tek bir aracı oluyor. birçok yabancı ailenin ya ev için büyük başka bir arabası yada herkesin kendine ait bir arabası oluyor.

bırakın da yeri geldiği zaman 5 kişi + full bagajla yola çıkan bu adam tek olacak aracını biraz büyük seçebilsin.

he bu arada büyük dediğiniz de epitopu c sınıfı sedan. gören de millet bmw 5 mercedes e'den aşağı binmiyor sanacak. avrupa'da c sedan pek yok ama hatchback olanları çoluk çocuğa alıyor.
  • sedan arabayi exclusive arac sanma kompleksinden baska bir sey degildir. o yüzden, yurt disindan türkiye'ye gelen ve arabadan az biraz anlayan turistlerin uzayli görmüs gibi baktigi, peugeot 301, renault symbol, renault megane sedan, fiat egea tarzinda buzdola... öhöm arabalarin bizde cok tutmasinin en büyük sebebi bu kompleksdir.

bagaj hacmi ve yükleme agzi falan lazimsa avrupali gibi station araba alir gecersin... ama olmaz, neden? cünkü opak beyaz sirket arabalariyla sinif atladigini zanneden beyaz yakalar kendilerini manager gibi hissedip tatil yörelerinde sacma sürüs stilleriyle terör estiremezler sonra.

ondan sonra parketmesi zor ve bagaj yükleme agzi hayvan gibi dar oldugu icin o 500 küsür lt bagajin da bir boka yaramadigi amacsiz arabalardan gecilmiyor ara sokaklar.
  • minik arabaya, daha doğrusu a segmenti otomobile para vermektense git toplu taşıma kullan daha iyi. bagajına valiz bile sığmayan otoya para veren entelektüel değil kerizdir.
  • trafik ve park sorunu.
  • ya statüsünü sikeyim sebep o değil, daha az önce bundan bahsediyorduk eşimle.

minik araç benim çok sevdiğim, kullanmamın kolay olacağı ve okula giderken falan fırt fırt kullanabileceğim, park edebileceğim mükemmel çözüm gibi. ama bizim tek atımlık barutumuz var arkadaşlar, çoğu türk insanının olduğu gibi.

bizim otomobil ihtiyacımız bir yerden bir yere gitme anlamında olmuyor ki. çok şehir içinde oturmuyoruz evet ama eşim işine servisle gidiyor, evimizin önünde otobüs durağı var merkezi yerlere kolay ulaşabiliyoruz, günlük alışverişi yapabileceğimiz marketler yürüme mesafesi. araç bana ne zaman lazım, mesela bizim 3 kedimiz var onları veterinere götürürken lazım. şehir dışında oturduğumuz için toplu alışveriş yapacağımız zaman, mesela ikeaya veya metro markete gittiğimizde lazım. ailelerimiz şehir dışında, onları ziyarete gittiğimizde lazım.

sedan veya ufak araç aldık diyelim, kedileri arka koltuğa koysak düşüyorlar, durmuyor. güvenli değil. (taksilerde defalarca maceramız oldu) en güzeli üstünü açabileceğin bi station wagon veya hatchback bi araç. siz hiç ikeaya gidip bir şey beğenip "lan nasıl taşıycaz şimdi bunu" diye geri bırakmamış olabilirsiniz ama bizim başımıza çok geldi. sırf bu yüzden gereksizce online alışveriş yapıyoruz. hadi hepsini geçtim ne zaman anneme gitsem bidonlarca turşuyla geri dönüyorum arkadaş.

bizimki çok da tipik bi türk ailesi bile sayılmaz bak bizim çoluk çocuğumuz yok daha. ama bu bi örneklem. baktığımız zaman benim ihtiyacım c segmenti bi hb veya suv olmuş oluyo. station yine bi seçenek ama fiyat olarak bakınca insan sw yerine bi suv alırım altı yüksek olur yaylaya çıkarım diyo, çünkü türkiye sadece istanbul değil ki. yollar istanbulda bile bok gibi. aracın altının yüksek olması lazım ki yolda bırakma alt takımları.

ekonomi o kadar sik gibi ki biz ihtiyacımıza göre araç alamıyoruz, ihtiyacımıza göre araç alamadığımız için de otomobili lüks olarak görüyoruz. benim şehir içinde kullanmak için ufak bi araç, şehir dışı ve diğer tüm bagaj ihtiyaçlı işlerim için bi sw veya sedan almaya yeter bi ekonomim olsa gider alırım, panda da alırım 500 de alırım yaris de alırım ama benim tek atımlık barutum var kardeşim. bana akıl verme bana para ver.
  • kalabalık aile + trafik tacizi
    bir dönem smart araba kullanırken trafikte o kadar sıkıştıranlar oluyordu ki satmak zorunda kaldım.
    değil otobana çıkmak, normal yolda bile çok riskli

hesabın var mı? giriş yap