şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyada ve türkiye'de öğretmenlerin yaz tatili süreleri
  avusturya yaklaşık 9 hafta
  belçika yaklaşık 9 hafta
  çek cumhuriyeti 8 hafta
  danimarka 7 - 8 hafta
  estonya 8 hafta
  finlandiya 10 - 11 hafta
  fransa 9 hafta
  almanya 6 hafta
  yunanistan 12 hafta
  macaristan 11 hafta
  izlanda 11 hafta
  irlanda 9 hafta
  italya 12 - 13 hafta
  letonya 12 - 13 hafta
  lihtenştayn - 6 hafta
  litvanya 13 hafta
  lüksemburg 8 hafta
  norveç yaklaşık 8 hafta
  polonya 47 gün
  portekiz 12 hafta
  slovakya 9 hafta
  slovenya 12 hafta
  ispanya 11 hafta
  isveç yaklaşık 10 hafta
  isviçre 5 - 10 hafta
  türkiye 8 hafta
  birleşik krallık 6 hafta
 • eksik hesaplanmış saattir. (bkz: #77944639) bu entrydeki görevlerin hepsini kalem kalem hesapla sonra görüşelim bebeğim.

  konu kilit beyler. öpüyorum.
 • öğretmenlerin çalışma saatlerini ve düzenlerini kıskanıyor, onlardan kesilmeden tüm çalışanlara da aynısının uygulanmasını istiyorum.
  tanım: "bok mu vardı da mühendis oldum" dedirten çalışma süresidir.
 • imamlarda fazladır.
 • evet bu konuda bir kaç araştırma yaptım ve karşınızdayım.

  öncelikle diğer ülkelere baktığımız zaman öğretmenlerin en fazla çalıştıkları ülke 48.2 saat haftalık çalışma saati ile ilgiltere olarak gözüküyor.. diğer tüm ülkelere göre ortalama baz alındığında ilgiltere'de %19 fazla çalışma saati olduğu göze çarpıyor. buna ek olarak 28.4 saat ile de en az çalışma saati italya'ya ait. türkiye'de bu durum ise 657 sayılı devlet memurları kanun'un "çalışma saatleri" başlıklı 99. maddesindeki; "memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir ibaresi ile sabit. tabi arkadaşlar biliyorsunuz ki burası türkiye . öğretmenleri memurdan saymadıkları için onlar adına farklı çalışma saatleri belirlenmiş durumda. bu duruma göre;

  - örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

  - okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

  - genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

  - atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat

  olarak görülmektedir. yani tüm dünya baz alındığında yasal olarak öğretmenlerde en az çalışma saati türkiye'dedir. öğretmenlerin haftalık girmek zorunda oldukları ders saatleri bu şekilde gözüküyor. bunun haricinde ekstra derse girdikleri durumlarda ders saati başına ek ücret alıyorlar. bu da diğer ülkelerde uygulanmayan bir durum bilginiz olsun.

  yıllık total izin süreleri baz alındığında ise yine türkiyebaşı çekiyor. en az tatil yapan ülke 6 hafta ile almanya gözükmekte. türkiye ise sadece 76 gün yaz tatili+sömestr ile başı çekiyor. diğer resmi tatilleri hesaba katmıyorum. artı olarak 10 yılı aşkın süredir çalışan öğretmenler de yıllık 30 gün ek tatil kullanmaktalar.

  bu durumda türkiye 'de görev yapan öğretmenler tüm dünya baz alındığında çok rahat durumda. bizim kimseye laf söylemeye hakkımız yok. zamanında öyle veya böyle öğretmen olmuş insanlar bu haklara sonuna kadar sahip. kimse itiraz etmesin. çok kıskanan varsa girsin sınava öğretmen olsun. kimsenin parasında veya çalışma saatinde gözümüz yok ama öğretmenler de ağlamasın bi' zahmet.