şükela:  tümü | bugün
  • evvela şunu belirtmek boynumun borcudur: öğretmenlere karşı bir garezim yok. fakat öğretmenlerin diğer memurlar ile mukayese edildiğinde fazla tolere edildiğini düşününlerdenim. yine eğitim ve öğretimin devlet elinde tekelleşmesine de karşıyım (ekonomiye verdiği zarar göz önünde bulundurulursa bu telakkimde oldukça haklıyım). bu entry’i girmemin esas sebebi bir türkiye realitesinden bahsetmek.

yazdığım şu (#77903242) entry’den sonra aldığım yersiz tepkiler üzerine bu konuyu tartışmaya açmak istedim. bazıları mesajla bu benzeri linkler göndererek (dikkat ederseniz kaynak öğretmen sayfası) beni yalanlamaya çalıştı. arkadaşlar yaptığım hesabı buraya da aynen naklediyorum. varsa bir hatamız burada, ekşi sözlük ahalisinin yanında, tüm türkiye’nin gözleri önünde çekinmeden belirtiniz.

2017-2018 eğitim öğretim yılını baz alarak yaptığım hesap:

okullar 18 eylül 2017 pazartesi günü başladı ve 19 ocak 2018 cuma günü ilk yarıyıl bitti. ikinci kanaat dönemi ise 5 şubat 2018 pazartesi başladı ve 8 haziran 2018 cuma günü sona erdi. çalışılan hafta sayısı ilk dönem 18 ikinci dönem 18 toplamda 36 hafta. gün olarak ise 36*5=180 gün. otu boku tatil günü ilan eden meb bu yıl toplamda 15 iş gününü tatil ilan etmiş (allah’tan bu sene kurban bayramı eğitim öğretim dönemine denk gelmemiş). yani toplam çalışılan gün sayısı 165 (varan 1)

en son bildiğim kadarıyla öğretmenlerin haftada en az 15 saat alanı ile alakadar; en az 6 saat ise farklı bir branşta ders verme zorunlulukları var. yani totalde 21 saat… tabi 21 saat dediysek 21*(ders saati). ders saati 40 dakika olduğuna göre bu gerçekte 21*(2/3)=14 saate tekabul ediyor. haftada 5 çalışma günü var ise günde 14/5=2.8 saate denk geliyor. (varan 2)

şimdi birinci veri ve ikinci veriyi kullanarak 1 yıl boyunca totalde kaç saat çalıştıklarını hesaplayacak olursak 165*2.8=462 saat oluyor… (varan 3 / sonuç)

ekstra olarak:

3 ay tatili çıkartırsak günlük ortalama çalışma saatleri: 462/(365-90)=1.68 saat..
    3 ay tatili dahil edersek günlük ortalama çalışma saatleri: 462/365=1.26 saat..

(bkz: görüyorsunuz işte anlatmaya gerek yok)
    lütfen daha fazla caz yaparak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın. kabul edin işte kardeşim kebabsınız. kıskanıyor muyum?? ahahah evet sen öyle bil…

edit: aşağıda yazarın biri türkiye'de yaz döneminde öğretmenlerin yalnızca 8 hafta tatillerinin olduğunu iddia etmiş. yukarıda yazdığım gibi bu sene okullar 8 haziran'da kapanmış. meb takvimine göre 2018/19 eğitim öğretim yılı 17 eylül 2018'de açılacak. kaba bir hesap ile bu 3 ay + 9 güne tekabül eder. yine kaba bir hesap ile bunun 99/7=14,14 haftaya denk geldiğini görüyoruz... hocam edebiyat dersinde değiliz masal anlatmayalım lütfen...
  • dünyada ve türkiye'de öğretmenlerin yaz tatili süreleri
    avusturya yaklaşık 9 hafta
    belçika yaklaşık 9 hafta
    çek cumhuriyeti 8 hafta
    danimarka 7 - 8 hafta
    estonya 8 hafta
    finlandiya 10 - 11 hafta
    fransa 9 hafta
    almanya 6 hafta
    yunanistan 12 hafta
    macaristan 11 hafta
    izlanda 11 hafta
    irlanda 9 hafta
    italya 12 - 13 hafta
    letonya 12 - 13 hafta
    lihtenştayn - 6 hafta
    litvanya 13 hafta
    lüksemburg 8 hafta
    norveç yaklaşık 8 hafta
    polonya 47 gün
    portekiz 12 hafta
    slovakya 9 hafta
    slovenya 12 hafta
    ispanya 11 hafta
    isveç yaklaşık 10 hafta
    isviçre 5 - 10 hafta
    türkiye 8 hafta
    birleşik krallık 6 hafta
  • eksik hesaplanmış saattir. (bkz: #77944639) bu entrydeki görevlerin hepsini kalem kalem hesapla sonra görüşelim bebeğim.

konu kilit beyler. öpüyorum.
  • öğretmenlerin çalışma saatlerini ve düzenlerini kıskanıyor, onlardan kesilmeden tüm çalışanlara da aynısının uygulanmasını istiyorum.
    tanım: "bok mu vardı da mühendis oldum" dedirten çalışma süresidir.
  • imamlarda fazladır.
  • evet bu konuda bir kaç araştırma yaptım ve karşınızdayım.

öncelikle diğer ülkelere baktığımız zaman öğretmenlerin en fazla çalıştıkları ülke 48.2 saat haftalık çalışma saati ile ilgiltere olarak gözüküyor.. diğer tüm ülkelere göre ortalama baz alındığında ilgiltere'de %19 fazla çalışma saati olduğu göze çarpıyor. buna ek olarak 28.4 saat ile de en az çalışma saati italya'ya ait. türkiye'de bu durum ise 657 sayılı devlet memurları kanun'un "çalışma saatleri" başlıklı 99. maddesindeki; "memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir ibaresi ile sabit. tabi arkadaşlar biliyorsunuz ki burası türkiye . öğretmenleri memurdan saymadıkları için onlar adına farklı çalışma saatleri belirlenmiş durumda. bu duruma göre;

- örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

- okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

- genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

- atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat

olarak görülmektedir. yani tüm dünya baz alındığında yasal olarak öğretmenlerde en az çalışma saati türkiye'dedir. öğretmenlerin haftalık girmek zorunda oldukları ders saatleri bu şekilde gözüküyor. bunun haricinde ekstra derse girdikleri durumlarda ders saati başına ek ücret alıyorlar. bu da diğer ülkelerde uygulanmayan bir durum bilginiz olsun.

yıllık total izin süreleri baz alındığında ise yine türkiyebaşı çekiyor. en az tatil yapan ülke 6 hafta ile almanya gözükmekte. türkiye ise sadece 76 gün yaz tatili+sömestr ile başı çekiyor. diğer resmi tatilleri hesaba katmıyorum. artı olarak 10 yılı aşkın süredir çalışan öğretmenler de yıllık 30 gün ek tatil kullanmaktalar.

bu durumda türkiye 'de görev yapan öğretmenler tüm dünya baz alındığında çok rahat durumda. bizim kimseye laf söylemeye hakkımız yok. zamanında öyle veya böyle öğretmen olmuş insanlar bu haklara sonuna kadar sahip. kimse itiraz etmesin. çok kıskanan varsa girsin sınava öğretmen olsun. kimsenin parasında veya çalışma saatinde gözümüz yok ama öğretmenler de ağlamasın bi' zahmet.