şükela:  tümü | bugün
  • son 5 senedir, ozelikle son zamanlarda televizyona cikan bir cok yazar, cizer, aydin kisinin dile getirdigi soylem.
    ancak benim anlayamadigim bunu savunanlarin tamami su soruya cevap veremedi. muhalefet neyi yanlis yapiyor ya da neyi yapmiyor sorusuna hic kimse ama his kimse (bakin cogu demiyorum hic kimse diyorum) akli basinda cevap veremedi.
    tamam muhalefet isini yapmiyor demek kolayda birde bunun altini doldursanizda bizde ogrensek neler yapilmasi gerektigini.
    cok sukur hukumetin yaptigi her icraatin dogru oldugunu ogrendik o konuda hic bir endisem yok, ama bir turlu muhalefetin ne yapmadigini ogrenemedim.
  • hadi ya denilesi iddiadır.

ya neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum ki?

muhalefet yokmuş... sanki çok da seviyorlar muhalefeti...

paralı medyasını üzerine saldıkları muhalefetten mi bahsediyorsunuz? hani şu sözümona karikatürist'in sabah akşam taşladığı muhalefet?

yoksa her fırsatta terörist dediğiniz muhalefetten mi bahsediyorsunuz?

mecliste 3 tane muhalefet partisi var. yukarıda saydıklarımdan başka geriye kalıyor mhp ki, bu partinin kürt sorunu dışında tek bir siyasetine muhalif olduğu yok iktidarın.

şimdi bu parlamentonun durumu...

ve şunu altını çize çize söylüyorum ki siyasetin yapılacağı tek yer parlamento değildir.

gezi parkı süreci aslında parlamentonun temsiliyet beceriksizliğini gayet net gösterdi. gezi parkında ne oldu? sorunları farklı, toplumun farklı sınıflarından bambaşka insanlar kendi dertlerini anlattı gezi parkında.

yoksa istanbulda gazi mahallesi ile kadıköyü;ankarada çinçin ile tunalı hilmiyi birleştirmeniz imkansızdı.

ama türkiyedeki parlamentonun %10luk baraj sistemi birleştirdi.

yahu her şeyi geçtim; siz bu memlekette parlamentodaki tartışmaları takip eden kaç kişi tanıyorsunuz? bak hangi kanun değişti diye takip edenleri sormuyorum bile...

bu ülkede parlamento halkın gözünde çökmüştür; haa meşrudur hala insanların gözünde doğru... ama onun dışında parlamento memleketin geri kalanından bambaşka gündemleri bambaşka hesapları olan bir yerdir.

o yüzden iktidarın da muhalefetin de muhalefeti için (bkz: sokaklar)
  • doktor bu ne?
  • türkiye'de muhalefet elden geçirilmiş, pasifize edilmiştir.

bazı liderler menfaat verilerek, bazıları tehdit edilerek, bazıları kaset yoluyla saf dışı bırakılmıştır. hatta muhsin yazıcıoğlu'nun öldürüldüğü söylenmektedir.

gazeteci, bürokrat vs. sıkıntı çıkaracak olanlar da ergenekon gibi davalarla pasifize edilmiştir.

şu aşamadan sonra güçlü bir muhalefet lideri çıkar mı bilmiyorum.
  • chp ve kılıçdaroğlu yönetiminin yetersizliğinden söz edilince, partiye gönül verenlerin '... ama dürüst' ekseninde devam eden savunmalarında sırıtan gerçek.

chp ciddi, ilkeli, tutarlı bir muhalefetin önündeki engel bugün. cumhuriyete gönül verenler, etiketksiz demoktratlar, sosyal demokratlar, liberaller; cumhuriyetin miras hakkını partiyle özdeşleştirdiklerinden hala varlığını sürdürebiliyor. ama yolu tıkamaktan başka bir işlevi ve yararı yok demokrasiye. ne işçiyi, emekçiyi, memuru ve onların sendikalarını koruyup kollayabiliyor ne de gelecek için parlak bir resim çizebiliyor. sürekli vasat tonda, kaale alınmayan itirazlarda bulunuyor ve bunu yaparken dün söylediğini bugün unutabiliyor. bir bakıyorsun, neyi savunduğunu, neye itiraz ettiğini de unutmuş.
    seksen darbesi sonrasında cunta tarafından işkencelerde, zindanların hücrelerinde hırpalanan solculara 'yorgun demokrat' deniyordu. chp ciddi bir bedel de ödemeden yorulup bitmiş bir görünüm arz ediyor.
    kendi adıma bu referandumda hayır cephesinde chp ile aynı tarafta olacağımı biliyorum. eğer yapılırsa, bir sonraki seçimde ben yokum.
    başka alternatifler arıyorum.

zorunlu edit: muhalefet sözcüğünün anlamına hapsolmuş bir itiraz etme hali, muhaliflerin kendilerinini katılaştırır ve esneklikten uzaklaştırır. tanımı esnetmek zorundayız. muhalefet neyi yapmamış sorusu itiraz etmenin ötesine geçmeyen siyasi tavırlar için haklı görünebilir. chp'nin 'tamam, sen haklısın ama senin önerin ne?' sorunusa, kitleleri peşine takacak bir liderliği, vizyonu, programı yok. varsa da ben bilmiyorum. çünkü iktidar partisi 1990'lardaki öncülü refah'tan beri ev gezmeleriyle, gençlik kamplarıyla kitle bağları kurarken chp kadrosundan bir yurttaş kapımı çalmış değil. ben bir şeyler yapabilirim diye partiye üye olduğumda, birlikte üye olduğum arkadaşlarımın mahalleleriyle ilgili delege seçimlerinde hırpalandıklarını gördükten sonra zaten semtine uğramadığım, kemikleşmiş bir oluşum. önceki yıl bir seçim kampanyalarını izledim, yakından bir iki kampanyalarını gözledim, hiçbir umut ışığı göremedim. şu sözlükteki vizyonun onda biri bu partide yok.
    çağlar değişti, onlar değişmedi.
    değerler, ilkeler, iyi ve güzel düşünceler bulundukları yerde bir şey ifade etmezler.
    onları piyasaya çıkarmalısınız.
    kanallar, medya yer vermiyorsa, sokakta anlatırsınız.
    sokağa çıkarmıyorlarsa, evlere gidersiniz.
    bunlar sadece bakıyorlar ve itiraz ediyorlar.
    tarihin bu eylemsizliğe yanıtı çok acı olacak.
    benden uyarması.
    zorunlu edit 2: bir de ya, 'dürüstlük' demokratlar için bir erdem değildir; etiket hiç değildir; dürüstlük - eğer sen kalp, sahte, çakma değilsen - kolun, bacağın, kalbin gibi bir parçan olmak zorundadır. kimse dürüstlükle politikada avantaj sağlayamaz.
  • beceriksiz olmaları
    basiretsiz olmaları
    vizyonsuz olmaları
    küçük hesaplar peşinde koşmaları
    proje üretmek yerine iktidarın bir kirli işini bulsamda karalasam derdinde olmaları
    ben iyiyim ben aydınım ben bilgiliyim dediği halde ülkeye kuruldukları günden bu yana bir çakılı çivilerinin olmaması
    iktidarın yaptığı bir icraatın iyi de olsa asla beğenmeyip gurur meselesi yapmaları
    birde son olarak ülkeden siktirolup gitmeyi düşünmeleri
  • ağustos 2018 ile buz gibi kendisini hissettiren gerçek. şaka maka eski yeni ne kadar etkili parti varsa dağılma sürecine girdi. zaten düşüncemizi temsil eden parti bulmak mümkün değildi biz ehveni şer diye gidip basıyorduk kime basıyorsak artık onlar da kalmadı. kafayı yedirtirsiniz insana, başka bir işe yaramazsınız...
  • gerçek, muhalif çok, düzgününü geçtim muhalefet yok. anarşik ruhumuz zedeleniyor bak.