şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mahalle kültürü ve dedikodu alışkanlığının fazla olmasından kaynaklanan mesleki eksiklik.

  (bkz: ukteydim doldum)
 • kaldi ki ozel dedektiflik muessesesine mahsus tum karizma, dedektif abinin masasinin arkasinda duran is yeri acma ruhsati, vergi levhasi (uzerinde tahakkuk eden vergi falan bozuk bi elyazisi ile yazilmis tabi) gibi unsurlarla eksi karma toplayacaktir. o vakitten sonra arthur conan doyle gelse zor toparlar vaziyeti.
 • kadinlar icin yersizdir.cunku dedektiflik ruhu kadinlarda gozlerini acip gordugu ilk erkekle aktif hale gecer.
  haa buna ragmen dedektif tutmak isteyen kadinlar var midir vardir ama onlarin amaclari baskadir.
  (bkz: aldatan erkegi yakalama yontemleri)
 • zamanında can barslan'ın da düştüğü yanılgıdır.
  dedektif sanlının "türkiye'nin tek özel dedektifi" şeklindeki sloganını "sanlı ismindeki tek türk özel dedektif" diye değiştirmek zorunda kalmıştır.

  çoğunluğu emekli polis olan özel dedektiflerimizi kızdıran yanılgıdır. 90'ların başından beri ve hatta belki 80'lerin sonunda beri vardırlar.
 • bireylerinin birbirinin dedektifi olduğu topluluklarda müessesesine ihtiyaç olmadığını gösterir hayretten hayret.
 • türkiyede özel dedektiflik henüz yasalarla düzenlenmemiştir !

  özel dedektiflik kanunu 1994 yılında tbmm'ye sunulmuş ve kabul edilmiştir. ancak, cumhurbaşkanı, yasayı tbmm' ye tekrar görüşülmek üzere geri göndermiş, yasa daha sonra bir daha tbmm genel kurulu'nda gündeme gelmemiş ve halen özel dedektiflik yasası ile ilgili bir çalışma yoktur. ancak, şu an yapılan özel dedektiflik hizmetlerinin yasa dışı olduğu anlamına gelmez. çünkü özel dedektiflik ve araştırma hizmetleri üretmek ile ilgili yasaklayıcı bir kanun yoktur.

  alıntı; http://www.maviaydedektif.com/
 • tamamen bir yanılgıdan ya da görünenin görülmeyişinden* ibarettir.
  müessesemiz içkisizdir yazıp da renkli bardaklarda votka servisi yapan yerler misali türkiye'de de yok gibi görünüp varolan bir müessesedir dedektiflik. yasal bir zemine oturtulmadığından tabiri caizse at koşturan bir piyasaya dönmüştür hatta. evlilik öncesi* takipten, öğrenci takibine* , kayıp insanların bulunmasına kadar bir çok kategoride araştırma yaptığını açıklayan, rahat rahat internet sitesi açıp buradan neler yaptıklarını ya da yapabileceklerini belirtip üstüne üstlük yüzde yüz garanti veren şirketler bu müessese dışındaysa orasını bilemem tabii..