şükela:  tümü | bugün
 • 13 mayıs 2014 soma maden ocağı patlaması sonrasi fitratini tahmin bile edemedigim, merak da etmedigim durum. (bkz: evlerden irak)
 • bu can bu bedende oldugu surece, nefes aldigim surece, olabilecek her kanalda protesto hakkimi kullanmak suretiyle kati sekilde karsi cikacagim ve engellemek icin bir vatandas olarak ustume dusen ne varsa fazlasiyla yapacagim potansiyel felaket.
 • kesinlikle kurulmalı. öyle maden patlamalarıyla olacak iş değil bu. ülkeyi komple havaya uçurmak için nükleer şart.
 • başkentinin göbeğinde terörist saldırılar olup engelleyemeyen bir ülkeyiz, yok f-16 lar meclisi bombalar yok kızılayın ortasında bombalar patlar, böyle güvensiz bir ortamdayken nükleer santral yapmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum, bugün meclisin dibinde bomba patlatanlar yarın nükleer santrale saldırı yaparlar, ülkece çok zor günler yaşatır, çok ciddi krizlere yol açabilir. her şeyden önce bu nedenle çok gereksizdir nükleer santral.
 • kim bilir hangi cemaatin elinde kalacak?

  nükleer santralleri hep savundum. güvenlik önlemleri savsaklanmadığı sürece, yenilenebilir enerjileri destekleyecek şekilde kullanımının; fosil yakıtlardan vazgeçmek için en gerçekçi yol olduğunu düşündüm.

  ama ortadoğu kafasıyla olmaz bu iş.
 • sonu felaketle bitecek iştir.
 • enerji olarak dışa bağımlı olan ülkemizin kurmakta geç bile kaldığı enerji santralidir.

  tabi iyi bir denetim sonucu kurulacak bir nükleer santral. enerji ihtiyacımızın çok büyük kısmını bu santrallerden karşılayabiliriz.

  öyle yenilenebilir enerji kaynakları falan demeyin hem maliyeti hem de çok fazla enerji ihtiyacı sağlayamamasından dolayı bizim işimizi görmüyor.

  karşı çıkmadan önce abd ve avrupadaki nükleer santral sayılarına bakın.
 • dünyadaki, avrupa birliğindeki nükleer santral sayısı ile türkiye'de yapılması arasında bir korelasyon yok.

  tamamen bağımsız şeyler. avrupa birliği ülkelerinde, amerika'da, rusya'da, japonya'da bu konu için özel eğitimli mühendisler, çalışanlar var. know-how var, kaynak var, tecrübe var. türkiye'de bunların hiçbiri mevcut değil. bu alt yapı oluşturulana kadar da dünyanın her noktasında 23425334 nükleer santral olsa bile kabul etmemeliyiz. özellikle bunu yap işlet devretme şeklinde tutacaklarsa, koşarak kaçmalıyız. iki gün sonra rusya'nın bir uçağını daha düşürdüğünde elektriğini kesiverirler adamın. hiç öyle olmaz bu işin prosedürü var falan demeyin, bir ara herkesin ağzında gevelediği "angajman" kuralları da vardı.

  efendiler biz bu işe yabancıyız. araştırma yapmalıyız, bir temel oluşturmalıyız. çok ciddi bir mevzu bu. kurulacak yer seçiminden başlıyor ciddiyet, mersin'e kurmayın dendiğinde karşı argümanlar gerçekten de çok zayıftı, hatta argümante bile edilmemişti. oraya koyalım demişler koyuyorlar yani.

  daha madenleri modernize edememişken, ne nükleer santrali lan?

  edit: zwiegesprach konuyla ilgili daha önce coğrafi açıdan önemli bir kaç şey yazmış. okunası. (bkz: #64921148)
 • (bkz: allaha emanet)
 • türkiye'de bu kadar zamandır nükleer enerji santrali olmaması bile gerçekten çok şaşırtıcı.