şükela:  tümü | bugün
  • salzburg müzik şenliklerinde verdi'nin aida'sını izler ve dinlerken akla takılan elzem mesele.
  • doğru olduğunu düşünmediğim önerme. türkiyede operaya giden bi kitle var ve genelde salonlar dolar. problem şu ki binaların azlığı opera sanatını icra edenlerin azlığı veya iyi konservatuarların azlığı sebebiyle bu işi icra eden kişiler sınırlı olduğundan ve işin tabiki para / devlet kısmı olduğundan opera yeterince popüler değil. bu iş devletin bu desteğiyle anca bu kadar. eskişehirde opera binası boş. bursa gibi bi şehirde böyle bir bina yok. tüm türkiyede 6-7 tane devlet operası var.

e haliyle ne gençler, ne normal düzeydeki insanlar operaya gidiyor. gidenler zaten sürekli giden insanlar. yoksa çok değerli sanatçılarımız ya da çok değerli sanatçı olabilme potansiyeli olan bir nesil var. fakat destek yok. benim eğitim aldığım konservatuarın değerli sanatçıları doğru düzgün derslere gelmiyor. e okuldan doğru düzgün para alamıyorlar özel derslere daha çok emek veriyorlar vs.vs

anlayacağınız türkiyede opera istenilse çok popüler olabilir. buna sadece devletin desteğini artırması gerek. bir çok şehirde yılın bazı zamanaları opera/ klasik müzik festivalleri olur. böyle bişeyin haberini alıp da gidenlerin abartmıyorum %90'ı hayatında orkestra görmemiş, operaci görmemiş insanlar. insanlar aslında çok meraklı.
  • türkiye için ziyadesiyle fazla sanat dolu bir yer olacağından uzunca bir süre daha tutmayacak icraattir. ama onun yerine imam hatip, ilahiyat, kuran kursu falan yapılabilir.
  • altyazı yerine "üstyazı" olmasından kaynaklanıyor olabilir..
  • türkiye'de başka şeylerin tutulmasındandır.
    (bkz: akıl tutulması)
    veya tutacak bir şey kalmadığından mütevellit siki tutmakgibi.
    şaka bir tarafa yazarı takdir ettim. denemiş en azından farkındalık oluşturmaya çalışmış.
    hayır operanın tutulmamasını bir yere kadar anlarım da neden jazz dinlenmiyor?
    bu ülkede nüfusun yarısından çoğu sanatın "s" si ile ilgili herhangi bir şeyle ilgilenmeden gömülüp madde devrine giriyor. haberin olsun
  • yanlıştır, tam aksine ankara lının opera aşkı beni öldürecek. ankara opera balesi nde temsillere yer bulmak güç gerçekten.
  • avrupa'daki gibi gösterişli opera salonlarımızın olmayışının da etkisi vardır elbette
  • opera sanki türkiye dışında her ülkede ilgiyle her kesim tarafından takip ediliyormuş düşüncesi yaratan iddiadır.
  • (bkz: uzun hava)