• bu şeylerin aslında olmadıgı herkes tarafından bilinsede kabul edilmez.
    (bkz: demokrasi)
  • (bkz: hoşgörü)
    (bkz: tolerans)

ülkede bir yandan hitler adına helva dağıtılırken, 1400'lerde sefardik yahudilere osmanlı'nın kucak açmış olması örnek gösterilerekten hoşgörü sahibi bir ülke olduğumuz iddia edilir. bunu iddia eden insana ahvalin hiç te öyle olmadığını anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur, zira karşınızdaki insan elindeki argüman ile anakronizmin dibine vurmuş olduğu halde bunu görmemekte, görememektedir. hemen ortamdan uzaklaşılıp daha akıllı insanlarla temas kurulmalıdır.
  • hayvan şoklama merkezi.

daha askere bile gitmemiştim, 12-13 sene önce falan. baba almış kurban bayramı için bir koyun bağlamışlar arka bahçeye. bayrama da 2-3 gün var. rengi kahverengi böyle, suratı sürekli gülüyor gibi tam komedi eleman. lan dedim nasıl kestiricez bunu? uysal böyle, fena bir şey.

neyse, ertesi gün sabah gazete okuyorum, bir baktım diyanet işlerinden bir adam açıklama yapmış. işte ölmediği takdirde şoklatıp bayıltmak sorun değil gibisinden. lan dedim şoklatalım o zaman bunu. oldu bittiye gelsin eleman için.

118 den aldım çevre kesimhanelerin numarasını aradım tek tek. hiçbirinde şoklama sistemi yok. hatta adama diyorsun ben koyunu şoklatcaktım, adam da sana soruyor nasıl şoklanıyor diye. sonra dedim ben en iyisi diyaneti arayım. madem fetvayı veriyorlar nerede şoklandığını da biliyorlardır. belki de kendileri şokluyordur.

onlar da bilmiyormuş hatta türkiye'de olmayabilirmiş. madem yok ne fetva veriyosun? ya da söyle, türkiye'de yok de belirt bir şekilde? neyse, arkadaş dedi tahtakale'den alayım yarın bir şok aleti biz kendimiz şoklayalım en iyisi. hani kadınların çantalarında sapıklar için taşıdığı o şok aleti. neyse, aldı geldi bu. çat çat çat çat... çok fena ses çıkıyor. ama illa değdirmek lazım çarpması için. neyse, kesim zamanı geldi, kalktık sabah bayıltıcaz bizim elemanı kesilmesi yaklaşınca. sonra düşündük, lan ya ölürse? biz nereden anlayacaz ki öldü mü bayıldı mı? sonra dedik insan bayıldığına göre koyun da bayılır. hem dedik kasap var ya kesen ona sorarız bayıldı mı öldü mü. o bakar kalbi neredeyse atıyor mu, atmıyor mu... neyse, çıkardım aleti boynuna tuttum çat çat çat hayvanda bir numara yok. nereye tuttuysam hayvan tepki vermiyor. hayvan bir tek sesten korktu çat çat çat. millette bize bakıyor ne iş bunlar diye. ses fena. 4-5 yerine tuttum bir numara yok. lan dedim acaba bu çarpmıyor mu? öyle ya görüntüden ibaret de olabilir alet. bileğime bir tuttum ne olacak diye, daha ikinci çatlamada bileğimden böyle bir şey beynime sıçradı. yürüdü resmen bileğimden beynime doğru. az daha tutsam kesin bir şeyler olacaktı. tutamadım zaten ahh dedim fırlattım. bayılırdım herhalde. daha evvel hiç çarpılmamışız ne bileyim. millet de hala bize bakıyordu denyo mu bunlar diye.
  • (bkz: para)
  • (bkz: özgürlük)
  • (bkz: laiklik)
  • marmara bölgesini çıkarırsak; osmanlı

anadolu bildiğin selçuklu'dur.

osmanlı; yeniçerisiyle, enderunuyla, yatırımıyla, aklıyla, hedefiyle, köprüsüyle, yoluyla büyük bir balkan devletidir.
  • (bkz: hayvan sevgisi)

(bkz: #20018457)
hesabın var mı? giriş yap