şükela:  tümü | bugün
 • şu işe bak, rusya'da çıkıyor; iran'da çıkıyor; azerbaycan'da, ırak'ta çıkıyor. türkiye'de çıkmıyor. ülkenin bütün parası bu ülkere akıyor.

  bizim devlet sınırlarımızda mı bir sıkıntı var anlamak zor. hani tespit etme yatırımı büyük diyorsun; çıkaran ülkeler bizden daha kötü durumda.

  biz anca topraklarımızdan boru geçirmekle övünüyoruz.
 • vardır tabii ki ama çıkartılması karlı değildir.
  var ama abd izin vermiyor diyen saftirikler bir şeyi kaçırmaktadırlar, eğer bizde rusya ya da iran'da olduğu gibi verimli petrol sahaları olsaydı onu şimdiye dek abd petrol şirketleri zaten çıkartmış olurdu. senin devletin sana dünyanın en pahalı benzinini satıyor buna bile itiraz edemiyorsun, sesin çıkmıyor ama shell,exon sendeki petrolü çıkartacak da buna mı engel olacaktın yani çok komiksin evlat. :)
 • elinin altında bilgisayar olan, internet bağlantısı olan bir cahil tespiti. adam google'a porno aratmak için girdiğinden, bu konu hakkında 3 dakikalık araştırma yapmayı bile külfet sayıyor.
  al bunda da hazıra kon: http://pmo.org.tr/sss1/
 • anadolu'da dinazorlar ikamet etmediğindendir.

  --- spoiler ---

  bugünkü anadolu'nun o devirlerde bir adaymış ve dinazorlar küçük adalarda değil de büyük kıtalarda yaşamışlar.

  --- spoiler ---
 • 3 temel sebep üzerinden incelenmesi gereken durumdur.

  öncelikle avrasya kara parçası yüzyıllar boyunca jeolojik açıdan deformasyona, kırılmaya, yükselmeye vs. gibi durumlara aşırı maruz kalmıştır. bu durum petrolün yer altında kapalı kalacağı havzaların oluşmasını engellemiş daha önceden de oluşmuş alanların kırılmalar, deformasyonlar ile yok olmasına sebep olmuştur. iyi de neden komşu ülkeler bundan etkilenmemiş dersek bu topraklar tam da alp-himalaya orojenezi üzerinde bulunmaktadır da o yüzden. şu an tek petrol bölgemiz zaten sınır olarak arap levhası içinde kalmaktadır, zaten bu bölge de alp-himalaya kuşağından minimum etkilenen bir bölgededir.

  bu ana sebebe rağmen türkiye ve çevresinde tabii ki bir miktar petrol bulunmaktadır. ama bunların çıkartılamamasının diğer kalan iki nedeni ise ekonomik olmaması ve yeterli araştırma ve saha çalışmalarının yapılmaması bir yerde teknolojik eksiklikler yani.

  amerika sadece meksika körfezine yılda 50 bin kuyu açarken türkiye genelinde bu rakam sadece 4 bin dolaylarında olması durumu anlatıyor aslında. bu kuyular neticesinde bulunan petrolün ise işlendiğinde bıraktığı kar kendini kurtarmadığı için sadece açıldığı ile kalıyor. belki akdeniz ya da karadeniz sahalarında güzel sahalar vardır ancak o kadar detaylı çalışmalar henüz yapılmamıştır türkiye adına.

  yani mailinize gelen türkiye petrol denizinde yüzüyor, amerika izin vermiyor, yok lozan 2023'te bitince çıkacakmış süper güç olacakmışız laflarına itibar etmeyiniz.
 • türkiye'nin en büyük şansıdır.
  unutmayın, orta doğu'da petrol demek mutlak diktatörlük demektir.
 • yıllarca işi bilen bir avuç insan "petrol de doğal gaz da var" dedi. trakya'da amerikalılara satılan araziler için "satmayın, burada doğal gaz var" dendi. ama iktidar aslanlar gibi sattı. toprağı sırtlarına vurup gitmeyeceklerdi ya?

  bir kaç ay sonra rusya ile bir gaz krizi oldu. birden iktidar "trakya'dan doğal gaz çıkaracağız" dedi. iki gün sonra da sanki kendileri yapmamış gibi "o arazileri birileri amerikalılara satmış. çıkaramıyoruz" dediler.

  balık hafızalı olduğumuzun kanıtı başlık.

  edit: yazım