şükela:  tümü | bugün
  • wildberry isimli çaylak arkadaşımızın ricası üzerine açtığım başlıktır.

türkiyede ögretim üyesiyim..almanyada ıngilizce doktora yaptım. türkiyedeki akademik sistem bana çok farklı geldi. ısimi ve ögrencilerimi çok seviyorum fakat sisteme uymak benim icin zor. c1 seviyesinde almancam var. c2 olursa almanya'da alanımda ögretmelik yapabilirim. alacagim maas tl ye çevirilince buradaki profesörden fazla olur..yasam şartları acısından zorlanmadan gecinmeye yeter. evet, akademik kariyerle öğretmenlik kıyaslanmaz ve benim kararım büyük oranda netleşti ama kamuoyu yoklaması yapmak istiyorum. almanya'da sistem farklı.. akademik is bulunamazsa ögretmelik seçeneği açık. siz hangisini tercih ederdiniz? türkiye'de kalıp profesör olmayı mi yoksa en kötü ihtimalle almanya'da ögretmen olmayı mi? seviyeli cevaplara sonsuz teşekkürler..klavyeden kaynaklı hatalarımın kusuruna bakmayın.
  • anket yapmayı tercih ederim şeklinde cevaplamak istediğim anket.
    anket döngüsü, sarmal.

ben daf’a girip merkel olmayı planlıyorum valla. zamanında aldığım b2’ye dönüp bakmam. daf ile yerleşeceğim. gerekirse birkaç ay daf için almanya’ya gidip geri dönüp tekrar almanya’ya gideceğim. merkel olacaksın katlanacaksın tabi.
    öyle de kibirliyim. eğitim kezbanı gibi bir şeyim.
    kardeşim ise b2 ile tamam diyeceğim diyor. beni daha ötesi berisi çok da alakadar etmez.

(bkz: çok temiz delirmek)