şükela:  tümü | bugün
 • şu işe bak, rusya'da çıkıyor; iran'da çıkıyor; azerbaycan'da, ırak'ta çıkıyor. türkiye'de çıkmıyor. ülkenin bütün parası bu ülkere akıyor.

  bizim devlet sınırlarımızda mı bir sıkıntı var anlamak zor. hani tespit etme yatırımı büyük diyorsun; çıkaran ülkeler bizden daha kötü durumda.

  biz anca topraklarımızdan boru geçirmekle övünüyoruz.
 • (bkz: contorium)
  o değil yıl 2015 hala orda çıkıyor türkiyede çıkmıyor muhabbeti yapılıyor şu ülkede akp 1500 yıl daha gitmez.
  zengin contorium kaynaklarımız ortaya çıkınca yok olacak durum.
 • vardır tabii ki ama çıkartılması karlı değildir.
  var ama abd izin vermiyor diyen saftirikler bir şeyi kaçırmaktadırlar, eğer bizde rusya ya da iran'da olduğu gibi verimli petrol sahaları olsaydı onu şimdiye dek abd petrol şirketleri zaten çıkartmış olurdu. senin devletin sana dünyanın en pahalı benzinini satıyor buna bile itiraz edemiyorsun, sesin çıkmıyor ama shell,exon sendeki petrolü çıkartacak da buna mı engel olacaktın yani çok komiksin evlat. :)
 • elinin altında bilgisayar olan, internet bağlantısı olan bir cahil tespiti. adam google'a porno aratmak için girdiğinden, bu konu hakkında 3 dakikalık araştırma yapmayı bile külfet sayıyor.
  al bunda da hazıra kon: http://pmo.org.tr/sss1/
 • aslında vardır (akdeniz'i sayarsak). yalnız elimizden kaçırdık gibi gözüküyor.

  (bkz: kıbrıs rum kesimi'nin akdeniz'de doğalgaz bulması)
 • anadolu'da dinazorlar ikamet etmediğindendir.

  --- spoiler ---

  bugünkü anadolu'nun o devirlerde bir adaymış ve dinazorlar küçük adalarda değil de büyük kıtalarda yaşamışlar.

  --- spoiler ---
 • 3 temel sebep üzerinden incelenmesi gereken durumdur.

  öncelikle avrasya kara parçası yüzyıllar boyunca jeolojik açıdan deformasyona, kırılmaya, yükselmeye vs. gibi durumlara aşırı maruz kalmıştır. bu durum petrolün yer altında kapalı kalacağı havzaların oluşmasını engellemiş daha önceden de oluşmuş alanların kırılmalar, deformasyonlar ile yok olmasına sebep olmuştur. iyi de neden komşu ülkeler bundan etkilenmemiş dersek bu topraklar tam da alp-himalaya orojenezi üzerinde bulunmaktadır da o yüzden. şu an tek petrol bölgemiz zaten sınır olarak arap levhası içinde kalmaktadır, zaten bu bölge de alp-himalaya kuşağından minimum etkilenen bir bölgededir.

  bu ana sebebe rağmen türkiye ve çevresinde tabii ki bir miktar petrol bulunmaktadır. ama bunların çıkartılamamasının diğer kalan iki nedeni ise ekonomik olmaması ve yeterli araştırma ve saha çalışmalarının yapılmaması bir yerde teknolojik eksiklikler yani.

  amerika sadece meksika körfezine yılda 50 bin kuyu açarken türkiye genelinde bu rakam sadece 4 bin dolaylarında olması durumu anlatıyor aslında. bu kuyular neticesinde bulunan petrolün ise işlendiğinde bıraktığı kar kendini kurtarmadığı için sadece açıldığı ile kalıyor. belki akdeniz ya da karadeniz sahalarında güzel sahalar vardır ancak o kadar detaylı çalışmalar henüz yapılmamıştır türkiye adına.

  yani mailinize gelen türkiye petrol denizinde yüzüyor, amerika izin vermiyor, yok lozan 2023'te bitince çıkacakmış süper güç olacakmışız laflarına itibar etmeyiniz.
 • türkiye'nin en büyük şansıdır.
  unutmayın, orta doğu'da petrol demek mutlak diktatörlük demektir.