şükela:  tümü | bugün
  • tek görevi iktidarı korumak olan gücün siyasi olaylar dışında görevini baştan savma yapmasıdır.
  • bir polis arkadaş var, geçenlerde sordum neden olaylara türk polisi geç gidiyor diye. yanıt çok fantastikti: “erken gidince kavga daha bir coşuyor genelde, bu defa joplu gazlı müdahale ediyoruz, kavganın tarafları bu kez de birleşip bize saldırıyor.” dedi:)
  • ihbarlar merkeze düşer. ekipler de merkezin anons ettiği yere sike sike gitmek zorundadır. olay yerine yakın bir ekip varsa merkez evvela onu anons eder. eğer gidilmediği ya da geç gidildiği tespit edilirse o ekip yarrağı yer. bunun başka alternatifi yok.
  • teknoloji çağında imkansız olan başlık. başlığı açan arkadaşın bir garezi olabilir.
  • bugüne kadar birçok olay yaşadım ve ilginçdir ki hepsinde geç geldi polis. oturdugumuz site şehir içinde ancak yanında ışıksız kalan bir boş arsa bulunuyor. gece 3 gibi kadın çığlıkları duydum. kadına "seni burda bıçaklasam ne yapabilirsin" diye bağıran bir adamı görünce hemen polisi aradım tam adresi verdim ve polis 40 dakika sonra bizim sokaktan düz geçip devam etti. adam ise kadını zorla arabaya bindirip uzaklaştı 10 dakika sonra. kadının akıbetini bilemiyorum artık.

diğer olayda ise bir madde bağımlısı tarafından esir alındık. tuvalete gideceğimi bahane edip polisi aradım ve polis yarım saat sonra geldiğinde madde bağımlısı suçluya "bu bizim mahallenin çocuğu birşey olmaz" diyerek arka çıktı.

bunun gibi birkaç olay daha yaşadım ve hepsi aynı senaryo. polisler olay yaşandıktan sonra geliyorlar. tek bildikleri güvenli mahallelerde devriye atarak mahalle esnafıyla çay keyfi yapmaları. aşağıdaki videoda o hep nefret edilen abd polisinin kaç dakika içinde olay yerine geldiklerini görebilirsiniz.
    abd polisi
  • dün mahallede kavga çıktı, taraflar sarhoş, silahlarla ev basıldı, 45 dk sonra polis geldi, 3 araba 9 polis, 15 dk tarafları yatıştırmaya çalıştılar. sarhoş taraflardan dayak yiyende oldu küfür yiyende. ne bir yakalama ne göz altı, 20 el kadar ateş edildi ama sonuç sıfır.
    sabah işe giderken gbt ye denk geldim, 12 gibi, beyoğlu metro girişi, suratım asıldı.. ağır abi dikleşti.. 'sorunun mu var alırım içeri'
    son 20 yıldır polise sempati duracağım tek bir olay yaşamadım.
  • mesele polisin kanunlara güvenememesinden kaynaklanır.

olurda silah kullanmak zorunda kalırsa, ne olursa olsun soruşturma geçirir. bu sebep ve benzeri nedenlerden dolayı uyuklayarak ay sonunu getiren uyuz devlet memurlarına dönerler.

kişi, bu memlekette işini gerçek anlamda yapmaz. yapıyormuş gibi yapar.

kendini durumuna bakıp, içinde olduğumuz durumun sebeplerini anlayabilirsin.
  • polisi tehditle olay yerine getirmek...

geçen yaz alaçatı'da bir kamyonet (araç çekicisi) trafik ışıklarında beklememek adına kaldırıma çıktı ve arkadaşımın üzerine üzerine aracı sürdü. özel bir şirkete ait olmasa diyeceğim ki hadi bir olay var oraya yetişiyor ama o bile haklı çıkarmıyor tabii. sonuçta vatandaşın canı... neyse, polisi aradık, plaka verdik çıt yok. saat başı arıyoruz ama öğlen 12'de olan mevzu için gece 2'ye kadar ses çıkmayınca insanın morali bozuluyor.. gece 2'de olayın yaşandığı meydanda evimize dönerken bir baktık ki araç orada ve şoförde içerisinde uyuyor. hemen aradık polisi, böyle böyle sizin bulamadığınız aracı bulduk, bekliyoruz sizi dedik, tamam geliyoruz dediler. yarım saat, bir saat, bir buçuk saat derken - ki arada polisleri arıyoruz yoldalar ha geldiler ha gelecekler- gelmediler... en sonunda bu konuştuklarım kayıt altına alınıyor değil mi diye sorup bimer'e şikayette bulunacağımı belirttim ve olay yerinden geçen bir taksiye binerek uzaklaştık. bu arada tabi aracın içinde uyuyan şoförü kaldırıp "şiddet" uygulamamak için kendimizi zor tuttuk. fakat o da ne? taksiye bineli 2 dakika oldu biri arıyor beni, polis memuru. biz aracın yanındayız siz nerdesiniz. jdhskaşhdka

bimer bu kadar mı işe yarıyor be dediğim ilk gündü o. vatandaş polisi şikayet etmekle tehdit eder mi lan polisin gelmesi için, ayıptır.

ama hakkını verelim yukarıdaki arkadaşın söylediği gibi; genelleme yapmayalım. bence beşiktaş polisi gayet işini iyi yapıyor. birini şikayet ediyorum hooop 2 dakika sonra olay yerinde. vallahi helal olsun.
  • bilerek gelmiyorlar olay bitsin insanlar birbirlerini yesin diye. bizzat polis arkadaşım böyle dedi kendisinide hiç sevmem böyle pezevenkler işte.
  • ne zaman aradın da gelmediler yavşak. her zaman her göreve giderler. söz konusu senin gibi pislikler bile olsa.