şükela:  tümü | bugün
  • belli sınırlar, kurallar, dogmalar, zorlamalar ve baskılar dahilinde tamamiyle özgür olmaktır.
  • "kısa ömrümde yedi sekiz defa memleketimize geldiğini işittim. evet, bir kere bile kimse bana gittiğini söylemediği halde, yedi sekiz defa geldi ve o geldi diye biz sevincimizden, davul zurna, sokağa fırladık."

saatleri ayarlama enstitüsü
    ahmet hamdi tanpınar
  • hiç olmak istemediğin, inanmadığın bir dinin kimliğinde de yer almasını istemediğin için tc kimlik kartında din hanesini boş bırakmayı istemek, bunun mümkün olduğunu öğrendiğin ve bunu yapmak istediğin halde geleceğini, karşılaşacağın durumları düşünmektir. ve belki de vazgeçmektir.

kısaca yasal olarak sana tanındığı halde yaparken çok kez düşündüren ve belkide sonunda yapamayacağın haklardır. türkiyede özgürlük budur.
  • özgürlüklerin çerçevesini kanunlar belirler, kanunlar ise aklın ve tecrübenin eseridir. akıl ideoloji yorgunu ise kanunlar sakat olur, türkiye bunu yaşadı, yaşıyor.

türkiye de istenen özgürlük sadece içki ve cinsi kökene dayalı bir özgürlük olmaktan öteye gitmemiştir-gidememiştir.

müslüman kesim zikir etmeyi en büyük ibadet zannedip, okumaktan ve ilimden uzak kaldığı için, din için özgürlük istemi zayıf sedası ile kimsenin kulağına gitmemiştir. zaten din için özgürlük istemiş olsalardı da, önce içki ve cinsi özgürlük isteyenlerle çatışmaları gerekecekti.

gerçek manada özgürlük anlayışını olmadığı için, göz gözü görmüyor, içki özgürlüğü olmadığı için yürüyüşe çıkan güruh din özgürlüğüne karşı çıkıyor. din özgürlüğü isteyenler içki içeni istemiyor.

özgürlük sadece bir pencerenin açılması değil, herkesin aynı güneş ışığından faydalanması, bu anlaşılıncaya kadar fikir intiharları devam eder.
  • turkiye’de bazi ozgurlukler kisitli olarak kullanilsa da, bence genel olarak turkiye ozgur bir olkedir.

bu tabii, „ozgurluk“ kavramindan ne anladiginiza dogrudan baglidir. ben turkiye, tayland ve ısvicre’de yasadigim icin ozgurlukleri bu uc ulke arasinda karsilastirabiliyorum.

ben isvicre’nin ozgur bir ulke oldugu konusunda ciddi endiselere sahibim. isvicre konfederasyon sistemini kullanir. isvicre’de konfederasyon sistemi olmasinin sebebi dusmanlar arasinda ateskes ilan edilmis olmasidir. aslinda isvicre tek bir ulke degil, biribiri dusman ulkelerin biraraya gelmesi ile kurulmus bir konfederasyondur. bir anlamda ısvicre’de varolan durum, bir ateskes durumudur. ateskesi devam ettirebilmek icin de herkesin davranislarini surekli kontrol altinda tutmasi gerekir. ornegin, isvicre’de nazilerin yaptiklarini tartismak mumkun degildir. ayni sekilde ermeni soykirimi konusu isvicre’de konusulabilir bir konu degildir. isvicre’deki camilerin durumu da buna iyi bir ornektir. isvicre’de insanlar dusunce ozgurlugunden kisintili olarak yararlanirlar.

tayland krallikla yonetilir. krallikla yonetilen ulkelerde demokrasi yoktur. ozgurlukler kisitlidir. kralliklarda ozgurlukleri serbest birakmak gibi bir iddia zaten yoktur. halk verildigi kadariyla ozgurluklere razi olur. ancak yine de ben tayland‘i ısvicre’den ozgur buluyorum.

amerika birlesik devletlerinde yari krallik-yari parlementer sistem var. ınsanlar bir baskan seciyorlar. ama baskan kisitli olarak kral gibi davranabiliyor. amerika’da ilginc olan sey devlet ekonomik hayata dogrudan mudahale etmiyor. bunun yaninda, insanlarin hicbir hakki yok. amerika’da yillik resmi izin 0 (sifir) gundur, saglik harcamalari devlet tarafindan karsilanmaz, sinirli karsilanir. orada yasamadigim icin amerika ile cok fazla bilgim yok. bir yandan sinirsiz ozgurluklerden bahsediliyor, diger yandan halkin hicbir seyi yok. ustelik, duyduguma gore amerika’da medya tamamen devleti de kontrol eden cikar gruplarinin kontrolunde imis. belki de ozgur bir ulkedir, ancak dunyadan bir haber, karnini doyuramayan, hasta bir halk ozgurluklerden nasil bir faydalanir bilemedim. kesin saptamada bulunmak istemiyorum. ancak sinirsiz ozgurluk iddiasi olmasina ragmen bence en az ozgurluk vadeden sistem amerika'daki sistemdir.

benim bildigim, tanidigim ulkeler arasinda en ozgur ulke turkiye’dir. turkiye’de hemen hemen her sey konusulup yazilir. butun gazeteciler susturulmustur, hapise tikilmistir, yine de cumhurbaskaninin kasetleri heryerdedir. turkiye’de yasak diller vardir, ama halk bu dilleri konusmaya devam eder. turkiye’de artik dunyada yasamayan dinler vardir; ama pratikte bu dinler yasamaya devam eder.

turkiye’de tarihe, kulture ve estetige hic onem verilmez; ama turkiye’nin her yerinden tarih, kultur, estetik fiskirir …

velhasil turkiye garip bir ulkedir.

ama turkiye benim bildigim en ozgur ulkedir.
  • özgürlüğün parayla sınırlandığı ülke. modern kölelik sitemi hakimdir ülkede. parasız kalmamak için 1000 tl civarı maaşla sigortasız ve iş güvenliğine önem verilmeden çalışmaya mecbur bırakılırsın. madende,inşaatta ölürsün fabrikada bi taraflarını makinaya kaptırırsın kolun bacağın kesilir. bunların tüm sebebi senin emeğini ucuza maletmek isteyen işveren ve onu destekleyen ve aynı zamanda işvereni böyle yapmaya mecbur bırakan devletin kendisidir.

(bkz: soma)
  • az önce karşı apartmandaki çocuk türkiye'deki özgürlük anlayışını özetledi.

karşılıklı balkonlardan bir amca bey ile atışıyorlar:

amca bey: napıyorsun sen? sokağa mı tükürüyorsun?
    çocuk: tüü...
    a.b: bak gene yapıyor. olum arabamızı park ediyoruz oraya. senin tükürüklerinden arabanın camının yapısı değişti
    ç: hıı.. tüü..
    a.b: ben sana gösteririm terbiyesiz!!
    ç: sanane be benim özgürlüklerim var bu ülkede
    a.b: (sinirinden bir şey diyemez içeri çekilir)
  • izmir'de başı açık, altında şort, üstünde kolsuz bluz ve bir elinde -birçok avrupa ülkesinde sokakta içki içmek yasak iken- bira şisesi, diğer elinde iphone 7, kulağında da heavy metal müzik çalan genç bir bayana spiker soruyor; evet mi hayır mı diye.

bayan tabi ki hayır diye cevap veriyor. ardından spiker sebebini soruyor.

genç bayan birasından bir yudum daha aldıktan sonra, tayyip özgürlüğümüzü elimizden aldı diyor ve dünya bir dakikalığına gülmekten altına sıçıyor.
  • peynirli poğaçadaki peynir gibidir. adı var kendi yok.

o değil de bağzı mallar konuyu anlamamış.

mesele halihazırda özgürlüklerin varolup olmaması değil;o özgürlüklerin gereksiz birinin kontrolüne bırakılmasıdır.

beyin şambrel gibi amk.gıcır gıcır.gram kıvrım yok.
  • iki gayin sokaklarında el ele gezemediği ülkede yoktur.