şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayatta olmadığınız kadar çok çeşit insan olmaktır. kimilerine göre beyaz atlı prens, kimilerine göre ırz düşmanı bir tecavüzcüsünüzdür. kimilerine göre yolların kralı kimilerine göre trafiği alt üst den baş belası'sınızdır. annenizin zavallı çocuğu, eşiniz veya sevgilinizin alternatif uçarı çapkınısınızdır.
  kimilerine göre özgürlük timsali, kimilerine göre trafiğin kölesisinizdir. bunalmış insanların özendiği, rahattaki (özellikle yağmurda karda) insanların acıyan gözlerle baktığı insansınızdır.
  sahip olmayanlar için zengin piç, tamirci ve yedek parçacılar için züppesinizdir. yollarda arabalıların ezmek için kovaladığı bir tavşan, taksi dolmuş halk otobüs şoförleri için tahammül edilemez bir yaratıksınızdır. en çok da trafikte yok sayılabilecek değerde bir varlıksınızdır.
 • motosikleti katı bir disiplinle kullanmayı gerektirir. geçiş hakkı sizde olsa bile kavşaklarda, yol ayrımlarında iyice yavaşlamanız, etrafı kolaçan etmeniz gerekir. olası bir kaza en az zahiyatla çıkabilmek için belirli zamanlarda bol bol antrenman yapmanız, eğitim almanız gerekir. altınızdaki, göreceli olarak arabadan daha performanslı olan, makinanın gazına olur olmaz yerlerde gelmemeniz gerekir(tahrik olsanız bile). gerekir de gerekir...

  gerekenleri yapmazsanız ... hmm ... iyi olmaz diyelim, moralleri çok da bozmayalım. motosiklet kullanmak güzel bir olaydır çünkü.
 • şu saatten sonra (en azından şehir içinde) olmayacak duaya amin demek...

  hayatınız ucuz diilse, türkiye'de şehir içinde motosiklet kullanmayın. sevenlerinizi üzmeyin.
 • bir nev-i rus ruletidir.

  - zira trafikte ilerlerken hiçbir zaman bir araç sayılmazsınız. arkanızdaki araç dibinize
  kadar girer muhtemel bir dokunma ile ne olacağı konusunda hiçbir fikri yoktur.

  - çoğu otomobil sürücüsüne göre "yav motor bu geçer aradan" yada "motorsun
  niye duramadın" laflarına maruz kalırsınız anlamazlarki motosiklet uzay aracı
  değildir.

  - asla bir şeridiniz ve güvenli bir boşluğunuz olamaz çünkü daima o minik boşluğu
  değerlendirmek isteyen dallama şöförler mevcuttur. e-5 gibi süratli yollarda bile
  aniden önünüze bir çukur yada kamyon lastiği çıkabilir hiç şaşırmamak gerekir.

  - bayan şöförler çok eğlencelidir onlar için motor uçabilen bir araçtır yani
  gerektiğinde mesela hanfendi üstünüze kırdı arabayı hoop zıplayıp altınızdan
  geçmesine izin verebilirsiniz. cidden buna inanırlar.

  - trafikteki kıskançlık krizlerine maruz kalırsınız. bazı evrimini tamamlayamamış
  hayvanlar tarafından sürekli taciz edilirsiniz. sebep genelde çok komiktir bu kişi
  gençliginde belkide motor sevdalısıdır ama hiçbir zaman alamamış binememiştir bu
  yüzden siz onun düşmanısınızdır.

  - bütün motosiklet sürücüleri serseridir. hiçbir zaman haklı değillerdir. olmaz öyle
  şey saçmalamayın !

  - o gün canı sıkılan bir otomobil sürücüsü sıkıntısını yolda bir motosikletliyi
  korkutarak üstüne su atarak önüne kırarak üstüne atlayarak çok çeşitli şekillerde
  geçirebilir. üstelik bedava !

  - tüm bunlara rağmen türkiye gezilecek ve görülecek yerlerin bolluğu açısından çok
  keyifli bir ülkedir. motosiklet sayesinde çok arkadaş edinebilir grup halinde
  gezilere katılabilirsiniz. her nedense grup olduğunuzda bu canavar otomobil
  sürücüleri yanınıza gelip "yav ne güzel geziyorsunuz" derler !!!
 • gunluk ya$antinizda hic kullanmaya ali$ik olmasaniz bile, orospu cocugu, $erefsiz, okuz oglu okuz gibi cok ayip kelimeleri oldukca icten, hissederek soylemek zorunda birakilirsiniz bazi cagerlarin arkasindan. ey bunu okuyan insan, ileride bir gun herhangi bir dort-tekerin $ofor koltuguna oturursan... o sinyal denen ufak zamanzingoyu kullan... ara sira kullan... kullan!! saga donerken de kullan. sola donerken de kullan. $erit degi$tirirken de kullan. sinyal. kullan.

  bir yerde, sabri test etmektir turkiye'de motosiklet kullanmak.

  sinyali kullan. unutma emi sevgili okur, unutma. sinyalini kullan*.
 • butun yollarin (kaldirimlar da dahil) kendisine ait oldugunu sanmaktir. trafik mi var? emniyet seridi, kaldirim bu guzel insanlara aittir. ters seride mi gecmesi gerekiyor? ilerideki gobege kadar kim gidecek, gec kaldirimdan. adres mi soracak? kadirimdaki simitciye seslenmek zor olur, cik kaldirima. yol tek yon mu? kenardan gidiyor iste, bir kamyon gecer, trafik mi aksiyor. her turlu hakka sahiptirler, yayalar icin kural var, onlar icin yoktur. cok über-suruculerdir, oyle boyle degil. felekte trafik polisi olmak vardi...
 • kendini tum turkiye'yi gezmi$ her motosiklet surucunu tanimi$ sanan... kurye veya pizza dagiticisi ile f650 veya fjr kullanicisi arasindaki 12 milyon farktan birini bile fark edemeyen, hepsine birden "motorcu nolacak i$te" diyen zilyon tane motor cahili insan tarafindan her gun, her dakika, her saniye onyargilanmayi fabrika ciki$i otomatik getirir. dedik ya, sabir i$idir. bu sabri edinmek icin aldiginiz o kadar egitimin, kapali yollardaki cali$malarin, ce$itli kaynaklardan edinilmi$ yuzlerce sayfa teorik bilginin hicbir yarari yoktur. toplam 12 saatlik trafik bilgisi alinca ehliyetine kavu$mu$ milyor tane cager, basmakalip zikirleriyle sizleri bekler.

  olayin bir benzeri otobuslerde var aslinda. delicesine suren iett otobusleriyle, $ehirlerarasi yolda sac agartmi$ babacan ulusoy $oforleri mesela. insanlar bunlar arasindaki farki algilayabiliyor. ulusoy $oforlerine catan eden yok. ama i$ motora gelince bu anla$ilamiyor. herkes kurye, herkes pizzaci sanki! allah akil fikir versin.
 • esasında motosiklet kullanmaktır.

  aşık olmak risklidir. sonunda aşk acısı vardır çünkü.
  ülke düşmanlar tarafından işgal edilmişken, ülke yöneticileri düşmana teslim olmuşken, ümitler tükenmişken ülkeyi kurtarmak için harekete geçmek de risklidir. çünkü risklidir.
  şıpır şıpır terledikten sonra ansızın bastıran yaz yağmurunda üstü başı çıkartıp koşturmak da risklidir. bir ihtimal sinüzit olabilirsiniz.
  sizi rencide eden patronunuza posta koymak da risklidir. işsiz kalabilirsiniz.
  gün batımında virajlı bir dağ yolunda motosiklet kullanmak da risklidir. köprücük kemiğinizi kırabilirsiniz, ölebilirsiniz.

  bunları yapıp yapmamak tercih meselesidir. kanımca bunları yapmak yaşamaktır. yaşamadan ölmektense, yaşayarak ölmek çok daha iyidir.

  şunu da unutmamak lazım: korkarak yaşıyorsanız size söyleyecek iki çift lafı olanlar hep olur. korkusuzca yaşıyorsanız sizin söyleyecek iki çift lafınız olur.
 • şehir içinde orta şeritte 60 km/saat gibi makul bir hızda giderken ibne taksicilerin tamponları motorunuza 40 cm mesafede seyretmelerine, daha sonra da sizi sollarken özellikle sıkıştırmalarına tanık olmaktır. biraz deneyim kazanınca bunu yapan taksiciyi özellikle takip edip kendisine kaskla kafa atma arzusu ise kesinlikle önüne geçilmesi gereken bir arzudur. akıllı motorcu, yoluna devam eder ve ben de umarım hep öyle yapacağımdır.