şükela:  tümü | bugün
  • türk halkına bu kadar yakın bir spor nasıl olurda , bu kültürde popüler olmaz , insan gerçekten hayret ediyor.
  • türkiyede hayat rugby, nasıl tutsun birader.
  • super rugby | top tries link.
  • hergün trafikte rugbynin kralını yapan insanın doymuşluğu yaşaması durumu.
  • yıllardır benimde anlamadığım olay. belkide hollywood özentisiyle özellikle de üniversitelerde ardı ardına amerikan futbolu takımları kurulması yerine rugby takımları kurulsaydı, ülkemizde amerikan futbolundan daha fazla etki yaratırdı.
  • tutmaması gerçekten ilginçtir. toplu kavgalara, bıçakla yaralamalara hatta ölümlere yol açabilirdi.
  • 2011 yılında, henüz federasyonu kurulmuş ve gelişimi çok yavaş olan bir spor dalı için normal olandır.

ev arkadaşım, 12 yıldır rugby yapmakta, kariyerine yurtdışında başlamış, federasyon kurucularından. ve bu spora gerçekten gönül vermiş bir insan, evde rugby'den başka bir laf dönmediği için ben de en azından burada, bu duruma açıklık getirebilecek kadar bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum.

çok derinlere girmeden ve uzatmadan şunu söyleyeyim; adam, eski takımının maçlarında hakemlik yapabiliyor, 2 ay sonra da yeniden takıma dahil olup turnuvaya gidebiliyor. bu kadarını ben söykeyeyim, gerisini siz düşünün. türkiye ragbi komünitesinde kendileri çalıp kendileri oynama gibi bir durum var. belirli bir kesimden, belirli insanların hevesinden öteye gidemiyor şu an. yüzde 80'i, kolej ve özel üniversite çocukları. kalan yüzde 20 de testosteronunu nereye fışkırtacağını şaşırmış ayılardan oluşuyor. birçok kez farklı takımların maçlarını ve antrenmanlarını izledim. izlemez olaydım... yurtdışındaki önemli ligleri vr maçları takip etmeye çalışan biri olarak izlemez olaydım. takım içi antrenmanlar laylaylom galiba seviyesindeyken maçlarda sürekli bir tartışma ve kavgaya varan atışmalar sözkonusu. allaan samoa'sında bile bu sporun doğasında olan sertlikler tolere edilebilirken bizim errrkek ragbicilerimiz, ısrarla işi başka taraflara götürmekte. klasik türk yaklaşımı işte.

ben, komünitenin içinde biri olarak bir ara bu ekiple haftalık basketbol ligi organize etmiştim yeşilköy'de. üçlüğe kalktığımda kaç defa tackle yediğimi hatırlamıyorum. hepsi ayı maşallah. onların arasında sesimi de çıkaramıyorum ama zaten ikinci hafta benzer sertlik tartışmaları yüzünden kavga çıktı, organizasyon da iptal oldu. spor sertliğiyle allah ne verdiyse dalmak arasındaki farkı anlayamayan bu zihniyette adamların eline kaldıysa, türkiye'de ragbinin gelişmesi çok zor.