• sürekli tekrarlana tekrarlana normalleşmiş şerefsizliklerdir.

mesela, hastanede sıra beklerken sırada olmayan kişinin doktora bir şey sorup çıkıcam diyerek içeri dalması ve muayene olarak sıradakilerin hakkını yemesi.

bir yerlerde işe girmek için torpilin gerekli olması ve artık bu torpillerin saklanmadan uygulanması.

doktor ve hastane personeli yakınları sıra almadan muayene olabilirken normal vatandaşın aylar sonrasına randevu alabiliyor olması.

şeklinde uzayan şerefsizliklerdir.

edit:

programlarda 25 dklık reklam girmek ve reklam bitip program başladıktan 10-15 sn sonra tekrar reklama girmek.

mekana sizden sonra gelen ama kalabalık olan gruba sizden önce yemeklerin servis edilmesi.

kariyer.net'te yapılan başvuruların çoğuna geri dönüş yapılmaması ve koyulan ilanların sadece özgeçmiş havuzu oluşturmak için kullanılması. yapılan başvuruların çoğunluğunun "başvurun iletildi" aşamasında kalması.
  • iş yerinde yalakaların, ispiyoncuların, orospu çocuklarının işten kaçmasına rağmen el üstünde tutulması. dürüst, açık sözlü, çalışkan insanların haksızlığa dayanamadığı için göze batması, işinden olması.

debe editi: teşekkürler. torpilli piçleri unutmuşum onlara da selam söylüyorum buradan.
  • trafikte kaynak yapmak.

yapanların tamamı şerefsizdir. bir araç öne geçebilmek için götünü verecek insanların yüzlerce aracı geride bırakmak için yapmayacakları piçlik yoktur. en ağır sözleri hakettikleri için böyle yazıyorum ve yine de içim soğumuyor. otobüsler kamyonlar bile kaynak yaparak trafiği geriye doğru iyice tıkıyorlar. sorsan hepsi dünyayı kurtaracak kadar acil iş yaparlar. ama hepiniz kan emici asalak gibisiniz. hatta daha da kötü.

debe editi : eğitim şart.

çocuklarımıza 1. sınıftan itibaren okuma yazma ile beraber zorunlu olarak kendilerine, çevrelerine saygı ve hoşgörü dersleri verilmeli. bizim nesillerimiz kayıp, bari onlar insan gibi yaşasınlar.
  • trafik;
    - trafik sıkışıkken emniyet şeridinden herkesi aptal yerine koyup basıp gitmek
    - trafik lambalarında etrafta polis, kamera vb. bir şey yoksa basıp gitmek
    - sağa sola dönerken sinyal vermemek
    - özelliklerde avm'lerde iki araçlık yere çapraz park etmek
    - kaldırımdan giden motosikletin bir de utanmadan korna çalması (en son çalanı pişman etmiştim o ayrı)
    - kısaca kendisine en ufak bir fayda sağlayacak yanlış bir hareketi, başkalarının durumunu ve hak geçmesini düşünmeden ve utanmadan yapmak.

iş yeri
    - kişisel alana saygısızlık (bu günlük hayat için de geçerli)
    - iş tanımında olmayan işleri yaptırmak
    - fazla mesai yaptırıp ücretini ödememek
    - patronun mal varlığını bildiğin halde fakir edebiyatı yapması
    - iyi niyetle yaklaştığın iş arkadaşının seni arkandan bıçaklaması
    - ve tabi ki torpil....

günlük hayat
    - hemen hemen herkesin samimiyetsiz ve menfaati doğrultusunda hareket etmesi ve bunun fark edilmediğini sanması

alışveriş
    - malum hayat pahalılığı ortadayken, piyasası böyle deyip olması gerekenden daha fahiş fiyatlar çeken işletmeler (özellikle acil ihtiyaç halinde ve ters vakitlerde)
    - kalitesiz ürün, kalitesiz hizmet vs vs

vergi (en çok koyan mevzu)
    - kuş kadar maaşımıza dokunamadan verginin kesilmesi, öte yandan milyar dolarlık şirketlerin bilumum vergi borçları, kira borçları ve benzeri borçlarının bilmem kaç yıl ertelenmesi/silinmesi
    - vatandaştan toplanan vergilerle alınıp/yapılıp özel işlerde kullanılan her türlü araç gereç (makam arabaları, tesisler vb)
    - vergilerle yapılan yollardan köprülerden geçerken yine ücret ödemek ve bu ücretin içinde ekstradan vergi olması

siyaset
    - yalakalık
    - yandaşlık
    - adam kayırma

bu liste uzar gider, yazarken gerildim artık...

debe editi: öncelikle beni debe'ye taşıyan yazarlar ve çaylaklara, ayrıca özelden mesaj atan arkadaşlara enişten teşekkürlerimi sunmayı bir borç bilirim ve debe'ye giren ilk entry'min haklı gururunu görsel yaşıyorum. ancak gönül isterdi ki ilk debe entry'm güzel bir başlık altında olsaydı fakat malum malzeme belli :)

@antinkuntinseyler sevgilik durumunu yazın diye mesaj atmış ama maalesef sevgililik durumu pek aşina olduğum bir konu değil. hayatımda iki kişiyle flörtleştim, birincisinden bir şerefsizlik görmedim, ikincisiyle de şu anda evliyim zaten. kamu spotu: ilişkilerde şerefsizliği normalleştirmeyin, birbirinize iyi davranın, hayat bütün hataları kendimizin tecrübe edemeyeceği kadar kısa :)

@gx abi nolur avm'lerde engelli park yerine ve hatta iki engelli park yerinin arasındaki boşluğa da araç park etmeyi de ekle, çok rica ediyorum şeklinde bir mesaj göndermiş. böyle yerlere park edenler herhalde engelli deyince zihinsel engelliler için diye düşünüp üstlerine alınıyorlar diyor ve debe editimi sonlandırıyorum. bir sonraki debe'de görüşmek üzere sözlük..
  • (bkz: ben böyleyim) 'cilik. ben böyleyim deyip işin içinden çekilmek net şerefsizliktir.
  • pazar tezgahlarında ön taraftaki meyve sebze ile arka taraftakiler arasındaki bariz kalite farkı,
    taksicilerin kısa mesafe yolcu almak istememesi,
    koca koca kurumsal şirketlerin pazarlama adı altında telefon sapığına dönüşmesi,
    hemen hiç bir fırında ekmeğin gramajının doğru olmaması,
    ağır hasarlı araçların, bin bir dalavere ile birilerine satılması,
    elk. su vs. faturalarda kullanılan ürünle ilgisiz bin tane vergi bok püsür olması,
    ötv eklenerek hesaplanan kdv matrahı,
    harç adı altında tahsil edilen bilumum para,
    fabrika veya tarla çıkış fiyatı x olan ürünün son tüketiciye 4x olarak satılması,
    kişisel bilgilerin elden ele alınıp satılması,
    adil kullanım kotası,
    içilemeyen musluk suyu,
    çoğunluk tahakkümünün demokrasi zannedilmesi,
    yerli yersiz elektrik su kesintileri,
    trafik terörü,
    kadın cinayetleri,
    düşük gelir, uzun çalışma saatleri,

daha da sayarım ama yıldım aq.
  • kendisine bakan, gülümseyen her erkegin onu sikmek istediğini sanmak.
  • düzünelerce olandır, sadece aklıma gelen birkaçı ;

- araç muayenesi adı altında 20 dk sürmeyecek işlem için ödenen tüvtürk soygunu ( min 500 tl, emisyon ölçümü hariç )

- tapu harcının tamamının ( %4) her daim alıcıya yüklenmesi

- kırmızı ışığa yakalanacağım endişesi ile sarıda son sürat gaza basmak

- yine kırmızı ışık yeşile döndüğü anda 10 ms bekleme durumunda arkadan korna basan öküz

- yaya yolunda yayaya yol vermemek hatta bu iş o kadar normalleşmişki yol verdiğinizde insanlar istisnasız bir heyecana girip ya koşa koşa karşıya geçiyor yada el kol sallayıp teşekkür ediyor.

- kavşak içindeki araca öncelik vermemek yine burda yol vermeye çalışırsanız insanlar afallıyor sizin geçmenizi bekliyor vs o kadar normalleşmiş

- sola veya sağa dönmek için ışıklarda beklediğiniz uzun kuyrukta yan şeritten en öne geçen öküz

- yurtdışı çıkış harç pulu

nedense hep trafikten örnekler geldi aklıma ama bu insanlar araçlarından indiklerinde sosyal hayatlarında da çok farklı değiller. girdiğiniz bir sırada, sohbetinizde, bir işiniz düştüğünde incelikten insanlıktan bir haberler.

edit: emlak vergisi-tapu harcı düzeltmesi
hesabın var mı? giriş yap